Ogrzewanie domu - przegląd paliw: węgiel, drewno, gaz, olej, energia elektryczna

Ogrzewanie domuBudujecie dom i poszukujecie najlepszego sposobu na ogrzewanie własnych czterech kątów? Niestety ideał w tej kwestii nie istnieje. Wybierając rodzaj ogrzewania domu, trzeba uwzględnić wiele czynników. Najważniejszym aspektem jest metraż domu. Trzeba także rozważyć, czy instalacja ma być zupełnie samoobsługowa, czy też doglądanie jej co kilka dni nie będzie kłopotem.

Cieszące się ostatnio dużą aprobatą domy pasywne i energooszczędne wymagają zupełnie innych systemów dostarczania ciepła niż tradycyjne budynki. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy rodzaj ogrzewania posiada szereg zalet i niestety nie jest także pozbawiony wad. Jeżeli chcecie bliżej poznać paliwa, które najczęściej znajdują zastosowanie w polskim budownictwie, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami.

Ogrzewanie węglem - od stuleci do dziś

Mówiąc o ogrzewaniu domu jednorodzinnego, na myśl przychodzi z reguły węgiel. To paliwo stałe, które dosłownie wpisało się w polski krajobraz. O jego popularności decyduje przede wszystkim niska cena i dobra dostępność surowca oraz jego wysoka kaloryczność. Niestety węgiel jest jednym z nieodnawialnych zasobów przyrody. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości jego ceny mogą znacznie wzrosnąć. Wadą rozwiązania jest także konieczność wygospodarowania miejsca w budynku lub poza nim na składowanie paliwa. Co ważne, węgiel tworzy dużą ilość popiołu, który trzeba sukcesywnie usuwać z pieca. Jest ponadto surowcem, którego spalanie generuje znaczną ilość zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery oraz znaczną emisję dwutlenku węgla, przez co uważany jest za rozwiązanie niekorzystnie wpływające na środowisko naturalne.

Kotły zasilane klasycznym węglem wymagają też ciągłego doglądania i uzupełniania paliwa. Sytuacja nieco zmienia się w przypadku tak zwanego ekogroszku o wielkości ziaren oscylującej w granicach od 5 do 25 milimetrów. Ten sort węgla może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w kotłach retortowych, czyli wyposażonych w podajnik automatyczny. Piece tego typu są samowystarczalne i nie wymagają opieki przez trzy do pięciu dni. Bez względu na ostrzeżenia ekologów w polskich kotłach nadal bardzo często spala się miał węglowy. Należy pamiętać, że jest to zdecydowanie najmniej kaloryczny sort paliwa, którego wadą jest dodatkowo bardzo duże zanieczyszczenie, powodujące uwalnianie dużej ilości szkodliwych substancji lotnych i wytwarzające największą ilość popiołu. Specjaliści w zakresie ciepłownictwa podkreślają ponadto, że decydując się na zakup kotła węglowego warto zapoznać się z jego instrukcją oraz zaleceniami producenta, który określi, jaki sort surowca jest dla niego najbardziej wskazany. Stosowanie się do powyższych rekomendacji może znacząco wpłynąć na wydajność systemu ogrzewania i z pewnością przedłuży żywotność urządzenia.

Ogrzewanie drewnem

Jeśli nie węgiel, to… drewno. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie ono było podstawowym surowcem spalanym w piecach. Drewno opałowe jest tworzone z odpadów drzewnych - ścinków pni, kory oraz kawałków gałęzi i korzeni. Należy podkreślić, że nie powinno być ono świeże, lecz sezonowane przed półtora do dwóch lat. W przeciwnym razie będzie cechowało się zbyt dużą wilgotnością, co przełoży się na jego mniejszą wydajność, a także przysporzy problemów ze spalaniem. Mokre drewno słabo utrzymuje płomień i, co najważniejsze, generuje ogromną ilość dymu. Drewno powinno być także dobrze chronione przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Wymaga więc osobnego pomieszczenia, w którym będzie przechowywane przez sezon grzewczy. Surowiec ten w procesie spalania produkuje o wiele mniej toksycznych substancji niż węgiel. Popiół stanowi z kolei zaledwie 3% całkowitej masy drewna i nie przysparza kłopotów w utylizacji. Alternatywą dla klasycznego drewna opałowego jest brykiet lub pellet, czyli granulat tworzony ze sprasowanych trocin oraz drobnych ścinków drewna. Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że spala się niemal w całości tworząc niewielką ilość popiołu i generuje dużo ciepła. Jest ekologiczny i pozwala bez większego wysiłku utrzymać czystość w kotłowni.

