Nowoczesne oświetlenie techniczne

Nowoczesne oświetlenieOświetlenie techniczne zyskuje na znaczeniu i coraz częściej pojawia się w aranżacjach naszych domów i mieszkań. Choć, wnioskując po nazwie, można by pomyśleć, że są to oprawy przeznaczone do takich pomieszczeń jak garaż, czy warsztat, prawda jest taka, że z ich udziałem powstają bardzo eleganckie i atrakcyjne wnętrza. Stosowane są do oświetlenia salonu, kuchni, przedpokoju, łazienki i wielu innych pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych. Wchodząc w skład większej instalacji świetlnej, w której zamiast jednej oprawy technicznej występuje kilka rozmieszczonych w ściśle określony i przemyślany sposób, z powodzeniem zastępują wieszaną centralnie na suficie lampę, której zadaniem było rozświetlenie całego wnętrza.

Lampy natynkowe oraz wpuszczane w sufit oprawy oświetleniowe, określane mianem oświetlenia technicznego, charakteryzują się bardzo prostą, skromną i niewyszukaną budową. Pozbawione elementów dekoracyjnych i funkcjonalne dyskretnie oświetlają wnętrze, nadając mu atrakcyjnego i eleganckiego wyglądu. Idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza, w których zaznacza się prostota i minimalizm, jednak bardzo często łączone są też z innymi stylami architektury wnętrz. Z powodzeniem tworzone są z ich udziałem aranżacje, w których oświetlenie techniczne stanowi podstawowe oświetlenia pomieszczenia, jak i takie, gdzie jest jedynie oświetleniem uzupełniającym lub dekoracyjnym.

Podtynkowe oprawy oświetleniowe

Wpuszczane w sufit oprawy techniczne bardzo chętnie montowane są w mieszkaniach prywatnych, biurach i budynkach użyteczności publicznej.

Skromne, a zarazem eleganckie nadają pomieszczeniom pożądanego we współczesnych wnętrzach nowoczesnego wyglądu. Zamontowane w odpowiedniej ilości i właściwie rozmieszczone rozwiązują kwestię oświetlenia użytkowego, jednocześnie jednak mogą tworzyć bardzo ciekawe efekty dekoracyjne.

Oprawy przeznaczone do montażu podtynkowego wyposażone są w uchwyty, które pozwalają przykręcić je do spodniej strony płyty gipsowo-kartonowej. Dyskretne ukrycie źródła światła w suficie skąd pada rozświetlająca wnętrze wiązka światła to bardzo częsty widok w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Podtynkowe oprawy oświetleniowe charakteryzują się rozmaitymi kształtami i rozmiarami. W sprzedaży dostępne są oprawy kwadratowe oraz okrągłe. Składające się z pojedynczego, a także kilku źródeł światła. Mogą posiadać ramkę masującą krawędzie otworu lub być jej pozbawione. Łączy się je z żarówkami halogenowymi lub oświetleniem typu LED. Niektóre oprawy podtynkowe mają jeszcze jedną funkcjonalność w postaci regulacji kąta padania wiązki światła.

Jak zamontować oprawy podtynkowe?

Montaż tego typu opraw oświetleniowych wymaga odpowiedniego przygotowania sufitu. Montuje się je w podwieszanych sufitach, w których to ukrywa się mechanizmy mocujące opraw oraz ich korpusy.

Podwieszany sufit wystarczy zamontować w tej części pomieszczenia, w której chcemy rozmieścić oprawy podtynkowe. Montując go, należy pamiętać o pozostawieniu ok. 3 cm pustej przestrzeni, która umożliwi swobodny przepływ powietrza, wentylację i chłodzenie instalacji.

W przypadku montażu opraw podtynkowych na poddaszu domu izolowanego wełną mineralną należy bezwzględnie pamiętać o pozostawieniu kilkucentymetrowej przestrzeni pomiędzy wełną a sufitem, w którym montowane będą oprawy. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której ukryte pod sufitem korpusy opraw oraz przewody zasilające otulone zostaną wełną mineralną. Właściwą wentylację i chłodzenie instalacji zapewnimy tylko wtedy, jeśli zwrócimy szczególną uwagę na pozostawienie pustej przestrzeni.

Modne oprawy natynkowe

Równie często, jak oprawy podtynkowe, spotykamy we wnętrzach naszych domów również oprawy natynkowe. Czym się charakteryzują? Są równie skromne i proste w budowie jak lampy podtynkowe, jednak ich oprawy są bardziej eksponowane. Niejednokrotnie określane są też mianem plafonów natynkowych. Wystając ponad sufit, przyciągają wzrok znacznie bardziej niż lampy wpustowe.

Montowane są najczęściej w łazienkach, kuchniach, przedpokojach oraz pod kuchennymi szafkami. Równie często można spotkać je w pomieszczeniach biurowych i garderobach, nieco rzadziej natomiast w salonach.

Oprawy natynkowe są znacznie prostsze w instalacji niż podtynkowe. Nie wymagają montażu podwieszanego sufitu i stwarzają możliwość dokładnego, punktowego doświetlenia określonej strefy pomieszczenia. Dodatkową korzyścią jest opcja regulacji kąta padania światła. Proste, uniwersalne kształty i stonowana kolorystyka stwarza możliwość zastosowania ich w wielu różnych wnętrzach. Oprawy natynkowe można montować zarówno na suficie, jak i na ścianie.

Nowoczesne oprawy techniczne królują we wnętrzach naszych domów już od kilku lat i nic nie zapowiada tego, by miało się to zmienić. Doceniane za ich prostotę, elegancki wygląd i różnorodne możliwości aranżacyjne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszalnych, biurowych, salonach kosmetycznych i innych.

Więcej informacji na temat opraw technicznych znajdziesz na stronie https://azzardo.com.pl.