Nity. Zastosowanie i rodzaje

NityMimo pojawienia się wielu nowych rozwiązań umożliwiających połączenie różnych elementów, nity wciąż są używane w przemyśle i rzemiośle. Co przemawia za ich wykorzystaniem?

Choć czas ich najbardziej intensywnego używania już minął, to nity nadal są często stosowane w różnych dziedzinach przemysłu. Ich największą zaletą jest na pewno szybkość montażu, która, w połączeniu z niskimi kosztami, sprawia, że w wielu przypadkach nity okazują się świetną alternatywą dla spawania. Doskonale nadają się do łączenia wszelkiego typu płaskich elementów - nie tylko blach, ale też tworzyw syntetycznych i skóry - a ich uniwersalność jest wynikiem dostępności rozmaitych rodzajów. Jakie więc nity znajdziemy na rynku?

Trochę historii

Zanim w około osiemdziesiąt lat temu zostały wyparte przez spawanie, nity stanowiły podstawową technikę łączenia dwóch lub więcej elementów o płaskiej powierzchni. Były wykorzystywane między innymi przy budowie mostów, składów kolejowych lub masztów. Ówczesne nity bardzo różniły się od swoich dzisiejszych odpowiedników. Miały kształt zbliżony do grzyba i składały się z łba i zakuwki. Ich montaż polegał na rozgrzaniu zakuwki i zabiciu jej młotem tak, by po spęcznieniu nit wypełnił nawiercony wcześniej otwór.

Nity zrywalne

Takie nity są dziś używane bardzo rzadko, a ich miejsce zajęły nity zrywalne. Do ich montażu niezbędna jest nitownica, dzięki której cały proces zajmuje tylko kilkanaście sekund. Nad tradycyjnymi, pełnymi nitami, to rozwiązanie przeważa też jeśli chodzi o większe możliwości montażu, bo pozwala na nitowanie tylko przy jednostronnym dostępie. Nity zrywalne (których szeroki wybór znajdziemy w ofercie hurtowni Stalmut) składają się z łba i zakuwki w postaci cienkiej rurki, wewnątrz której znajduje się cienki drucik. W wyniku przeciągnięcia drucika przez mechanizm nitownicy, następuje spęcznienie zakuwki, a sam drut zostaje zerwany.

Nitonakrętki

Sposób zakładania jest bardzo podobny także w przypadku nitonakrętek - rodzaju nitów z wewnętrznym gwintem. W odróżnieniu od zwykłych nitów zrywanych, do ich montażu nie jest potrzebna nitownica, a zaciskarka. Wszystko sprowadza się do wkręcenia trzpienia, osadzenia w nim nitonakrętki, dokręcenia, spęcznienia nakrętki ruchem powrotnym i wykręcenia trzpienia. Zaletą nitonakrętek jest zwłaszcza możliwość wykonania otworu na śrubę w powierzchniach zbyt cienkich do gwintowania, chociaż mogą być stosowane również jako zwykłe nity - do łączenia dwóch lub kilku elementów.

Autor: www.stalmut.pl.

Ocena: 4.5

Komentarze