Magia kolorów: jak pomalować mieszkanie, żeby wyglądało na większe?

Malowanie mieszkaniaMalując pomieszczenie, można nie tylko odświeżyć jego wygląd, ale także wpłynąć na postrzeganie proporcji i wielkości wnętrza. Stosując odpowiednie triki i właściwie dobierając kolory, możemy sprawić, że będzie wydawało się ono większe, wyższe lub szersze.

Jak kolory wpływają na postrzeganie wnętrza?

Wielkość mieszkania nie zawsze jest dla nas satysfakcjonująca i często decydujemy się na zastosowanie kilku prostych, dekoratorskich sztuczek w celu optycznego powiększenia przestrzeni. Odpowiednio dobierając kolory, możemy nieco oszukać wzrok i sprawić, że wnętrze będzie wydawało się większe.

Najprostszą metodą na wizualne powiększenie pomieszczenia jest pomalowanie go na jasne kolory. Niepodważalną mistrzynią tego typu trików jest biel, ale dobrze sprawdzą się też szarości, beże, pastelowe róże, rozbielone błękity i fiolety (sprawdź farby wewnętrzne z serii Magnat Ceramic). Zestawiając kilka kolorów ścian, możemy natomiast wpłynąć na proporcje pomieszczenia - dodać mu głębi, wydłużyć, poszerzyć. Warto pamiętać, że w przypadku małego mieszkania nie sprawdzą się ciemne kolory. Zarezerwowane są one raczej do przestronnych wnętrz, w których nie brakuje naturalnego światła. Małe, ciasne lub też pozbawione okien pomieszczenia nie pozwalają na zastosowanie takich barw.

Malowanie mieszkania

Sprytne dekoratorskie triki zmieniające proporcje wnętrza

Planując malowanie mieszkania, warto zawczasu zastanowić się, czy chcemy w jakiś sposób skorygować wizualnie wielkość pomieszczeń lub ich proporcje. Jeśli tak, możemy pokusić się o zastosowanie jednej ze sprawdzonych metod, bazujących na oszukiwaniu wzroku poprzez odpowiedni dobór kolorów oraz wzorów. Do wyboru mamy pomalowanie jednej ze ścian na ciemniejszy lub jaśniejszy kolor, pomalowanie ścian i sufitu na ten sam kolor, zastosowanie pasów pionowych lub poziomych.

Ciemniejsza lub jaśniejsza ściana odmieni wnętrze

Pomalowanie jednej ze ścian na kolor ciemniejszy sprawi, że będzie wydawała się dalej, niż jest w rzeczywistości - metoda ta może sprawdzi się we wnętrzu pozbawionym głębi. Zbyt długie pomieszczenie można natomiast poprawić, malując jedną ze ścian farbą jaśniejszą niż w przypadku pozostałych ścian. Tym sposobem jaśniejsza powierzchnia optycznie przysunie się do obserwującego.

Malowanie mieszkania

Kolor sufitu też ma znaczenie

Malując wnętrze, nie można lekceważyć znaczenia sufitu. Jego kolor również wpływa na postrzeganie wielkości pomieszczenia. Najczęściej decydujemy się na uniwersalną biel. Nietypowym rozwiązaniem jest pomalowanie tej powierzchni na kolor ciemny. Warto jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeśli wnętrze jest zbyt wysokie lub mało przytulne. Ciekawym zabiegiem jest nadanie tej samej barwy ścianom oraz sufitowi - dzięki temu zacierają się granice pomiędzy powierzchniami i tym samym przestrzeń wydaje się większa, niż jest faktycznie.

Pasy - prosty sposób na zmianę proporcji

Jeszcze jednym przydatnym sposobem na wizualną zmianę wielkości pomieszczenia jest zastosowanie pasów. Pozostawienie marginesu pod sufitem, który następnie pomalujemy na ten sam kolor co sufit, optycznie podwyższy wnętrze. Ten sam efekt osiągniemy, malując pionowe pasy. Poziome pasy dekoracyjne, rozmieszczone w dowolnie wybranej konfiguracji, wizualnie obniżą pokój, jednocześnie go poszerzając.

Malując mieszkanie, mamy możliwość wpłynięcia na postrzeganie jego wielkości i proporcji. Warto wykorzystać tę szansę, jeśli pomieszczenia są zbyt małe, wąskie lub niskie.

Źródło: www.castorama.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze