Koszty pompy ciepła

Pompa ciepłaPompa ciepła to popularne rozwiązanie ze względu na komfort użytkowania oraz brak emisji szkodliwych dla środowiska i człowieka związków. Ponadto nie wymaga gromadzenia paliwa do ogrzewania (węgla, pelletu, oleju, itd.), ani nie wytwarza kurzu. Wiele osób natomiast zastanawia się, jaki jest koszt takiej inwestycji i eksploatacji urządzenia?


Koszt poszczególnych rodzajów pomp ciepła

Pompa ciepła powinna posiadać optymalne parametry, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie ogrzać dom. Ważny jest też stan murów, termoizolacji oraz mostki termiczne - miejsca połączeń elementów budowlanych, w których dochodzi do utraty ciepła. Dlatego przed zakupem należy wziąć pod uwagę: moc cieplną, stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną oraz ilość pobieranej energii. Do najpopularniejszych modeli należą pompy gruntowe i pompy powietrze - woda. Każdy typ urządzeń dostarcza inną ilość energii cieplnej w różnych warunkach. Jakie są różnice w tych modelach?

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła często jest najtańsza, ale koszty montażu takiej instalacji są droższe, z uwagi na konieczność wykopów i zastosowania odpowiednich przewodów. Zasada działania polega na pobieraniu ciepła z gruntu na odpowiedniej głębokości i przekazywania go do krążącej w kolektorze gruntowym cieczy. Następnie ciepło dostarczane jest do obiegu grzewczego w budynku za pomocą pompy. Takie rozwiązanie jest stosowane w domach jednorodzinnych, jak i obiektach przemysłowych. Jeżeli parametry pompy zostaną odpowiednio dobrane, to może pracować z maksymalną wydajnością, nawet w temperaturze sięgającej -25°C. Pompy są składowymi elementami kolektorów ułożonych w gruncie poziomo, poniżej strefy zamarzania lub w pionowych odwiertach. W takim przypadku koszt realizacji wynosi średnio ok. 15 000 zł. Natomiast dochodzą do niego koszty związane z montażem oraz zakupem urządzenia i osprzętu instalacji, które mieszczą się w 30 000 zł. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że są to ceny szacunkowe i dokładny koszt takiej inwestycji jest obliczany indywidualnie. Cenę pompy ciepła sprawdzisz na columbusenergy.pl.

Pompa ciepła powietrze - woda

Pompa ciepła powietrze - woda w ciągu dwóch ostatnich lat staje się coraz popularniejsze. Koszty zakupu urządzenia i osprzętu zależą od funkcjonalności. Pompa ciepła służąca wyłącznie do ogrzewania budynku kosztuje średnio 15 000 zł. Natomiast zestaw, którego zadaniem jest ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej, może kosztować do 35 000 zł. Zaletą jednak jest fakt, że ten typ instalacji nie wymaga wykonania dolnego źródła ciepła, którym jest kolektor gruntowy - w przeciwieństwie do pompy gruntowej. Zasada działania pompy powietrze - woda opiera się na pozyskiwaniu ciepła przez niezamarzającą ciecz o temperaturze niższej od otoczenia znajdującą się w parowniku zewnętrznego powietrza. Następnie ogrzana ciecz wędruje do obiegu grzewczego budynku. Ten model pompy ciepła doskonale sprawdza się do ogrzewania domów na niewielkich działach, na których nie ma możliwości wykonania kompletnej instalacji wymiennika gruntowego.

Pompa ciepła - koszty eksploatacji

Wbrew pozorom niższa wydajność pompy ciepła nie gwarantuje mniejszych kosztów eksploatacji, a w niektórych przypadkach mogą one być nawet wyższe. Na przykład: pompa powietrzna o współczynniku SPF 4,5 może generować niższe koszty użytkowania niż ten sam model o współczynniku SPF 4,0. W pierwszym przypadku, roczny koszt wynosi ok. 1500 zł, natomiast w drugim ok. 1650 zł - 1700 zł - w domu o powierzchni 130 m². Warto pamiętać, że kwoty te mogą różnić się w zależności od stanu budynku. Porównując jednak te urządzenia z innymi źródłami ciepła, np. gazowym, olejowym lub węglowym, koszty ogrzewania są znacznie niższe.

Pompa ciepła to ekonomiczne rozwiązanie, które umożliwia ogrzanie domu oraz wody użytkowej. Kluczową rolę pełni wybór urządzenia o odpowiednich parametrach. Ten typ ogrzewania nie wymaga budowy komina, ani kotłowni, co przekłada się na oszczędności. Ponadto produkcja ciepła odbywa się w ekologiczny sposób. Niektóre modele posiadają funkcję chłodzenia powietrza w domu, dzięki czemu nie ma potrzeby montowania systemu klimatyzacji, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami zakupu, prac instalacyjnych i eksploatacji.

Komentarze