Nowy rok - wyższe ceny mieszkań w Warszawie

Warszawa - ceny mieszkańRaport opublikowany przez firmę Savills wykazał, że rynek mieszkań komercyjnych w 2020 roku wygeneruje mniejszy przychód o maksymalnie 20% względem roku 2019. Rzeczywistość jednak była zgoła inna, bowiem tylko w pierwszym i drugim kwartale 2020 roku wolumen transakcji na komercyjnym rynku nieruchomości wyniósł aż 2,92 mld euro.

Tak ogromna wartość transakcji stanowiła o 5% wzrost względem pierwszego i drugiego kwartału roku 2019. Z kolei obecnie według szacunków ekspertów rok 2021 przyniesie jeszcze większy wzrost zarówno wśród liczby transakcji, ich wolumenu, jak i cen nieruchomości. Największych wzrostów powinniśmy spodziewać się naturalnie w stolicy.

W 11 z 17 miast ceny mieszkań osiągnęły najwyższą wartość w historii

Według analizy Expandera w 11 z 17 polskich miast ceny nowych lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2020 roku osiągnęły historyczny poziom. W Warszawie średnia cena metra kwadratowego już dawno przekroczyła granicę 10 tysięcy złotych, a w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu czy Krakowie ceny powoli dochodzą do tej granicy. Wśród rekordowych cen transakcyjnych na mieszkaniowym rynku pierwotnym należy zaliczyć nieruchomości w: Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Gdańsku, Zielonej Górze i Bydgoszczy.

Według analityków Expandera najmocniejsze procentowe wzrosty odnotowano w Krakowie. Roczna zmiana średniej ceny metra kwadratowego wyniosła 13,5%. W Warszawie rokroczny wzrost cen średniej ceny metra kwadratowego wyniósł 10,8%. Z kolei - co ciekawe - w Gdyni ceny spadły o 1%. Łącznie w badanych miastach średnie ceny metra kwadratowego wzrosły w skali roku o 6%.

Szukasz sprawdzonych mieszkań w Warszawie w atrakcyjnej cenie? Koniecznie poznaj ofertę dewelopera Dantex: https://www.dantex.pl.

Według analityka Expandera wzrosty cen mieszkań są "złudzeniem"

Jarosław Sadowski - główny analityk Expandera - wypowiedział się, że obecne wzrosty cen na rynku mieszkaniowym są jedynie złudzeniem. Wynika ono z faktu, że inwestorzy skupili swoją uwagę na większych metrażach oraz droższych lokalach mieszkalnych. Jednocześnie spadło zainteresowanie zakupem kawalerek oraz małych metraży.

Według głównego analityka Expandera w trzecim kwartale 2020 roku na zakup mieszkania mogły pozwolić sobie jedynie osoby, które miały bardzo dobrą sytuację finansową, a większość inwestorów, którzy chcieli nabyć nieruchomość przy pomocy kredytu hipotecznego, musiało odłożyć swoje plany.

Banki w dobie pandemii niezwykle restrykcyjnie podchodzą do udzielenia kredytu hipotecznego, zwiększając minimalny wkład własny do 20, a nawet 30 procent. Tak wysoki wkład własny ogranicza dostępność mieszkań dla mniej zamożnych inwestorów prywatnych.

Warto zaznaczyć, że raport Expandera wskazujący nastroje i wyniki wolumenów transakcyjnych na rynku mieszkaniowym dotyczy okresu trzeciego kwartału, czyli okresu sprzed drugiej fali pandemii koronawirusa. Obecnie, w ostatnim kwartale 2020 roku, nastroje na rynku mieszkaniowym są zdecydowanie gorsze, przez co liczba i wolumen transakcji uległ znacznemu spadkowi.

Komentarze