Nowoczesna technika grzewcza - o czym warto wiedzieć?

Nowoczesna technika grzewczaNowoczesne instalacje grzewcze wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki. Są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale także bardziej korzystne dla środowiska. Kolektory, pompy ciepła, kotły kondensacyjne i regulatory pogodowe to sposoby na oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu.

Ciepło z natury, czyli pompa ciepła

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia oszczędne i przyjazne środowisku. Są czyste, a ich obsługa jest komfortowa. Zakup pompy ciepła i wykonanie instalacji wiąże się z dość znacznym kosztem, jednak sama eksploatacja wypada bardzo korzystnie. Pompa ciepła do działania wymaga dostępu do energii elektrycznej, napędzającej sprężarkę. Zużycie prądu jest jednak stosunkowo niewielkie. Samo paliwo - ciepło pobierane z gruntu - jest darmowe i nielimitowane. Nie wiąże się z powstawaniem popiołu, dymu, spalin ani żadnych innych substancji. Za pomocą pompy ciepła można zarówno ogrzewać dom, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

Warto wiedzieć, że pompa ciepła składa się z dwóch elementów - źródła górnego i źródła dolnego. Dolne źródło to otoczenie, z którego pobierane jest ciepło i przekazywane do źródła górnego, czyli instalacji grzewczej. Decydując się na zainstalowanie pompy ciepła, warto wybrać urządzenie z modulacją mocy, co sprzyja dostosowaniu ciepła do potrzeb i wydłużeniu żywotności urządzenia.

Nowoczesna technika grzewcza

Jeśli nasza pompa ciepła współpracuje ze standardowymi grzejnikami, warto zastanowić się, jak ukryć elementy instalacji grzewczej - przydane okażą się np. nowoczesne ażurowe osłony.

Energooszczędne kotły kondensacyjne

Nowoczesnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie techniki kondensacyjnej w kotłach gazowych i olejowych. W tradycyjnych urządzeniach wykorzystywane jest ciepło powstałe podczas spalania paliwa. Kotły kondensacyjne pozwalają pozyskać także ciepło ze spalin. Urządzenia te wyposażone są w wymienniki ciepła, które schładzają spaliny do tego stopnia, że para wodna ulega kondensacji, a uwolnione dzięki temu ciepło odprowadzane jest na powrót do systemu grzewczego. Taki sposób pracy sprawia, że kotły kondensacyjne zużywają mniej paliwa niż urządzenia tradycyjne.

Nowoczesna technika grzewcza

Ogrzewanie wody słońcem - jak działają kolektory?

Darmowa energia słoneczna wykorzystywana być może dzięki kolektorom montowanym na dachach. Ciepło pozyskane w ten sposób pozwala na ogrzanie wody użytkowej, znajdującej się w specjalnym zbiorniku. W zależności od ilości godzin słonecznych w ciągu dnia możemy pozyskać różną ilość wody. W naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne mogą być traktowane jako uzupełnienie tradycyjnego sposobu ogrzewania wody użytkowej.

Maksimum kontroli, czyli regulatory pogodowe

Sprawnie działające ogrzewanie wymaga płynnej regulacji. Dzięki odpowiednim urządzeniom, takim jak regulatory pogodowe, możemy zoptymalizować pracę instalacji grzewczej, dzięki czemu będzie ona bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Regulatory pogodowe, wyposażone w zewnętrzne czujniki, przekazują do systemu informację o warunkach panujących poza domem. Dzięki temu urządzenia automatycznie dostosowują pracę do potrzeb.

Nowoczesne technologie coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Dzięki nim możemy we własnym zakresie wykorzystywać zasoby odnawialnej energii, ciesząc się jednocześnie oszczędnościami.

Komentarze

Witek
Zależy mi na tym, by ogrzać dom energooszczędni e - zaoszczędzić pieniądze, ale nie zamarznąć z zimna. Myślałem swojego czasu o kotłach kondensacyjnych , ale z jakiegoś powodu się rozmyśliłem, nie pamiętam. Przemyślę temat raz jeszcze.

Nagrzewnica wodnaZasadniczo nagrzewnice wodne są stosowane do ogrzewania pomieszczeń z wysokimi


Pompa ciepłaGazowe pompy ciepła są jednymi z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych, jakie


BojlerIstnieje wiele rodzajów bojlerów, m.in poziome, pionowe, które nieustająco ulegają unowocześnieniu, b


Ogrzewanie podłogoweOstatnimi czasy popularną metodą ogrzewania pomieszczeń stało się ogrzewanie pod


Ogrzewanie domu gazem płynnymOgrzewanie domu gazem nie tylko oznacza wykorzystanie g


Ogrzewanie domuW okresie jesienno-zimowym, wielu z nas poszukuje odpowiedniego urządzenia grzewczego do s


Głowica termostatyczna - grzejnikCoraz więcej kupujących decyduje się na montaż grzejnika wodnego z głowicą termo


Przydomowy zbiornik gazuDlaczego wybór odpowiedniego ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie pr