Nowoczesny balkon - co powinno się tam znaleźć?

Nowoczesny balkonDobrze urządzony balkon to marzenie dużej ilości osób. Bardzo często nie ma się jednak pomysłu jak zacząć, i co tam umieścić. Szczególnie jeśli chce się wpisać w nowoczesne trendy. Jednakże cały proces nie jest aż taki trudny i można sobie z tym łatwo poradzić.

Nowoczesny balkon

Balkon to miejsce, które jest bardzo ważne, szczególnie kiedy żyje się w mieście, albo w małym mieszkaniu. Może on stać się bowiem azylem, gdzie spędza się czas podczas ciepłych, letnich dni. Przed blokami, czy kamienicami nie ma zbyt wiele miejsca na wypoczynek, i balkon jest jednym z niewielu miejsc gdzie można swobodnie posiedzieć na zewnątrz. Dlatego też, bardzo dużo osób decyduje się na wygodne i stylowe urządzenie swojego miejsca, by można było miło spędzać tam jak najwięcej czasu. Nowocześnie urządzony balkon wcale nie musi być zbyt duży. Niezależnie od tego może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Podstawowy pytanie brzmi zatem - co powinno się znaleźć na takim nowoczesnym balkonie? Skupić trzeba się na: podłodze, osłonie, roślinach, meblach i dodatkach. Podłoga jest bardzo ważnym elementem, gdyż może zdecydować o ogólnej wygodzie i wyglądzie całej stylizacji. Na wielu starszych balkonach znajdują się niemodne już dziś kafelki albo starsza wykładzina - warto je czymś zakryć. Najlepszym pomysłem może być wykorzystanie nowoczesnej wykładziny. Niewielki jej kawałek można zakupić (w dość niskiej cenie), w wielu sklepach meblowych albo budowlanych. Obecnie na pewno nie będzie problemu z wybraniem jej kolorystyki czy wzoru. Na rynku można bowiem znaleźć wykładziny i trwałe dywany w różnorodnych barwach i stylach. Każdy taki dodatek sprawi, że balkon będzie wyglądał niezwykle elegancko, a jednocześnie będzie to komfortowe dla bosych stóp. Dzięki niemu, także w czasie chłodniejszych dni, nie będzie się odczuwać zimna, które "ciągnie" od podłogi.

Nowoczesny balkon

Osłony i roślinność na balkonie

Bardzo ważną rzeczą, która powinna znaleźć się na każdym nowoczesnym balkonie jest odpowiednia osłona. Może być to na przykład zasłona wykonana z materiału. Sprawi ona, że miejsce będzie bardziej intymne, a osoby siedzące na balkonie nie będą widoczne "z ulicy", na czym zależy chyba większości ludzi. Pozwoli to na pełno na pełniejszy relaks po ciężkim dniu pracy. Warto pamiętać także, że zasłona materiałowa (w szczególności w sezonie letnim) może stać się także doskonałą osłoną przed zbyt intensywnym promieniowaniem UV, i ochroną przed owadami. Na pewno nada ona każdemu balkonowi charakter, i sprawi, że będzie on bardziej nowoczesny. Dla wszystkich, którzy nie są przekonani do zasłon, istnieją dwie inne opcje. Pierwszą z nich są równie skuteczne maty przyczepiane do balustrad. Są one wykonywane z tworzyw naturalnych: trzciny, bambusa, albo technorattanu. Występują one w kilku kolorach, a mocuje się je przy pomocy sznurów lub opasek zaciskowych. Istnieje także opcja zamówienia specjalnej listwy, która ustabilizuje całą konstrukcję maty. Dobrą i skuteczną ochroną mogą być także zasadzone w skrzyniach pnącza. W miarę wzrastania będą one piąć się balustradzie, i z czasem stworzą szczelną, naturalną i zieloną zasłonę. O tym, że balkon stanie się oazą spokoju zadecydować mogą wybrane na niego rośliny. Jednak, kiedy urządza się balkon nowoczesny, sprawa nie jest tak oczywista. Jeżeli chce się naprawdę utrzymać ten styl, raczej powinno zrezygnować z kolorowych, tradycyjnych kwiatków, które już od lat można znaleźć niemal na każdym balkonie w kraju. Teraz nadeszła pora na coś nowego. Na co? Będą to przede wszystkim:

