Klinkier - najważniejsze zalety i zastosowanie

KlinkierCoraz więcej inwestorów decyduje się na wykorzystanie materiałów, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich parametrów budynku, a także podkreślają jego estetykę. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele produktów tego typu, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na produkty wykonane z klinkieru.

Cegły i płytki klinkierowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Klinkier wyróżnia się także ciekawą estetyką, którą można dopasować do różnych, modnych obecnie stylów architektonicznych i wnętrzarskich.

Klinkier - jakie są najważniejsze zalety tego materiału?

Klinkier to materiał o wysokich walorach estetycznych - to jedna z jego głównych zalet. Wskazuje się, że jest to materiał, który praktycznie w ogóle nie wychodzi z mody. Jest to możliwe dzięki temu, że jest on dostępny w wielu kolorach i wykończeniach. To powoduje z kolei, że klinkier może być używany zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Materiał ten ceniony jest głównie za swoją wytrzymałość. Chodzi o trwałość i niezmienność parametrów w czasie wielu lat użytkowania. Nie zmieniają się one nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat, o ile materiał został wykorzystany w prawidłowy sposób. Wiele osób ceni go również z uwagi na brak konieczności konserwacji. Warto podkreślić, że klinkier charakteryzuje się niską nasiąkliwością i jest odporny na nagłe spadki temperatur. Istnieje też mniejsze ryzyko tego, że na jego powierzchni rozwiną się patogenne organizmy, mogące mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców czy konstrukcję budynku.

Jak produkowany jest klinkier? Jakie są rodzaje produktów klinkierowych?

Materiał ten zawdzięcza swoje właściwości sposobowi wytwarzania. Wypalany jest on bowiem z gliny w temperaturze ponad 1000°C. W ten sposób uzyskuje się cegły, z których, w razie zapotrzebowania, tworzy się także płytki. Oprócz tego producenci oferują niekiedy specjalne kształtki i inne elementy pozwalające na estetyczne wykończenie powierzchni z klinkieru. Dzięki temu można użyć cegieł klinkierowych lub płytek klinkierowych w dobrze widocznych miejscach bez obaw o to, że użyte akcesoria będą za bardzo rzucały się w oczy.

Produkty z tej grupy mogą mieć różnorodne wykończenie. Przykładem mogą być cegły i płytki klinkierowe Terca, które dostępne są w aż czterech rodzajach wykończenia. Proponowane produkty posiadają wykończenie gładkie, spiekane, szkliwione i strukturyzowane. Oprócz tego do wyboru jest wiele kształtów, faktur i kolorów cegieł i płytek klinkierowych.

Jakie jest zastosowanie klinkieru?

Cegły klinkierowe stosowane są do wznoszenia ścian trójwarstwowych oraz obudów kominów. Płytki natomiast zazwyczaj stosowane są jako okładzina elewacji przy ścianach dwuwarstwowych. Mogą one być wykorzystane do pokrycia całej elewacji lub tylko jej wybranych elementów. Z uwagi na swój dekoracyjny charakter, stosowane są także do wykańczania obiektów małej architektury ogrodowej. Znajdują one szerokie zastosowanie również we wnętrzach, głównie jako akcenty dekoracyjne w pomieszczeniach urządzanych w stylu loftowym czy industrialnym (płytki w odcieniach czerwieni i brązu). Natomiast modele antracytowe i czarne chętnie stosowane są w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach.

Komentarze