Ogrzewanie na podczerwień - coraz bardziej popularne

Ogrzewanie na podczerwieńZapewnienie komfortu cieplnego w domowych wnętrzach, to jedno z ważniejszych zadań. Dbamy zatem o szczelne okna, ciepłe podłogi, jak i montaż kaloryferów w odpowiednich miejscach. Niekiedy zastanawiamy się, czy istnieje sposób na zastąpienie tradycyjnych kaloryferów, które widnieją w większości obiektów mieszkalnych? Tak, bo firmy chętnie, i nie bez powodu, przekonują nas do zastosowania ogrzewania na podczerwień. Co sprawia, że jego zalety stawiają go na miejscu przed kaloryferem?

Równomiernie rozłożone ciepło

Kaloryfery ogrzewają powietrze, na zasadzie zamkniętego obiegu. Ciepło przemieszcza się do góry, dociera do sufitów, ścian, przedmiotów i ludzi, następnie opada ku dołowi i ponownie trafia do punktu początkowego. Efektem jest nie tylko ciepło, na którym nam zależy. Wadą jest to, że powietrze nie zostaje równomiernie ogrzane. Przez tę wędrówkę schładza się, nim znów trafi do źródła, w którym jest ogrzewane. Owocuje to temperaturą wyższą w górnych partiach pomieszczeń, najwyższą przy suficie, ale niestety najniższą przy podłogach.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zastosowania ogrzewania na podczerwień. Tutaj wykorzystywane są fale elektromagnetyczne, które zostają pochłonięte przez ściany, podłogi, sufity, wszystkie przedmioty i istoty żywe znajdujące się wewnątrz. Następnie ciepło to jest oddawane. Efekt? Komfort termiczny na poziomie o 2-3 stopnie wyższym, niż faktyczna temperatura. Ponadto zarówno przy podłodze, jak i pod sufitem, temperatura panująca w pomieszczeniu jest taka sama. Brak tak dużych, a co najważniejsze, odczuwalnych różnic, jak w przypadku ogrzewania kaloryferami, pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego. Takiego, jakiego nie są w stanie zaoferować inne instalacje grzewcze.

Zalety, które docenią alergicy

Promieniowanie podczerwone powoduje ujemną jonizację powietrza. Nie podgrzewa go, ale to właśnie jonizacja sprawia, że osoby przebywające w takich wnętrzach, czują się znacznie lepiej. Brak efektu podgrzewania powietrza, wiąże się z ograniczeniem jego ruchu. A gdy nie ma ruchu, osiadły kurz nie unosi się, nie osiada tak intensywnie, jak w przypadku zastosowania klasycznych sposobów ogrzewania.

Zastosowanie urządzeń działających na podczerwień, jest zatem dobrym rozwiązaniem dla alergików, dla których kurz bywa i niezdrowy, i bardzo uciążliwy. Jest również źródłem mikrobów dostając się tą drogą nie tylko do dróg oddechowych.

Ciepło pochłaniane i oddawane przez wszystkie powierzchnie i przedmioty znajdujące się we wnętrzu, trafia także do ścian. To zaś zapewnia, że konstrukcje pozostają suche i ciepłe, tym samym zmniejsza się ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Kolejny element mający niebagatelny wpływ na zdrowie.

Proekologiczne

Kaloryfery ogrzewające powietrze, powodują nie tylko różnice temperatur we wnętrzu. Komfort termiczny, który nie do końca jest taki, jakiego oczekujemy, powoduje dogrzewanie się innymi urządzeniami. Próbujemy wykrzesać z kaloryferów maksimum ciepła, dlatego często odkręcamy jest do oporu. Odczucia nie poprawiają się znacząco, za to w dużym stopniu zatruwane jest środowisko. Trafiają do niego szkodliwe substancje.

W ogrzewaniu na podczerwień nie dochodzi do procesów spalania. Do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe opary, substancje. Nie dość, że jest cieplej, ta sama temperatura odczuwana jest w każdym miejscu, to środowisko nie zostaje zatrute. Zastosowanie grzejników czy paneli działających na podczerwień, z powodzeniem można uznać za podejście proekologiczne.

Koszty zakupu, instalacji, eksploatacji

Zakup urządzenia działającego na podczerwień, to wydatek na pewno wyższy niż stawiając na klasyczny kaloryfer. Jeśli jednak budynek posiada odpowiednią izolację zewnętrzną, jest dobrze ocieplony, inwestycja w ogrzewanie na podczerwień jest w stanie zwrócić się po 2-3 latach. Poza tym do kosztów nie trzeba dokładać wymagającej eksploatacji, konserwacji, serwisu. Grzejniki, panele wykorzystujące zjawisko fal elektromagnetycznych, są podłączane do prądu. Użytkownicy nie muszą kupować żadnego paliwa, budować komina, przeznaczać miejsca na kotłownię. Sumarycznie jest to bardziej opłacalny sposób ogrzewania.

Pod uwagę należy wziąć, że w ten sposób nie uda się zagrzać wody, dlatego wybrany grzejnik lub panel nie będzie mógł stanowić jedynego źródła grzewczego. Atutem rekompensującym tę kwestię, są coraz ciekawsze propozycje paneli na podczerwień, które pod względem wizualnym wpisują się w aranżacje domowe. Mogą bowiem być ukryte za lustrem czy wybraną grafiką przypominającą obraz. Poza tym zajmują mniej miejsca niż kaloryfery, a w zależności od wybranego produktu, nadają się do montażu na ścianach, podłogach i sufitach.

Ekologiczny, komfortowy, oszczędny i korzystny sposób na ogrzewanie domowych wnętrz - urządzenia działające na podczerwień. Warto rozważyć ich zakup i instalację, a po więcej informacji odnośnie tego sposobu ogrzewania, można udać się pod adres https://econovli.pl.

Komentarze