Ogrzewanie domu gazem ziemnym czy płynnym? Co się opłaca?

Ogrzewanie domu gazemZa ogrzewanie naszego mieszkania z roku na rok płacimy coraz więcej. Niestety na kwoty źródła opału nie mamy większego wpływu, jednak na całkowitą cenę ogrzania naszych czterech kątów owszem. Można zmodyfikować lub wybrać instalację, która zasilania jest tanimi surowcami. Gaz ziemny czy płynny - co jest tańsze w eksploatacji?

Nie jest to niespodzianką, że wszystko dookoła drożeje. Za paliwo do kotła oraz energię elektryczną trzeba płacić coraz więcej. Zależy to od metrażu naszego domu, co za tym idzie koszt ogrzewania wzrasta. Jedną z możliwości poprawy kosztów jest zastąpienie kotła na urządzenie tańsze w eksploatacji.

Czy gaz ziemny jest ekonomicznym sposobem na ogrzanie domu?

Ogrzewanie gazem ziemnym jest droższym sposobem ocieplania względem węgla czy drewna. Pod względem wygody eksploatacji paliwa stałe nie są konkurencyjne w porównaniu z innymi paliwami. Porównując go do oleju opałowego czy gazu płynnego - gaz ziemny jest paliwem znacznie tańszym. Aby skorzystać z tego rodzaju ocieplenia, należy podpisać umową ze spółką gazownictwa, która zajmuje się jego dystrybucją. Czy można napotkać problem? Otóż tak. Spółki bardzo często odmawiają przyłączenia sieci gazowej do naszej nieruchomości. Dzieje się tak, gdy nasz teren jest znacznie oddalony od istniejącej infrastruktury. Ile kosztuje ogrzewanie gazem ziemnym? Cena oscyluje między 1,37 zł a 1,43 zł za m3. Dodatkowo dopłaca się opłaty sieciowe, które są zróżnicowane w zależności od spółki gazownictwa.

Gaz płynny alternatywą dla ziemnego

Warto wspomnieć o tym, że gaz LPG jest paliwem uniwersalnym. Sprawdza się na wielu płaszczyznach jak instalacja stacjonarna, centralne ogrzewanie gazowe, instalacje grzewcze w basenach lub ogrzewanie podłogowe itp. Nie zawodzi również w instalacjach mobilnych jak grille gazowe, zasilanie stalowe czy parasole grzewcze. Instalacja zbiornikowa zapewnia również ciepłą wodę w kranie, zasila kuchenkę oraz stanowi źródło paliwa dla generatorów prądu. Jednak najważniejszym aspektem jest to, że gaz płynny jest stosowany do ogrzewania domów. Można wytworzyć z niego ciepło w takich samych kotłach co do ziemnego, stosując odpowiednie dysze w palnikach. Korzystanie z obu rodzajów nie różni się bardzo, jednak gaz płynny magazynuje się w zbiornikach na naszym terenie mieszkalnym. Nie ma więc problemów infrastrukturalnych jak w przypadku gazu ziemnego. Za gaz ciekły mamy możliwość zapłaty "z góry" - czyli za każde tankowanie. Jednak wiele osób woli sposób rozliczenia według wskazań licznika mierzącego ilość zużytego gazu po odparowaniu. Dystrybutorzy decydują o dostarczeniu nam paliwa, a faktura wystawiana jest regularnie za ilość pobrania ze zbiornika gazu w okresie rozliczeniowym, według ustalonych stawek. Jest to sposób zdecydowanie wygodniejszy, jednak mniej korzystny finansowo dla odbiorców. Ceny gazu płynnego podobnie jak innych paliw, które uzyskuje się z ropy naftowej, podlegają ciągłym wahaniom, ponieważ są wolnorynkowe. Ceny różnią się w zależności od dystrybutora.

Artykuł powstał we współpracy z AmeriGas.

Komentarze


Ogrzewanie domuCzy wiecie, że ogrzewanie domu pochłania nawet 80% kosztów, jakie wiążą się z jego całkowitą ek


Nagrzewnica wodnaZasadniczo nagrzewnice wodne są stosowane do ogrzewania pomieszczeń z wysokimi


Pompa ciepłaGazowe pompy ciepła są jednymi z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych, jakie


BojlerIstnieje wiele rodzajów bojlerów, m.in poziome, pionowe, które nieustająco ulegają unowocześnieniu, b


Ogrzewanie podłogoweOstatnimi czasy popularną metodą ogrzewania pomieszczeń stało się ogrzewanie pod


Ogrzewanie domu gazem płynnymOgrzewanie domu gazem nie tylko oznacza wykorzystanie g


Nowoczesna technika grzewczaNowoczesne instalacje grzewcze wykorzystują najnowsze osi


Ogrzewanie domuW okresie jesienno-zimowym, wielu z nas poszukuje odpowiedniego urządzenia grzewczego do s