Klimatyzator przenośny - lepszy czy gorszy od wentylatora?

Przenośny klimatyzatorKlimatyzator przenośny to nowoczesne urządzenie do ochładzania pomieszczenie. Jego zakup wiąże się z większym wydatkiem niż nabycie wentylatora, a także przyczynia się do większych opłat za prąd. Czy zalety równoważą lub przewyższają wady? Co sądzić o klimatyzatorach przenośnych?

Chłodzenie pomieszczeń - na czym nam zależy?

Przypomnij sobie ostatnie upały. Było Ci tak gorąco, że wachlowałeś się wszystkim, co miałeś pod ręką. Gdy zmaltretowałeś już wszystkie gazety i sięgnąłeś po skarpety, przebrała się miarka - pojechałeś do sklepu (albo przynajmniej wszedłeś na internetową ofertę jednego z ulubionych sklepów). Stanąłeś przed koniecznością dokonania wyboru, mając przed sobą dziesiątki urządzeń chłodzących: wentylatory, klimatyzery, klimatyzatory przenośne i te większe, montowane na ścianie. Opadły Ci ręce i wróciłeś do skarpet, w których zrobiłeś zimny okład na czoło (albo przynajmniej przeszło Ci to przez myśl).

Ostatecznie otworzyłeś niniejszy poradnik, mając nadzieję, że rozświetli Ci nieco sytuację. I bardzo dobrze! Opisaliśmy Ci w nim różnice dotyczące dwóch urządzeń: doskonale Ci znanego i popularnego wentylatora oraz nowoczesnego, wydajniejszego klimatyzatora przenośnego. Wybierając jedno z nich, na pewno zaspokoisz swoje potrzeby.

Zanim przeczytasz o różnicach, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  1. Czy pokój, który zamierzam chłodzić, jest duży?
  2. Ile osób będzie korzystać z urządzenia jednocześnie?
  3. Czy będę przenosił urządzenie między pokojami?
  4. Mieszkam w bloku czy w domku jednorodzinnym?
  5. Jak często będę korzystał z urządzenia?
  6. Czy chcę zabierać urządzenie na wyjazdy, np. na urlop?
  7. Czy zależy mi na trwałym efekcie (obniżenie temperatury w pomieszczeniu), czy wystarczy doraźne schłodzenie wybranej przestrzeni bądź osoby?
  8. Czy urządzenie ma być ciche?
  9. Czy urządzenie ma być tanie w eksploatacji?
  10. Czy dopuszczam jednorazowy duży koszt (zakupu)?

Te 10 pytań wystarczy na start - odpowiedzi będą stanowić bazę do znalezienia dla Ciebie idealnego urządzenia.

Wentylator

Odpowiedź 1

Klimatyzatory przenośne to urządzenia o sporych gabarytach, ale także większej mocy. Wentylatory – różnie. Jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia do ochładzania w pokoju o dużej powierzchni, sprawdzi się albo klimatyzator przenośny, albo wentylator stojący. Z kolei do małego pokoju wystarczy wentylator biurkowy, który służy do owiewania pojedynczej osoby.

Odpowiedź 2

Z działania klimatyzatora przenośnego może skorzystać dokładnie taka liczba osób, jaka zmieści się w pokoju. Działa na dużą skalę, pozytywnie i trwale wpływając na temperaturę w pokoju. Wentylator stojący może owiewać kilka osób, pod warunkiem że ma obrotową głowicę. Z kolei wentylator biurkowy sprawdzi się tylko dla jednego użytkownika.

Odpowiedź 3

Większą mobilnością bez wątpienia odznacza się wentylator. Bez względu na model jest lekki i poręczny. Zmieści się między fotelami, a także w wielu innych ciasnych miejscach. Do pracy wystarczy mu bliskość gniazdka. By przemieścić klimatyzator przenośny, potrzeba nieco więcej siły - może być nawet o kilkadziesiąt kilogramów cięższy od wentylatora - a także bliskości okna. To przez okno bowiem wystawisz rurę, którą wchłaniane przez urządzenie ciepłe powietrze będzie uchodzić. Fakt ów sprawia, że wentylator jest łatwiej umieścić w dowolnym miejscu pokoju.

Odpowiedź 4

Z uwagi na konieczność wystawienia rury przez okno klimatyzatory przenośne lepiej sprawdzą się w budynkach własnościowych - domkach jednorodzinnych. Wentylatory nie mają takich ograniczeń.

Odpowiedź 5

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem trwalszym - posłuży na dłużej, ale też wiąże się z dłuższym korzystaniem. Jeśli chcesz włączać urządzenie chłodzące tylko na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dziennie, zakup klimatyzatora będzie zbytkiem.

Odpowiedź 6

Z uwagi na niższą wagę i zajmowanie mniejszej ilości miejsca większą mobilnością odznacza się wentylator, zwłaszcza model biurkowy. Bez trudu zabierzesz go na urlop lub do znajomych.

Wentylator

Odpowiedź 7

Podczas gdy wentylator działa doraźnie - kiedy go wyłączysz, w pomieszczeniu na powrót robi się gorąco - klimatyzator przenośny rzeczywiście obniża temperaturę. Mało tego, komfortowe warunki utrzymują się, nawet jeśli wyłączysz urządzenie! To jedna z największych zalet klimatyzatorów. O innych, zebranych z wypowiedzi użytkowników, przeczytasz w artykule: Klimatyzator przenośny - poznaj opinie naszych klientów.

Odpowiedź 8

Oba urządzenia chłodzące emitują hałas. Zwykły klimatyzator przenośny monoblokowy większy niż wentylator, wentylator zaś większy niż klimatyzator typu split.

Odpowiedź 9

Niewątpliwie tańszy w eksploatacji jest wentylator, co wiąże się z niższą mocą.

Odpowiedź 10

Jeśli odpowiedź brzmi tak, a zalety klimatyzatora przenośnego przekonały Cię do dania mu szansy, masz już ostateczną odpowiedź!

Ocena: 5.0