Oświetlenie pokoju dla dziecka. Zasady rozmieszczania oświetlenia w pokoju dziecięcym

Oświetlenie pokoju dziecięcegoUrządzając pokój dziecięcy, starannie dobieramy kolory i wykończenie ścian oraz podłogi, a także meble i dodatki. Niestety, często zdarza się, że nie przywiązujemy należytej uwagi do wyboru dobrych źródeł światła i ich prawidłowego rozmieszczenia. Wielu rodziców, szczególnie w pokoju małego dziecka, decyduje się na instalację tylko jednej sufitowej lampy, a to zdecydowanie za mało. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego.

Dziecko, aby czuć się komfortowo w każdej sytuacji, potrzebuje co najmniej trzech różnych źródeł światła w pokoju. Oprócz lampy sufitowej niezbędne jest także porządne oświetlenie miejsca, gdzie nasza pociecha bawi się lub uczy. Nie powinniśmy także zapominać o lampce nocnej lub oświetleniu punktowym, które zapewnią dziecku dobre samopoczucie w godzinach wieczornych i wczesnym rankiem.

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?

W pokoju dziecięcym koniecznie powinniśmy zainstalować kilka źródeł światła o różnej intensywności i jasności. Dzięki temu maluch nie będzie męczyć wzroku i będzie się czuć komfortowo o każdej porze dnia. Trzy podstawowe rodzaje oświetlenia, jakie powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym to:

  • oświetlenie ogólne.
  • oświetlenie miejsca do zabawy lub nauki,
  • oświetlenie łóżka.

1. Oświetlenie ogólne

Najczęściej ma ono postać jednej większej lampy sufitowej. Najlepiej zamontować ją w centralnym punkcie sufitu, tak, aby oświetlała równomiernie całe pomieszczenie. Światło powinno być jasne, ale nie rażące. Idealnym wyborem będzie żarówka w naturalnym kolorze, dająca światło przypominające światło dzienne.

W charakterze oświetlenia ogólnego w pokoju dziecięcym sprawdzą się również reflektorki. Co prawda dają one raczej światło punktowe, a nie rozproszone, ale jeśli zainstaluje ich kilka równomiernie rozmieszczonych w pomieszczeniu, to uzyskamy efekt rozświetlenia całego pomieszczenia. Warto zainstalować reflektorki w taki sposób, aby można je było włączać partiami, a nie tylko wszystkie jednocześnie. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że oświetlenie reflektorowe może służyć zarówno jako oświetlenie ogólne rozświetlające całe pomieszczenie, jak i na przykład jako oświetlenie tylko jednej części pokoju podczas popołudniowej zabawy czy wieczornego czytania bajek w łóżku.

2. Oświetlenie miejsca do zabawy lub nauki

Dobre oświetlenie miejsca zabawy oraz nauki jest bardzo istotne już od najmłodszych lat życia. W przypadku małego dziecka, które często bawi się po prostu na dywanie lub podłodze, w większości przypadków wystarczy dobrej jakości oświetlenie ogólne w postaci lampy sufitowej lub reflektorów. Natomiast, jeśli dziecko rysuje, czyta lub uczy się przy stole albo biurku, to powinniśmy zapewnić mu lampę typu biurowego, najlepiej taką z obrotowym ramieniem oraz główką.

W przypadku, gdy nasza pociecha jest praworęczna, lampkę umieszczamy po lewej stronie biurka, z kolei dla dzieci leworęcznych lampka na biurko powinna stać po prawej stronie. Bardzo ważne, aby o tym pamiętać, ponieważ, jeśli umieścimy źródła światła po stronie dominującej ręki dziecka, wówczas będzie ono podczas rysowania lub pisania zasłaniać sobie światła ramieniem.

3. Oświetlenie przy łóżku

Kolejnym ważnym punktem oświetlenia pokoju dziecięcego jest lampka nocna. Powinna się ona znajdować przy łóżku. Może to być na przykład lampka ustawiona na stoliku nocnym, kinkiet powieszony na ścianie przy łóżku lub reflektorowe bądź ledowe świetlenie zainstalowane na ścianie. Takie oświetlenie przyda się podczas czytania w łóżku czy przygotowywania się do snu.

W przypadku małych dzieci, które często boją się ciemności, warto również pomyśleć o niewielkim punkcie świetlnym przy łóżku, który nie będzie dawał na tyle silnego światła, aby umożliwić czytanie czy zabawę, ale rozproszy nieco mrok i sprawi, że maluch będzie się czuć bezpiecznie w nocy. Do tego celu może posłużyć na przykład mała lampka ledowa wtykana bezpośrednio do gniazdka. Ciekawym pomysłem jest też ustawienie w pokoju dziecka kilku niewielkich lampek solarnych albo przyklejenie na ścianie naklejek luminescencyjnych.

Podstawowe zasady rozmieszczenia oświetlenia w pokoju dziecięcym

Projektując pokój dziecięcy, pamiętajmy o kilku zasadach dobrego oświetlenia pomieszczenia.

  • Zadbajmy o to, by w pokoju było kilka źródeł światła o różnym przeznaczeniu - przyda się zarówno światło rozproszone, jak i punktowe;
  • Jasne oświetlenie potrzeba jest wszędzie tam, gdzie dziecko wykazuje wzmożoną aktywność. W przypadku niemowląt i małych dzieci powinno być to miejsce, w którym dbamy o pielęgnację dziecka, a także bawimy się z nim. W przypadku starszych dzieci będzie to miejsce do zabawy i nauki;
  • Źródła światła punktowego - zarówno takie przy łóżku (na przykład do czytania), jak i przy biurku lub stole - zawsze umieszczajmy z boku, tak, aby nie świeciło dziecku prosto w oczy;
  • W przypadku młodszych dzieci, które sporo czasu spędzają na zabawie na podłodze, ważne jest to, by zadbać o dobre oświetlenie posadzki. Sprawdzi się zarówno ogólne światło sufitowe, jak i na przykład oświetlenie ledowe zainstalowane przy podłodze czy reflektory ścienne;
  • Pamiętajmy, żeby nigdy nie zmuszać dziecka do przebywania w ciemności. Przymuszanie wystraszonego malucha do gaszenia wszystkich źródeł oświetlenia w pokoju na noc to kiepski pomysł. Idealnym kompromisem będzie delikatne oświetlenie, które lekko rozproszy mrok w pomieszczeniu, ale nie będzie zakłócać snu malucha.

Oprócz źródeł światła zainstalowanych w samym pokoju dziecięcym bardzo ważne jest też oświetlenie prowadzące z sypialni malucha do łazienki czy pokoju rodziców. Idealnym rozwiązaniem na przedpokój oraz do łazienki i toalety jest oświetlenie na fotokomórkę. To znane od dawna i powszechnie stosowane w miejscach publicznych rozwiązanie możemy z powodzeniem zastosować również w domu. Tradycyjne włączniki światła bywają kłopotliwe, ponieważ znajdują się one na określonej wysokości i są po prostu niedostępne dla młodszych dzieci. Tymczasem maluchy często bojąc się wyjść z pokoju w ciemności, a nawet jeśli będą w stanie dotrzeć w nocy do toalety, to skorzystanie z niej nocą po ciemku bez pomocy rodzica jest dla młodszego dziecka wręcz niewykonalne. Zdecydowanie warto więc zainwestować w oświetlenie na fotokomórkę w przedpokoju oraz łazience.

Komentarze