Obsługa kotła na pellet. Czy jest się czego obawiać?

Obsługa kotła na pelletKotły przystosowane do zasilania pelletem są bardzo ciekawą alternatywą chociażby dla kotłów na ekogroszek, nie wspominając już o tych zasypowych. Obecnie znów obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania tą technologią, co jest związane przede wszystkim z masową wymianą przestarzałych kotłów węglowych na urządzenia 5. klasy energetycznej - w tym właśnie biomasowe. Wiele osób rozważających zakup kotła na pellet zastanawia się jednak, czy jego obsługa nie będzie zbyt uciążliwa. Praktyka pokazuje, że nie ma się tutaj czego obawiać, a szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Podstawowe obowiązki obsługowe po stronie użytkownika

To, że współczesne kotły na pellet pracują w sposób zautomatyzowany, nie oznacza oczywiście braku jakichkolwiek obowiązków związanych z ich obsługą. Podstawowym z nich jest regularne uzupełnianie paliwa w zasobniku. Dobrze dobrane urządzenie powinno zapewnić około 7-dniową stałopalność w sezonie grzewczym (w okresie niskich temperatur), dlatego nie jest to przesadnie uciążliwa czynność obsługowa.

Dodatkowo użytkownik musi raz na jakiś czas (w zależności od zużycia paliwa) usunąć popiół, który można wysypać wprost na przydomowy trawnik - to cenny nawóz. Nie zapominamy również o okresowym czyszczeniu palnika, wymiennika oraz wnętrza kotła przy pomocy drucianej szczotki.

Pod względem wygody eksploatacji kocioł na pellet jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż na ekogroszek. Choćby z tego względu, że czyszczenie kotła odbywa się rzadziej, podobnie jak usuwanie popiołu. Ponadto samo paliwo nie jest tak uciążliwe, jak węgiel, nie powoduje zapylenia całej kotłowni, dlatego można ją wykorzystać także na inne cele - na przykład pralnię czy pomieszczenie gospodarcze.

Warto natomiast zaznaczyć, że dziś na rynku są już dostępne kotły wyposażone w funkcje automatycznego odpopielania palnika i oczyszczania wymiennika. Takie kotły na polskim rynku dystrybuuje firma Biooze.

Serwisowanie kotła na pellet

Każdy kocioł, również zasilany pelletem, wymaga okresowego przeglądu, który należy zlecić wyspecjalizowanemu w obsłudze takich urządzeń serwisantowi. Doroczny duży serwis najczęściej obejmuje demontaż palnika i rusztu wraz z czyszczeniem tych elementów, sprawdzenie podajnika ślimakowego, oczyszczenie ślimaka i rury podajnika oraz skontrolowanie nastaw automatyki sterującej pracą kotła.

Taki serwis należy zlecić raz w roku, najlepiej zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego - zwłaszcza, jeśli kocioł nie będzie później użytkowany aż do jesieni (z uwagi na posiadanie np. kolektorów słonecznych).

O czym warto pamiętać, aby cieszyć się bezawaryjną i nieuciążliwą pracą kotła na pellet?

Podstawą jest stosowanie dobrego paliwa. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pellety dostępne na rynku niczym się od siebie nie różnią, to w rzeczywistości pomiędzy paliwami od poszczególnych dostawców istnieją znaczne różnice jakościowe – przede wszystkim w zakresie czystości. Tani pellet niewiadomego pochodzenia może zawierać takie zanieczyszczenia, jak kamienie czy nawet podkładki, nakrętki, śruby etc., które z kolei blokują podajnik ślimakowy.

Dlatego lepiej nie szukać tutaj przesadnych oszczędności i wybierać pellet sprawdzonego producenta klasy A1, spełniający normę europejską EN ISO 17225-2.

Wiesz już, że kocioł na pellet będzie dobrym wyborem do Twojej kotłowni? W takim razie zajrzyj do artykułu, który wyjaśnia, dlaczego warto postawić na urządzenie renomowanego producenta - https://biooze.pl/aktualnosci/producenci-piecow-na-pellet-czy-marka-ma-znaczenie.html.

Komentarze