Ogrzewanie drewnem - piec na pellet

Ogrzewanie gazowe

Osoby, które szukają bezobsługowego systemu grzewczego, powinny z kolei przyjrzeć się kotłom gazowym. Bez względu na to, że gaz uważany jest za dość drogie paliwo, w ogólnym rozrachunku nie generuje bardzo dużych wydatków. Wszystko za sprawą nowoczesnych kotłów, które nie tylko umożliwiają dostosowanie ogrzewania do potrzeb domowników, ale także są doskonale znane fachowcom. Dzięki temu montaż, przeglądy i ewentualne awarie urządzeń gazowych nie nastręczają problemów. Nie trzeba też martwić się o konserwację urządzeń. Największą zaletą kotłów gazowych jest to, że w zasadzie nie wymagają ingerencji ze strony domowników. Raz załączone, pracują przez cały okres grzewczy. Podczas nieobecności w domu, nie trzeba się z kolei martwić, że wnętrza się wychłodzą, ponieważ ogrzewanie gazowe pozwala utrzymać stałą temperaturę.

Co ważne, kotły gazowe nie generują zanieczyszczeń, przez co są przyjazne dla środowiska. Nie trzeba też martwić się o wywóz popiołu czy odpadów pozostałych po paliwach. Warto też zaznaczyć, że obecnie produkowane kotły na gaz są wyposażone w szereg zabezpieczeń, przez co są bezpieczne dla użytkowników. Problem może stanowić natomiast sposób dostarczania paliwa. Osoby, które chcą ogrzewać dom gazem ziemnym, muszą przede wszystkim zorientować się, czy w ich okolicy znajdują się rurociągi transportujące paliwo. Jeżeli są one w bliskiej odległości, warto rozważyć przyłączenie budynku do sieci. W ten sposób gaz jest dostarczany przez określonego dostawcę, zaś opłata pobierana na podstawie wskazań licznika. Niestety, w wielu mniejszych miejscowościach nie są prowadzone rurociągi. W takiej sytuacji można zdecydować się na gaz płynny, gromadzony w specjalnym zbiorniku zamontowanym niedaleko domu. Paliwo dostarczane jest wówczas zwykle dwa razy w roku przez dystrybutora. Opłata dokonywana jest jednorazowo, z góry po uzupełnieniu zbiornika lub na podstawie informacji o zużyciu gazu, wskazanej przez licznik. Należy jednak wiedzieć, że koszt ogrzewania domu gazem płynnym jest około dwukrotnie wyższy niż paliwem płynącym z sieci. Wadą rozwiązania jest także konieczność wygospodarowania miejsca na placu otaczającym budynek na zbiornik. Zdarza się, że jest on montowany pod ziemią, jakkolwiek w Polsce rozwiązanie to jest bardzo rzadko praktykowane.

