Kuchnia w stylu industrialnym

Kuchnia w stylu industrialnymNowoczesna kuchnia w stylu industrialnym to marzenie wielu. Eklektyzm przejawiający się w surowości, z wachlarzem różnych materiałów i tekstur to znamiona industrialnych wnętrz. Chociaż moda na lofty, gdzie takie wnętrza są najczęściej spotykane, została zapoczątkowana wiele lat temu, dziś również jest to stylistyka, która pojawia się często w nowoczesnych lokalach. Jak urządzić kuchnię, która będzie odpowiadała temu obrazkowi?

Jaki kolor ścian będzie najlepszy?

Idealna kuchnia w stylu industrialnym ma jasną bazę, a więc białe ściany to bardzo dobry pomysł, jeśli decydujesz się właśnie na taką aranżację. W ten sposób optycznie powiększysz swoją przestrzeń, a dodatkowo kolory te pasują niemal wszystkim typom wnętrz. Nawet jeśli znudzi ci się surowa, fabryczna niemal aranżacja, z łatwością możesz zmienić swoją kuchnię bez konieczności przemalowywania całości.

Ciekawym urozmaiceniem jest również ceglana ściana, która gości w wielu loftowych, industrialnych wnętrzach, także w kuchniach. Wprowadza ona swego rodzaju ascetyczny element, jednak jest na tyle ciekawy, że nie wprowadza przesadnego chłodu do kuchni, a wręcz przeciwnie. Z czego wykonuje się takie ściany?

Jeżeli masz możliwość odsłonięcia cegły, z której wykonany twój budynek mieszkalny, nie będzie to tak trudne. W innym przypadku musisz skorzystać z materiałów dających ten sam efekt. Nadadzą się do tego zarówno cegły, płytki cięte z cegieł, jak i płytki cegłopodobne. W przypadku cegieł należy najpierw sprawdzić, czy takie obciążenie jest u ciebie dopuszczalne.

Materiały w kuchni industrialnej

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o zastosowanie różnych materiałów w pomieszczeniu. Kiedy chcesz mieć kuchnię stylizowaną na industrialną, loftową, bardzo często używanym materiałem jest również drewno. Wykorzystać je można w wielu miejscach, nadając miejscu wyjątkowość, odrobinę ciepła i swego rodzaju luksus.

W jakich elementach kuchni najczęściej spotykamy drewno? Przede wszystkim jest to blat, ponieważ odpowiednio zadbany może służyć właścicielowi przez długi czas. Innym miejscem, doskonałym dla drewna w kuchni jest oczywiście stół, bez którego nie może odbyć się żadne spotkanie z bliskimi. Dużo osób wykorzystuje drewniane meble, bo bardzo łatwo nadać im zupełnie inny wygląd, a więc są dość uniwersalne.

Kolejnym materiałem, który doskonale nadaje się do kuchni industrialnej, jest metal. Zarówno w sprzęcie kuchennym, jak i w samej aranżacji sprawia, że całość wygląda bardzo nowocześnie, wręcz kosmicznie. Fronty szafek, elementy funkcjonalne, nawet dodatki z metalu nadadzą pomieszczeniu całkiem nowy wymiar. W kuchniach industrialnych można wykorzystać również materiały takie jak beton, czy kamień.

Wybór nowoczesnych mebli

Żadna kuchnia nie obędzie się bez dopasowanych do potrzeb użytkownika mebli. Na rynku znaleźć można szafki kuchenne niemal w każdym stylu. Fani aranżacji domowych, ciepłych, wiejskich znajdą coś dla siebie, podobnie jak miłośnicy nowoczesnych industrialnych wnętrz. Czy szafka kuchenna naprawdę może coś zmienić w pomieszczeniu pod względem estetyki? Okazuje się, że nawet ten jeden szczegół sprawi, że zaczniesz postrzegać swoją kuchnię zupełnie inaczej.

Co zatem wybrać do przechowywania kuchennych skarbów? Przede wszystkim zainwestuj głębokie szuflady i systemy cargo, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich produktów. Możesz swoje modernistyczne wnętrze zaaranżować na wiele sposobów. Wybierz odbijające światło meble bez wzorów, w jednym kolorze, a wtedy zaszalej z drewnianymi kamiennymi dodatkami. Jeżeli decydujesz się z kolei surową bazę, postaw np. na wiszące szafki kuchenne z drewna. Zarówno jedne, jak i drugie znajdziesz np. na stronie IKEA: www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/23607/.

Oświetlenie w stylu loftowym

Bardzo ważny element nie tylko w kuchni, ale w całym mieszkaniu. Jeśli chodzi o pomieszczenia w stylu industrialnym, warto szczególnie przyłożyć się do tej kwestii, ponieważ może ona odmienić całkowicie twoją aranżację. Bardzo modne w ostatnich latach są wiszące żarówki, które doskonale wyglądają, jeśli masz kuchnię połączoną z salonem. Powieś je nad stołem kuchennym, a stworzysz niezwykłą aranżację niczym z nowoczesnej restauracji serwującej kuchnię fusion.

Postaw na różne źródła światła, aby jak najbardziej powiększyć optycznie całą przestrzeń, a pomogą w tym na przykład lampki typu LED. Najważniejsze jest oświetlenie strategicznych punktów, czyli blatu i zlewu. W centralnej części możesz powiesić za to wspomniane już żarówki lub nowoczesną, dużą lampę. Jakie inne wskazówki warto zastosować?

  • Nie używaj zbyt chłodnego światła w kuchni, ponieważ to pomieszczenie powinno być przytulne.
  • Estetyka niektórych potraw w chłodnym świetle może nie być najlepsza.
  • Używaj różnego rodzaju oświetlenia w kuchni.
  • Pamiętaj, że w szafkach też mogą znajdować się punkty świetlne.
  • Dodatkowe źródła światła są niezbędne w kuchni, m.in. po to, aby komfortowo przygotowywać potrawy bez obawy o wypadek.