Najczęstsze błędy przy montażu okien dachowych

Okna dachowePrawidłowy montaż okien dachowych jest kluczowy z punktu widzenia szczelności i termoizolacyjności dachu, ale również ma ogromny wpływ na trwałość samych okien i bezpieczeństwo ich użytkowania. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy podczas ich wyboru i montażu oraz na co warto zwrócić uwagę podczas prac dekarskich.


Dobór okna o niewystarczających parametrach termoizolacyjnych

Adaptacja poddasza do celów użytkowych oznacza, że musi ono spełniać określone warunki, w tym m.in. termoizolacyjności. Czasami może się wydawać, że nie ma znaczenia, jakie okna wybierzemy - im tańsze, tym lepsze. Nic bardziej mylnego. Przed zakupem okien warto wiedzieć, iż od 1 stycznia 2021 zostały podniesione normy termoizolacyjne dla okien dachowych. Zgodnie z nowym prawem Unii Europejskiej w energooszczędnym domu okna dachowe powinny mieć współczynnik U(w) niższy niż 1,1 [W/m2K] . Dzięki temu zużyjesz mniej energii na ogrzewanie poddasza. Okna o wyższym współczynniku łatwiej przewodzą ciepło, w związku z czym pomieszczenia szybciej się nagrzewają w czasie lata i wychładzają zimą. Wybór odpowiednich okien, takich jak Dakea Ultima Energy, pozwala zaoszczędzić na energii i sprawić, że pomieszczenia na poddaszu będą utrzymywały komfortową temperaturę.

Błędne wykończenie szpalet (glifów) okna

Szpalety, czyli powierzchnia obróbek wewnętrznych przy otworze okiennym, to wprawdzie nie jest element okna dachowego, ale ich kształt ma ogromny wpływ na cyrkulację powietrza na poddaszu. Obecnie szpalety (glify) na dole okna powinny być wykończone pionowo (prostopadle do podłogi), a na górze okna – poziomo (równolegle do płaszczyzny podłogi). W ten sposób, po zamontowaniu grzejnika pod oknem, ciepłe powietrze może swobodnie ogrzewać całe okno dachowe. Jednocześnie zapobiega to gromadzeniu się wilgoci na oknie, co w dłuższej perspektywie mogłoby doprowadzić do wystąpienia pleśni.

Wielkość okna niedostosowana do konstrukcji dachu

Jednym z istotnych aspektów montażu okien dachowych jest wybór ich rozmiaru. Wbrew pozorom nie powinien być on dowolny. Wysokość okien powinna być ściśle połączona z kątem nachylenia dachu. Im kąt niższy, tym wyższe powinno być okno, aby zapewnić dobrą widoczność i doświetlenie pomieszczenia. Innym błędem może być niedostosowanie szerokości okna do rozstawu krokwi, co zmusza do wprowadzania zmian w konstrukcji dachu i przedłuża prace dekarskie.

Niestosowanie się do instrukcji montażu producenta

Każdy producent stosuje swoje rozwiązania, które mają ułatwić montaż okien dachowych. W związku z tym każde okno dachowe jest dostarczane wraz z instrukcją montażu. Czasami niestety dochodzi do sytuacji, gdy montujący okna jej nie przestrzega. Instrukcja jest jednak ważna ze względu na poprawny i bezpieczny montaż okna dachowego. Nieprawidłowo przeprowadzone prace dekarskie mogą spowodować uszkodzenie okien, co wiąże się z koniecznością ich wymiany i wydłużeniem tego etapu budowy lub remontu domu. Konieczność zgłoszenia usterki może się pojawić nawet po dłuższym czasie, co dodatkowo komplikuje ewentualne poprawki. Ponadto najczęstsze błędy przy montażu okien dachowych to:

  • nieprawidłowy montaż górnej rynienki odwadniającej okna lub pominięcie tego etapu,
  • nieumiejętne stosowanie wkrętów podczas montażu kołnierza uszczelniającego,
  • niezastosowanie kołnierza z folii paroprzepuszczalnej,
  • niedokładne wypełnienie materiałem termoizolacyjnym wokół ramy okiennej,
  • nieprawidłowa obróbka poszycia dachowego.

Wybór nieprofesjonalnej ekipy dekarskiej

Budowa domu lub remont to przedsięwzięcia bardzo obciążające finanse inwestora. To również często pokusa, aby korzystać z tańszych rozwiązań - materiałów budowlanych, narzędzi czy fachowców. W dłuższej perspektywie nie jest to dobra decyzja. Sprawdzone ekipy dekarskie mają wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu nie popełniają błędów w montażu. Montując okna dachowe samodzielnie lub powierzając te prace niesolidnemu wykonawcy, może się okazać, że zostanie to wykonane niezgodnie z instrukcją montażu i wtedy istnieje ryzyko utraty gwarancji, która w przypadku okien Dakea wynosi aż 20 lat. Ponadto niewłaściwy montaż okien, skutkuje pogorszeniem ich parametrów.

Komentarze