Ogrzewanie olejem opałowym

Alternatywą dla gazu jest ogrzewanie na olej opałowy. Paliwo, dostarczone przez dostawcę musi być gromadzone w dużych zbiornikach. Najczęściej przekraczają one pojemność 1000 litrów, co podobnie jak w przypadku gazu płynnego, wymaga wygospodarowania miejsca na placu lub w budynku. Decydując się na drugie rozwiązanie, nie należy zapominać o tym, że pojemniki z olejem opałowym wymagają osobnego pomieszczenia wyposażonego w sprawny system wentylatorów. Największym problemem jest jednak korozja samych zbiorników. Zawierający siarkę olej opałowy, często prowadzi do rdzewienia pojemnika, dlatego warto stawiać na produkty najwyższej jakości. Zastosowanie odpowiednich antykorozyjnych materiałów wymagają także kotły, co sprawia, że są one droższe niż te, przeznaczone do ogrzewania gazem. Wspomniana siarka jest ponadto szkodliwa dla środowiska. Powoduje też zanieczyszczenie kotła, co z kolei generuje koszty napraw i przeglądów. Co ważne, każde napełnienie kotła wymaga wizyty serwisanta w celu wyregulowania palnika. Jest to część kotła, która rozpyla lub odparowuje olej. Sprawny palnik warunkuje bardziej efektywne i oszczędne spalanie. Zaletą ogrzewania olejem opałowym jest jego bezobsługowość. Nowoczesne kotły kondensacyjne wyróżniają się dużą wydajnością, co z kolei pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Ogrzewanie energią elektryczną - nie takie złe, jak je malują

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie elektryczne. Jego atutem jest niewielki koszt inwestycji. Sama instalacja nie jest skomplikowana, nie wymaga też nakładów finansowych na materiały. W ogrzewaniu elektrycznym nie ma też konieczności montowania komina. Ponieważ nie generuje ono zanieczyszczeń, jest przyjazne dla środowiska. Ogrzewanie na prąd uważa się też za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Jest bezobsługowe i łatwo dostępne - nawet w najmniejszych miejscowościach istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci energetycznej. Ogrzewanie takie również nie wymaga też miejsca na składowanie paliwa. Jego zdecydowaną wadą jest natomiast wysoka, wahająca się cena samego paliwa. Rachunki za prąd, mogą nawet trzykrotnie przewyższyć koszt ogrzewania węglem, czy też drewnem.

Ogrzewanie elektryczne

Nie zmienia to jednak faktu, że ogrzewanie elektryczne może być w wielu przypadkach bardziej opłacalne. Zdecydowanie warto wybierać je w domach pasywnych i energooszczędnych. Nie jest jednak zalecane w tradycyjnym budownictwie, szczególnie wówczas, gdy dom posiada dużą powierzchnię. Pośrednim rozwiązaniem jest w tej sytuacji wybór ogrzewania akumulacyjnego, które pozwala korzystać z taryfy dwustrefowej. Na jej mocy, dostawca zobowiązuje się obniżyć koszt energii poza godzinami szczytu energetycznego. Niestety ogrzewacze akumulacyjne są kilkukrotnie droższe niż klasyczne grzejniki, co spowoduje wzrost kosztów samej instalacji.

Ogrzewanie pompą ciepła - nowoczesność, oszczędność, ekologia

Najbardziej ekologicznym i niedrogim w eksploatacji rozwiązaniem są pompy ciepła. Można wśród nich wyróżnić przede wszystkim pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Pierwsze z nich są zasilane prądem, jakkolwiek ogrzewają budynek ciepłem pochodzącym z otoczenia, które zostało zmagazynowane w gruncie. Urządzenie jest bezobsługowe i w pełni bezpieczne. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest także bezawaryjność i oczywiście dbałość o środowisko. Wadą rozwiązania jest natomiast wysoki koszt montażu. Warto także pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie, które dopiero wchodzi na polski rynek grzewczy, dlatego można spotkać trudności w znalezieniu wykwalifikowanych fachowców, którzy zamontują pompę.

Działanie pompy ciepła

Jej alternatywą jest pompa powietrzna, która ogrzewa dom ciepłem zgromadzonym w powietrzu. Co ważne, jej montaż nie wymaga skomplikowanej instalacji, przez co nie generuje wysokich kosztów. Wydatkiem jest jedynie samo urządzenie. W przeciwieństwie do kotłów, nie wymaga ono permanentnych przeglądów. Nie ma też konieczności budowania kotłowni i komina, ponieważ pompa powietrzna może pracować na zewnątrz budynku. Pompa powietrzna jest także w pełni ekologiczna, przez co idealnie wpisuje się w nowe trendy w budownictwie.

Komentarze