Niwelator laserowy - czym różni się od optycznego?

Niwelator laserowyNiwelatory są instrumentami geodezyjnymi przeznaczonymi do prac ogólnobudowlanych oraz prac niwelacyjnych (sprawdzanie spadków, ustawianie szalunków, kontrola głębokości wykopów). Zgodnie z nazewnictwem, przy pomocy niwelatora możliwe jest niwelowanie, czyli wyznaczanie różnic wysokości pomiędzy punktami kontrolnymi lub określania wysokości samych punktów pomiarowych. Sprawdź, czym różnią się od siebie niwelator laserowy i optyczny?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Do czego służy niwelator?
  • Jakie są rodzaje niwelatorów?
  • Co jest lepsze niwelator optyczny czy laserowy?

Niwelator - do czego służy?

Wszelkie czynności o charakterze budowlanym muszą być przeprowadzone precyzyjnie i solidnie. Nie są to wyłącznie względy estetyczne - choć także mają ogromne znaczenie - lecz przede wszystkim bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że tak ważne parametry, jak poziom, pion i stopień nachylenia są utrzymane, niezbędna jest pomoc specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

Na szczególną uwagę zasługuje niwelator. Mimo że jest urządzeniem specjalistycznym, może być wykorzystywany także przez amatorów, choćby podczas projektowania przydomowego ogrodu, wymiany rurociągów, czy modernizacji drogi dojazdowej.

Przy pomocy niwelatora możliwe jest wyznaczenie różnicy wysokości wybranych punktów pomiarowych, a także późniejsza kontrola tych wartości  w kolejnych etapach robót.

Zasada działania niwelatora przypomina nieco sposób funkcjonowania poziomicy. Kluczowe dla poprawności pomiaru jest prawidłowe wyznaczenie punktu odniesienia oraz precyzyjna obsługa łat. Technika wykonywania pomiarów będzie inna w zależności od tego, jaki niwelator zostanie zastosowany, optyczny, czy laserowy. Postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Czym jest niwelator laserowy?

Niwelator laserowy to pewnego rodzaju poziomica laserowa. Wiązka promieni emitowana przez urządzenie wyświetla się w postaci cienkiej czerwonej lub zielonej linii. Niwelator laserowy pozwala na szybkie i precyzyjne wyznaczenie nie tylko poziomu, lecz także pionu. Jednym z bardziej zaawansowanych instrumentów pomiarowych jest laser krzyżowy, z możliwością jednoczesnej emisji kilku wiązek. Zestaw niwelacyjny składa się ze statywu, łaty niwelacyjnej, detektora (czujnika) oraz oczywiście samego niwelatora.

Niwelator laserowy w odróżnieniu od niwelatora optycznego może być obsługiwany przez jedną osobę.

Niwelator laserowy dzięki szerokiemu zakresowi pracy i zasięgu umożliwia dokonywanie pomiarów na dużych przestrzeniach, wiązka w optymalnych warunkach może być widoczna w odległości od 100 do 1000 metrów. Niwelator laserowy spełnia swoje zadania nie tylko na powierzchniach płaskich, lecz także pochyłych.

Niwelator laserowy - zalety:

  • obsługa jednoosobowa;
  • możliwość obserwacji poziomu w zakresie 360°;
  • duży zasięg z jednego stanowiska;
  • projekcja płaszczyzny pionowe i poziomej w modelach uniwersalnych;
  • wyznaczanie spadków i płaszczyzn pochyłych.

Więcej na temat parametrów i możliwości nowoczesnych niwelatorów laserowych przeczytasz na stronie https://pomiar24.pl/pl/produkty/1/niwelatory-laserowe-18768. Zapraszamy do lektury.

Czym jest niwelator optyczny?

Pomiary niwelatorem optycznym dokonywane są przy pomocy specjalistycznego systemu optycznego wbudowanego w urządzenie. Składa się on z lunety, poziomicy oraz celownika.

Dostępne niwelatory optyczne są ujednolicone technologicznie, co oznacza, że budowa, jak i sposób działania urządzeń są do siebie zbliżone. Ewentualne różnice mogą dotyczyć układu soczewek lub mechanizmu ogniskowania. Precyzja pomiaru jest uzależniona od optyki oraz rodzaju kompensatora.

Niwelator optyczny - zalety:

  • wysoka dokładność pomiarów;
  • krótki czas trwania pomiarów;
  • mobilność urządzenia;
  • niska cena.

Do obsługi niwelatora optycznego wymagana jest obecność dwóch osób.

Jaki niwelator wybrać - laserowy czy optyczny?

Niwelator optyczny cechuje się dużą dokładnością przenoszenia poziomu z punktu A (lokalizacja niwelatora) do punktu B (lokalizacja łaty niwelacyjnej). Niestety, aby wykonać pomiary, niezbędna jest obecność drugiej osoby, kontrolującej poprawność oparcia łaty. W tej sytuacji korzyść wynikająca z niskiej ceny urządzenia może nie pokryć kosztów opłacenia pomocnika.

Niwelator laserowy jest urządzeniem nowocześniejszym, umożliwiającym pracę w pojedynkę. Głowica obrotowa obejmuje całą powierzchnię (360°), natomiast wiązka laserowa wyznacza poziomy i spadki, przy czym jest bezpieczna dla zdrowia operatora urządzenia. Niwelator laserowy funkcjonuje niezawodnie w szerokim zakresie temperatur: od -20°C do nawet 50°C (zielona wiązka od 0°C do 40°C). Niwelator laserowy uniezależnia operatora od obecności pomocnika, co wpływa korzystnie na koszty związane z przeprowadzeniem pomiarów.

Komentarze