Oprawy natynkowe i wpustowe - za co je kochamy?

Oprawy natynkowe i wpustoweDyskretna elegancja ukryta w oświetleniu technicznym sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie we wnętrzach swoich mieszkań. Trendom tym sprzyja również moda na skromne, minimalistyczne, a zarazem eleganckie aranżacje. Stosowanie prostych form, naturalnych materiałów i niewielkiej ilości dodatków uwidacznia się również w designie współczesnych opraw oświetleniowych. Najlepszym tego przykładem są lampy natynkowe i wpustowe. Aranżacje z ich udziałem zobaczymy między innymi w salonie, kuchni, przedpokoju, łazience, a także innych pomieszczeniach.

Współczesne trendy oświetleniowe w aranżacjach wnętrz zdecydowanie odbiegają od tych, które znamy sprzed kilkunastu - kilkudziesięciu lat. Dziś nad rozbudowaną, przyciągającą oko formą zdecydowanie przeważa funkcja. Nie oznacza to jednak, że produkowane współcześnie oprawy nie wyróżniają się ciekawym designem i elegancją. Wręcz przeciwnie. W tym jednak przypadku elegancja zawiera się w prostocie, minimalizmie i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów.

Oświetlenie techniczne

Moda na skromne i prosto urządzone wnętrza sprawiła, że coraz chętniej sięgamy po oświetlenie techniczne. Jak można je opisać? Najłatwiej zrobić to w dwóch słowach - minimalizm i funkcjonalność. Jeśli mówimy o oprawach technicznych, nie mamy wcale na myśli lamp stosowanych w warsztatach, garażach, czy pracowniach. Lampy techniczne doskonale odnajdują się w salonach i innych pomieszczeniach mieszkalnych. Co więcej, prezentują się w nich bardzo efektownie.

Oprawy wpustowe

Ukryte w suficie lampy wpustowe dają stamtąd dyskretne światło. Same pozostają przy tym skromne, niemal niewidoczne, dzięki czemu nie odciągają uwagi od innych elementów aranżacyjnych. Potrafią efektownie oświetlić wnętrze, nadając mu przy tym niezwykłego klimatu. Lampy wpustowe mogą być stosowane jako pojedyncze punkty świetlne, jednak zdecydowanie częściej ujrzymy je w zestawieniach, połączone po kilka sztuk, dzięki czemu mogą w ten sposób dobrze doświetlić wnętrze, tworząc jednocześnie większe instalacje świetlne.

Lampy natynkowe

Lampy natynkowe, równie często określane też mianem plafonów natynkowych, w przeciwieństwie do lamp wpustowych nie wymagają montażu podwieszanych sufitów. Ten typ opraw idealnie sprawdza się we wnętrzach, gdzie liczy się funkcjonalność. Bardzo często spotkamy je między innymi w nowocześnie zaaranżowanych kuchniach. Warto pamiętać, że te oprawy mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie. Ta druga opcja to rozwiązanie spotykane zwłaszcza w niewielkich i ciasnych pomieszczeniach. Lampy natynkowe oprócz kuchni spotkamy również w gabinetach, salonach, klatkach schodowych, a nawet sypialniach.

Różnorodność oferty

Choć wpustowe i natynkowe lampy techniczne wydają się bardzo jednolite, warto zwrócić uwagę, że tak jedne, jak drugie w rzeczywistości wykazują zróżnicowanie w zakresie kształtów oraz kolorów. Konsumenci mogą wybierać spośród opraw w stonowanych tonacjach: czerni, bieli, chromu, aluminium i złota. Umiarkowane bogactwo form zauważamy również w kształtach opraw. Zarówno oprawy wpustowe, jak i natynkowe mogą występować w kształcie okrągłym lub kwadratowym w wersji opraw pojedynczych, podwójnych, a nawet potrójnych. Niektóre z nich cechuje nieruchome źródło światło, inne mają możliwość regulacji kąta padania snopa światła. Ostatnia cecha pozwala na kierowanie światła w ciemniejsze strefy pomieszczenia lub wyeksponowania pewnych elementów aranżacji za pomocą oświetlenia. Taka różnorodność okazuje się wystarczająca, aby sprostać wymaganiom inwestorów o różnych, niekiedy diametralnie odmiennych gustach.

Dlaczego je cenimy?

Funkcjonalność, minimalizm, prostota, a zarazem elegancja. Te cechy natynkowych oraz wpustowych opraw oświetleniowych sprawiły, że doceniliśmy je w wielu współczesnych aranżacjach. Ich ogromną zaletą jest możliwość zastosowania w różnych pomieszczeniach oraz w zróżnicowany sposób. Równie dobrze sprawdzą się bowiem w roli oświetlenia głównego w pomieszczeniu, uzupełniającego, jak i dekoracyjnego, gdzie ozdobę stanowi zazwyczaj nie sama oprawa, lecz uzyskany dzięki niej efekt świetlny. Mogą być stosowane pojedynczo lub w zestawieniach po kilka sztuk, gdzie tworzą większe instalacje świetlne. Jak jeszcze można je wykorzystać? Tu wiele zależy od indywidualnych pomysłów inwestorów i architektów wnętrz. Przekonani jesteśmy, że nie raz jeszcze zostaniemy zaskoczeni niebanalnymi aranżacjami z ich udziałem.

Więcej informacji na stronie https://lampy.it.

Ocena: 5.0