Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę przy montażu wentylacji?

Montaż wentylacjiSkuteczna cyrkulacja powietrza to jeden z najważniejszych aspektów współczesnego budownictwa. Dobrze zaprojektowana i sprawnie działająca wentylacja poprawia samopoczucie domowników oraz podnosi ich komfort, podczas przebywania wewnątrz pomieszczeń. Istnieją dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna oraz mechaniczna. W nowszych budynkach stosuje się ten drugi rodzaj, który dodatkowo umożliwia odzyskiwanie ciepła. Każdy projekt instalacji wentylacyjnej jest inny, jednak istnieje kilka ważnych aspektów, na które należy zwracać uwagę podczas montażu tego rozwiązania. Sprawdź, co do nich należy.

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest inaczej nazywana rekuperacją i jej podstawową cechą, która ją wyróżnia na tle innych rozwiązań tego typu, jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Podczas wymiany powietrza za pomocą rekuperatora, dochodzi do odzyskiwania ciepła i w trakcie zimy można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jest to jedna z najczęściej wymienianych zalet wentylacji mechanicznej przez użytkowników. Kolejnym, istotnym aspektem jest możliwość oczyszczenia nawiewanego powietrza z różnego rodzaju alergenów oraz zanieczyszczeń. Dzięki tej możliwość wzrasta komfort przebywania wewnątrz mieszkania dla wielu alergików, ale również dla innych domowników, którym zależy na dobrej jakości powietrza. Warto wiedzieć, że cyrkulacja powietrza dzięki rekuperacji zachodzi cały czas, również w nocy. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się dobrej jakości, czystym i świeżym powietrzem o każdej porze dnia czy nocy. Wpływa to na lepszą jakość snu oraz lepsze samopoczucie każdej osoby, która przebywa wewnątrz domu.

Instalacja wentylacji - co musisz wiedzieć?

Podstawą do wykonania dobrego projektu instalacji wentylacyjnej jest projekt budowlany domu. Projekt instalacji wentylacyjnej musi zawierać następujące dane: obliczenia bilansu powietrza, sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych, umiejscowienie centrali wentylacyjnej oraz zaworów wentylacyjnych, czerpni, wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych, parametry centrali wentylacyjnej i wskazanie możliwych do usunięcia kanałów wentylacji grawitacyjnej. Brak odpowiednio przygotowanego projektu uniemożliwia niestety zbudowanie sprawnie działającej wentylacji.

Przede wszystkim przewody wentylacyjne powinny być w miarę możliwości umieszczane w pokojach, w których będzie działać ogrzewanie lub przez pomieszczenia izolowane. Dlaczego? Ponieważ Każde prowadzenie instalacji przez pokoje o znacznie niższej lub wyższej temperaturze niż powietrze dostarczane, powoduje straty temperatury.

Kolejnymi, bardzo ważnymi elementami instalacji są nawiewniki wraz z zaworami wentylacyjnymi. Dzięki odpowiednio umieszczonym wspomnianym elementom możliwa jest efektywna wentylacja całych pomieszczeń. Przykładowo anemostaty i kratki nawiewne powinno się montować możliwie najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Dzięki temu nie tracisz dostarczanego ciepłego powietrza i możesz skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu w trakcie zimy.

Komentarze