Okna dachowe - rodzaje, wymiary, cena

Okno dachowe połacioweNa rynku istnieje dużo rodzajów okien dachowych, które różnią się kształtem, konstrukcją oraz materiałem. Od czego zatem uzależnić wybór najlepszego okna dachowego? Tak jak z każdą decyzją, podejmowaną przy budowie domu, tak i przy wyborze rodzaju okien dachowych należy kierować się kilkoma wytycznymi.

Bardzo ważne jest właściwe doświetlenie pomieszczeń. Równie ważny jest wybór odpowiedniego materiału oraz odpowiednia wysokość zamontowanych okien, która musi być podparta projektem. Ważna jest również cena - wybierając projekty domów energooszczędnych musimy liczyć się z tym, że również okna dachowe będą droższe od standardowych. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, ważny jest sposób otwierania okien oraz sam materiał, z którego wykonane są szyby.

Rodzaje i typy okien

Okna, w tym również dachowe, produkowane są zarówno z plastiku, jak i z drewna. W Polsce najczęściej tworzy się okna z sosny, ponieważ jest ona wyjątkowo plastycznym i dodatkowo bardzo odpornym materiałem. Dobrze sprzedają się również okna ze świerku, modrzewia, dębu, jodły oraz orzecha. Pojawiają się również w ofercie okna z drzew egzotycznych. Plastikowe okna są odporne na pleśń, wilgoć oraz szkodniki. Są dużo tańsze a do tego nie ma potrzeby ich konserwacji. Nie zmieniają również barwy pod wpływem czynników atmosferycznych, co jest bardzo istotne, mając na względzie bogatą paletę barw okien plastikowych.

W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, czyli np. w łazienkach, czy też kuchniach umieszczonych pod skosami, doskonale sprawdzają się okna poliuretanowe, czyli okna na bazie drewnianego rdzenia pokrytego ciśnieniowo poliuretanem.

Okno połaciowe

Najczęstszym sposobem na doświetlenie poddasza są okna połaciowe. Są one zarówno bardzo ciekawe w wyglądzie, jak i pomagają prawidłowo doświetlić poddasze. Okna tego typu montuje się obok siebie, lub też jedno pod drugim. Bardzo ważne w zachowaniu bezpieczeństwa jest prawidłowe otwieranie okien. Najczęściej montuje się okna obrotowe, które posiadają oś obrotu w środku skrzydła. Są też okna uchylno-obrotowe, które otwierają się na dwa sposoby, w zależności od wyboru uchwytu. Górny uchwyt służy do otwierania okna na zasadzie obrotu w środku skrzydła a dolny uchwyt służy do otwierania okna w górną stronę. Wówczas to mamy możliwość wyjrzenia przez okno.

Okno wysokoosiowe

W katalogu możliwości znajdują się również okna wysokoosiowe, w których oś jest przesunięta na 2/3 wysokości skrzydła. Okna takie otwiera się za pomocą siłowników, które to unoszą je nieznacznie ponad połać dachu.

Okno rozwierane

Innym rodzajem okien są okna rozwierane, które występują w dwóch wersjach, tj. prawej i lewej. W tym przypadku zawiasy umieszczone są na bocznej krawędzi ramy. Częste ich zastosowanie to wyłazy dachowe.

Okno kolankowe

Najbardziej efektowne jest połączenie okna połaciowego z oknem kolankowym. Montuje się je w ściance kolankowej na wysokości mniej niż 90 cm. Jeśli ścianki kolankowej brak, istnieje możliwość umieszczenia okna, którego dolna część połączona jest z barierką balkonu. Natomiast górna część to okno uchylno-obrotowe.

Lukarny

Istnieją również lukarny, które są oknami specyficznymi, posiadającymi wyrazisty wygląd i oprawę. Najlepiej wyglądają na dachach o nachyleniu minimum 40º. Wymagają one dodatkowych wzmocnień, czego nie potrzebują natomiast pozostałe okna dachowe.

Prawidłowe oświetlenie

Kwestię prawidłowego oświetlenia najlepiej rozwiązać według teorii, że lepszym rozwiązaniem jest większa ilość mniejszych okien rozmieszczonych w kilku miejscach dachu, aniżeli jedno duże okno. Istnieje zasada, która pozwala prawidłowo zmierzyć właściwą ilość okien i zarazem doświetlenia. Mierzy się ją stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Idąc tym tropem, stosunek ten, w pomieszczeniach, w których przebywa się najczęściej powinien wynosić 1:8, natomiast w pozostałych pomieszczeniach 1:12. Dla uzyskania właściwego efektu doświetlenia, należy pamiętać, że im mniejszy jest kąt nachylenia połaci dachowej, tym wyższe okna są wskazane.

Szyby dachowe

Jest bardzo duży wybór szyb do okien dachowych, przeciwsłoneczne, dźwiękoszczelne, antywłamaniowe, czy nawet samoczyszczące. Do pokojów dziecięcych, czy też sypialni polecane są okna, które tłumią odgłos deszczu.

Ocena: 5.0

Komentarze