Nowoczesne projekty domów typu stodoła

Projekt domu typu stodołaW ostatnim czasie projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły zyskują na popularności. Są proste, energooszczędne i tanie w budowie. To połączenie tradycji z nowoczesnością. Przeplatają się tu aktualne trendy architektoniczne z sielską zabudową. Ich rosnąca popularność wynika nie tylko z oryginalnego wyglądu, ale również z niesamowitej funkcjonalności.

W projektach brak jest nieużytecznych zakamarków, dzięki czemu układ jest czytelny, a poszczególne pomieszczenia bardziej komfortowe. Zastosowanie w projektach tzw. wysokiego sufitu, dodatkowo wprowadza niesamowity efekt wizualny oraz daje duże możliwości aranżacyjne.

Jak wygląda projekt domu stodoła?

Projekt domu typu stodoła posiada prostą formę. Najczęściej zaprojektowany jest na rzucie prostokąta i przykryty dwuspadowym dachem. Bryła domu pozbawiona jest lukarn, wykuszy i balkonów. Najważniejszym wyróżnikiem jest jednak brak okapów, co już na pierwszy rzut oka przywołuje skojarzenia z wiejską zabudową. Projekt domu stodoła to także duże przeszklenia. To one odróżniają klasyczną stodołę od nowoczesnego domu typu stodoła. Dzięki panoramicznym przeszkleniom bryła nabiera lekkości, a wnętrze otwiera się na otaczający krajobraz. W wykończeniu elewacji króluje minimalizm. To bezpośrednie nawiązanie do wiejskich zabudowań gospodarczych. Wykorzystywane są głównie naturalne materiały w stonowanych, przygaszonych barwach. Przede wszystkim stawia się na drewno, kamień i konstrukcje metalowe.

Projekt domu typu stodoła

Energooszczędne stodoły

Domy stodoły projektuje się najczęściej jako domy energooszczędne. Dzięki prostej i zwartej bryle straty ciepła są prawie minimalne, a parametry energetyczne budynku dużo lepsze. Zminimalizowanie detali dekoracyjnych, brak lukarn, wykuszy i balkonów zapobiega powstawaniu mostków termicznych, które odpowiedzialne są za straty ciepła. Duże przeszklenia natomiast, charakterystyczne dla projektów domów typu stodoła, sprzyjają pozyskiwaniu energii słonecznej. Promienie słoneczne wpadając do wnętrza, ogrzewają je, przynosząc dodatkowe zyski ciepła. Istotne jest oczywiście prawidłowe usytuowanie budynku na działce. Duże okna i panoramiczne przeszklenia powinny znajdować się od strony południowej.

Prosta budowa i szybkie tempo realizacji

Projekty domów stodoła posiadają prostą konstrukcję. Budowa domu z dwuspadowym dachem, o prostej bryle jest zdecydowanie prostsza i szybsza w realizacji. Nieskomplikowane rozwiązania konstrukcyjne to również niższe koszty budowy oraz mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Prostota tego typu domu gwarantuje również mniejsze koszty w późniejszym utrzymaniu i ogrzewaniu. Inwestorzy, którzy zdecydują się na inwestycję w odnawialne źródła energii, mogą spodziewać się dodatkowych oszczędności. Co prawda na początkowym etapie jest to duży wydatek, jednak dość szybko zwraca się w formie darmowej energii elektrycznej czy tańszego ogrzewania.

Projekt domu typu stodoła

Projekt domu na każdą działkę

Niewątpliwą zaletą domu opartego na rzucie prostokąta jest możliwość usytuowania go niemal na każdej działce. Idealnie wpisze się on w działkę wąską, płytką, a nawet ze spadkiem. Jeżeli więc posiadamy niewielką działkę lub jej kształt jest nieregularny, a dodatkowo szukamy nowoczesnych rozwiązania w architekturze, projekt domu typu stodoła będzie dla nas idealnym wyborem. Domy typu stodoła jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są dla terenów wiejskich i podmiejskich. Ich forma oraz wykorzystane materiały sprawiają, że idealnie wpiszą się w naturalny krajobraz, nie zaburzając go. Wykorzystanie ekologicznych rozwiązań dodatkowo pogłębi ich związek z naturą i podkreśli styl życia jego mieszkańców.

Komentarze