Naprawa i konserwacja dachu - metody i materiały

Naprawa i konserwacja dachuJak się nie dać pogodzie - czyli wszystko o konserwacji i naprawach dachu

Zima to okres stagnacji i odpoczynku. Długie wieczory i czas zmiennej aury, jesiennych szarug i zimowych mrozów. Obowiązek gospodarski i wrodzona skrupulatność sprawia że częściej myślimy o naszych domach. Jak mówi przysłowie "ryba psuje się od głowy"- idąc tym tropem powinniśmy zatroszczyć się o dachy naszych domostw.

Z pewnością niewielkie naprawy jesteśmy w stanie zaplanować i wykonać sami.

Globalne efekty klimatyczne wpływają na zmienność pogody w naszej szerokości geograficznej. Kapryśność przejściowych pór roku funduje nam mroźną zimę w październiku albo wiosenne roztopy w lutym. Zamieszanie z pogodą nie wpływa najlepiej na stan dachu - jego szczelność, spoistość materiałów bądź niezawodność obróbki blacharskiej. Oprócz niekorzystnych warunków atmosferycznych wpływ na jakość i wygląd dachu mają, wynikające z eksploatacji, uszkodzenia naturalne.

Powłoki uszczelniające

Nowoczesne powłoki uszczelniające są łatwe w stosowaniu i nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Pozwalają zapanować nad sytuacją i wyjść z niej obronną ręką. Powłoki dekarskie posiadają opakowania ułatwiające aplikację i pełen zestaw informacji niezbędnych do zastosowania nawet dla laika. Determinacja i dobre chęci stanowią odpowiednią rękojmię do tego aby poczuć się fachowcem w swoim domu. Ważne jest też aby przegląd techniczny dachu dokonać przed załamaniem się pogody. Zróbmy to wcześniej dla własnego bezpieczeństwa. Chodzenie po mokrym lub oblodzonym dachu jest zbyt niebezpieczne. Wykryte podczas inspekcji niewielkie uszkodzenia można naprawić od ręki zabierając ze sobą uszczelniacz dekarski w tubie z tłokiem. Dotyczy to połaci dachowej, rynien, obróbek blacharskich tudzież kominów. Wspomniane preparaty mają fenomenalną odporność na starzenie oraz wysoką tolerancję na stan podłoża dlatego można je stosować nawet na powierzchnie zawilgocone.

Ważną cechą jest ich tolerancja na fakturę podkładu. Z łatwością uzyskamy oczekiwany efekt stosując je na porowatym betonie bądź na gładkiej blasze. Uszczelniacz sprawdzi się także w naprawach i konserwacji okien zamontowanych w powierzchni dachu. Fartuchy okien, ze względu na ich konstrukcję wymagają solidnego uszczelnienia. Tak samo postępujemy z wykończeniami kominów.

Powłoka do impregnacji dachów

Skutecznym sposobem jest zastosowanie powłoki do impregnacji dachów. Jest wodoszczelna i elastyczna. W składzie zawiera włókna syntetyczne podnoszące parametry wytrzymałościowe na zginanie i rozciąganie. Preparat jest gotowy do użycia zaraz po otwarciu opakowania. Wiąże się z wieloma materiałami naturalnymi i syntetycznymi. Toleruje wilgotne podłoża, dlatego jest nieoceniony w awariach wymagających natychmiastowej reakcji. Ma jeszcze jedną zaletę stawiającą go przed innymi- wytrzymałość na niską temperaturę. Producent daje gwarancję stosowania do -15°C. Do zabezpieczeń murków oporowych lub innych pionowych ścian w obrębie dachu służy specjalna powłoka impregnacyjna. Produkowana na bazie silikonu, nie dopuszcza wody odrzucając ja od powleczonej powierzchni. Przy okazji stanowi barierę dla mchów i porostów. Nie sprawdza się niestety na powierzchniach gładkich i nienasiąkliwych (klinkier).

Uszczelniająca taśma dekarska

Do reperacji pęknięć powierzchni bitumicznych idealnie nadaje się uszczelniająca taśma dekarska. Składa się z aluminiowej wstęgi powleczonej lepiszczem bitumicznym i co najważniejsze jest samowulkanizująca, co wyklucza stosowanie otwartego ognia. Wszelkiego rodzaju rozszczelnienia szwów, błędy w montażu np. w rynnach, nie mają szans. Dla tych co na dachu mają dachówki też coś się znajdzie.

Klej i uszczelniacz, na bazie poliuretanu do zastosowania na dachówki ceramiczne i betonowe. W razie pęknięcia lub docinania elementów eliminuje konieczność zastąpienia usuniętego zamka klamrami albo zaprawą. Jeśli kolor spoiwa nie licuje z barwą dachówki, to po utwardzeniu możemy go pomalować. Fenomenalnie sprawdza się przy montażu na powierzchni dachu ozdób ceramicznych. Natomiast do naprawy głębokich, miejscowych pęknięć na styku dach-ściana, w celu likwidacji przedmuchów, najlepiej użyć pianki montażowej w aerozolu.

Pianka montażowa

Produkowane są w kilku odmianach np. do niskich temperatur, o podwyższonej wydajności, niskorozprężna. Aplikacja wypełnienia jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić jedną ręką. Nawet jeśli będziemy musieli przerwać prace nie ma niebezpieczeństwa zablokowania zaworu wylotowego, a dozować preparat możemy, wręcz z aptekarską dokładnością. Producenci pian pomyśleli też o sytuacjach, kiedy to dojdzie do niekontrolowanego wycieku preparatu i np. zabrudzimy szybę. Nie musimy się martwić tym faktem gdyż w sprzedaży dostępne są środki do usuwania świeżej i utwardzonej pianki. Obie wersje preparatu mają swoje ograniczenia w stosowaniu (np. użycie w obecności niepowlekanej miedzi), dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu, a w razie wątpliwości skontaktować się z przedstawicielem producenta.

W przypadku konieczności zamocowania na dachu elementów przenoszących wibracje bądź przenoszących obciążenia statyczne zaleca się stosowanie klejów na bazie polimerów hybrydowych. Użyty specyfik gwarantuje możliwość obciążania klejonego elementu już po upływie mniej niż pół godziny. Natomiast po trzech godzinach od zastosowania osiąga pełną wytrzymałość użytkową. Bardzo ważne: nie przebarwia klejonych powierzchni co zapewnia mu neutralność chemiczna. Porucz tego jest niewrażliwy na promieniowanie UV, słabe kwasy, oleje i rozpuszczalniki. Najlepsze efekty klejenia zapewnia około pół milimetrowa warstwa kleju. Na koniec jedna uniwersalna rada. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu warto zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce lub na opakowaniu.

Komentarze