Okucia okienne - rodzaje, zastosowanie

Okucia okienneRodzaje okuć okiennych wobec komfortu obsługi okna

Jeszcze do niedawna okna "balkonowe" zwyczajnie otwierały się do wnętrza. Już dość rewolucyjnym rozwiązaniem było zastosowanie okuć rozwierno-uchylnych oraz konstrukcji z ruchomym słupkiem, które podniosło zdecydowanie komfort korzystania z takich okien.

Należy jednak wiedzieć, że jeżeli skrzydła mają być zawieszone na zawiasach, to nie mogą mieć tak naprawdę dużych gabarytów, bowiem istotnym ograniczeniem jest ich ciężar.

Zatem, aby uzyskać dużą powierzchnię przeszklenia, trzeba było tworzyć konstrukcje zbudowane z kilku skrzydeł oraz stałych przeszkleń. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu nowoczesnych okuć okiennych, możemy zrezygnować z dodatkowych podziałów, zachowując przy tym pełną funkcjonalność okna.

Okucia okienne: rodzaje

Okucia okienne uchylno-przesuwne

Okucia okienne uchylno-przesuwne to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w dużych drzwiach balkonowych i umożliwiają one przesunięcie oraz uchylenie skrzydła. Natomiast przy cięższych skrzydłach (z grubszych profili, ze specjalnymi przeszkleniami - np. bezpiecznym, antywłamaniowym) szczególnie polecane są okucia uchylno-przesuwne, z automatycznym sterowaniem w klamce. Przekręcenie klamki wymusza odsunięcie skrzydła od ramy i uchylenie go, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania okna. Mamy więc możliwość wyboru konstrukcji dwuczęściowych (skrzydło uchylno-przesuwne + stałe, tzw. fix), trzyczęściowych (fix + skrzydło ruchome + fix) oraz czteroczęściowych (fix + 2 x skrzydło ruchome + fix). Maksymalny rozmiar skrzydła, jakie możemy sprawnie obsługiwać z zastosowaniem okuć uchylno-przesuwnych, wynosi około 1600 x 2400 mm, o maksymalnym ciężarze 150 kg.

Okucia okienne podnoszono-przesuwne (HS)

Okucia okienne podnoszono-przesuwne - ten rodzaj okuć jest nowoczesną konstrukcją o licznych zaletach. W tym przypadku skrzydła poruszają się po aluminiowym progu, częściowo wpuszczanym w posadzkę, dzięki czemu uzyskujemy efekt okna z niskim progiem. Mamy tu możliwość zastosowania skrzydeł o wadze nawet 400 kg, dzięki czemu nie ma problemu z wykonaniem okna HS o szerokości 6 m, z jednym skrzydłem ruchomym i jednym fixem. Podobnie jak przy oknach uchylno-przesuwnych, możliwe są konstrukcje dwu-, trzy- oraz czteroskrzydłowe. Możemy też pokusić się o zastosowanie systemu narożnego, co oznacza w praktyce zamontowanie dwóch balkonów HS pod kątem 90 stopni. Po otwarciu narożnych skrzydeł powstanie wolna, pozbawiona słupka przestrzeń. Należy wiedzieć, że ciekawym uzupełnieniem oferty HS jest możliwość zdalnego sterowania oknem za pomocą pilota.

Okucia okienne harmonijkowe

Okucia okienne harmonijkowe można stosować przy ciężarze skrzydła do 80 kg. Drzwi harmonijkowe składają się maksymalnie z siedmiu skrzydeł, przy czym jedno z nich można zaprojektować jako otwierane i obsługiwać je niezależnie od innych elementów. Skrzydła poruszają się na łożyskach, zapewniających łatwą i cichą obsługę, a specjalne odbojniki umożliwiają bezpieczne zatrzymanie skrzydła przy otwieraniu drzwi. Dzięki minimalnej wysokości progu (z szyną, po której poruszają się okucia) zapewnione jest komfortowe wychodzenie na zewnątrz. Złożone skrzydła zajmują niewielką część otworu, umożliwiając swobodne korzystanie z dużego okna tarasowego. Trzeba także nadmienić fakt iż, schemat otwierania okien harmonijkowych opisywany jest jako liczba skrzydeł otwieranych/składanych na prawy i lewy słupek np. 2 + 1, 3 + 4, 6 + 1 itp. Przy takich oknach także bez problemu uzyskamy konstrukcję o wymiarze 6 x 2, 5 m.

Ocena: 5.0

Komentarze