Odpady budowlane - procedura bezpiecznego i legalnego wywozu

Odpady budowlaneBudowa czy generalny remont zawsze wiążą się z powstaniem szeregu odpadów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że obowiązujące aktualnie na terenie naszego kraju przepisy nie pozwalają na wyrzucanie takich śmieci do ogólnodostępnych pojemników.

Byłoby to łamanie prawa, co oczywiście wiąże się z ryzykiem poniesienia kary. Jak więc bezpiecznie i przede wszystkim legalnie pozbyć się odpadów budowlanych?Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Jeżeli tylko dysponujesz odpowiednio dużym samochodem, w którym pomieszczą się wszystkie wygenerowane podczas budowy odpady budowlane, a jednocześnie masz mnóstwo czasu, możesz zająć się wywozem odpadów budowlanych samodzielnie.

Wystarczy skorzystać z usług punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Obecnie obowiązujące regulacje prawne mówią, że taki punkt powinien działać na terenie każdej gminy. Co ważne - za odbiór odpadów nie są pobierane żadne opłaty, oczywiście od mieszkańców danej gminy. Jeżeli zdecydujesz się wywieźć odpady do punktu PSZOK znajdującego się w sąsiedniej gminie, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów.

Wynajem kontenera

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na samodzielne wywożenie odpadów poremontowych do PSZOK, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się wynajmem kontenerów, jak firma DPR. Takich firm działa obecnie u nas całe mnóstwo. Wystarczy podpisać umowę, wybrać wielkość kontenera, a ten błyskawicznie pojawi się we wskazanym miejscu.

Co ważne - wiele firm, zajmujących się wynajmem kontenerów i wywozem odpadów budowlanych, oferuje również ich wyniesienie do kontenera. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na oszczędności czasu. Nie trzeba bowiem samodzielnie zajmować się uporczywymi porządkami.

Firmy oferujące wynajem kontenerów dają swoim klientom możliwość wyboru kontenerów różniących się pojemnością oraz obecnością pokrywy. Jeśli chodzi o kontenery z pokrywą, to ich wynajęcie zaleca się wówczas, gdy do kontenera mają trafić odpady mogące nasiąkać wodą. Zalicza się do nich na przykład płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli takich odpadów nie ma, bez przeszkód można zdecydować się na kontener bez pokrywy.

Rozwiązanie zgodne z prawem

Wynajem kontenera i skorzystanie z usług firmy wywożącej odpady budowlane to pewność, że pozbywamy się śmieci zgodnie z obowiązującym prawem. Firma świadcząca takie usługi nigdy nie wywiezie odebranych od klienta odpadów do lasu czy na łąkę. Wszystko odbywa się w świetle prawa i z jego pełnym poszanowaniem. Co ważne, są to praktyki, które nie odbijają się negatywnie na środowisku naturalnym. Skorzystanie z usług takiej firmy to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym los przyrody naprawdę nie jest obcy.

Wywóz odpadów budowlanych musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa. W przeciwnym razie narażamy się na poważne konsekwencje prawne, których z całą pewnością każdy chciałby uniknąć.