  • Drzewa - małe brzozy, klony, oraz krzewy iglaste.
  • Trawy ozdobne, które są obecnie wyznacznikiem nowoczesnych ogrodów.
  • Byliny, szczególnie przepiękne żurawki.
  • Zioła - bazylia, mięta, które można wykorzystać w kuchni.
  • Drobne owoce i warzywa, na przykład pomidorki koktajlowe.

Nowoczesny balkon

Jeśli chce się, by balkon był miejscem bardzo wyjątkowym, można zdecydować się na posianie tam trawy. Jeśli powierzchnia jest duża, to można to zrobić na specjalnie przygotowanym podłożu. Kiedy natomiast balkon nie jest zbyt wielki, i sianie trawy nie ma sensu, rozwiązaniem może stać się ułożenie tam paska sztucznej lub naturalnej trawy. Można znaleźć ją w wielu sklepach ogrodniczych. Występują ona w różnych opcjach i rozmiarach.

Nowoczesny balkon

Meble i dodatki, które odmienią cały balkon

Podłoże i rośliny wnoszą bardzo dużo do aranżacji balkonu, jednak nie ma chyba wątpliwości, że to meble są jego punktem centralnym. Odpowiednio dobrany stół i siedziska stanowią o klimacie balkonu. Po pierwsze, muszą być one wygodne. Spędzi się na nich przecież wiele czasu - mają służyć wypoczynkowi i relaksacji - powinny być więc komfortowe i miękkie. Jeszcze przed zakupem trzeba sprawdzić, czy odpowiadają one indywidualnym preferencjom. Po drugie, meble na balkonie muszą być solidne i wytrzymałe. Będą stały na zewnątrz przez kilka miesięcy: narażone na silne promienie słoneczne, deszcze, a nawet burze. Trzeba więc wybrać meble z odpowiedniego materiału. Ostatnio najpopularniejsze są te wykonane z technorattanu, które są odporne na różne zjawiska atmosferyczne, a jednocześnie zachwycają stylem. Równie dobre są stoły i fotele z tworzywa sztucznego, czyli polipropylenu. On także jest niezwykle wytrzymały, a do tego pozwala na ciekawe rozwiązania. Wykonane z niego meble są bowiem: gładkie, czasem nawet lśniące, różnokolorowe, w nietypowych kształtach. Ich design jest bardzo nowoczesny. Na balkonach często ustawia się meble drewniane, czyli ponadczasową klasykę. Do ich zalet można zaliczyć to, ze są to często krzesła i stoły składane. Bardzo dobrze sprawdzą się więc na balkonach o małym metrażu - w razie potrzeby nie będą zajmować miejsca. Warto też pamiętać, że na wygląd balkonu duży wpływ mają także różnego rodzaju dodatki. To właśnie dzięki nim można sprawić, że ten letni azyl będzie wyglądał jeszcze bardziej nowocześnie, a jednocześnie będzie się tam można bardzo dobrze czuć. Wśród takich dekoracji wymienić można na pewno: szklane, plastikowe lun drewniane latarenki i lampiony (w środek których wstawia się świece). Bardzo modne są także świetlne i materiałowe girlandy. Niezastąpione będą również kolorowe poduchy: we wzory orientalne, geometryczne i z motywami roślinnymi (szczególnie popularnymi ostatnio liśćmi palmy). Poduszki te można położyć na ławy i fotele, ale będą także świetne do położenia bezpośrednio na ziemi. Wydawać się może, że aranżacja balkonu w stylu nowoczesnym jest bardzo droga. Obecnie jednak, w sklepach można znaleźć tak wiele produktów, które nie kosztują zbyt wiele, a które (dzięki odrobinie kreatywności) stworzą naprawdę świetne aranżacje.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble na balkon oraz osłony balkonowe: ogrodolandia.pl/oslony-balkonowe.

Ocena: 5.0