Panele słoneczne i fotowoltaiczne - która instalacja bardziej się opłaca?

Panele słoneczneInwestowanie w zieloną energię nie jest niczym nowym, choć dopiero teraz ten trend przybiera na sile w Polsce. Wraz z rosnącymi cenami za energię, a także zmianami w prawach podatkowych i pojawieniem się atrakcyjnych ulg dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, postawienie na panele słoneczne na swoim dachu stało się sensowną alternatywą.

Panele słoneczne znane były już od dziesięcioleci, zaś fotowoltaika od niedawna wzbudza prawdziwe zainteresowanie. Jakie są różnice pomiędzy instalacjami fotowoltaicznymi a słonecznymi? Która z nich bardziej się opłaca?

Panele słoneczne

Panele słoneczne montowane na dachu przekształcają energie słoneczną w cieplną. Ta energia może zostać wykorzystana do ogrzewania domu, podgrzewania wody, itp. Oczywiście, wydajność instalacji solarnej w tym wypadku rozciąga się głównie na miesiące letnie - nie ma także możliwości gromadzenia produkowanej przez instalację energii.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą możemy zasilić urządzenia w naszym domu. W przeciwieństwie do paneli solarny, te fotowoltaiczne produkują prąd, który możemy magazynować i wykorzystywać w późniejszym czasie. Istnieje także możliwość oddawania nadwyżki produkowanego przez naszą instalację prądu do sieci głównej i późniejszego odebrania jej po niższej cenie w zimie. Dzięki temu, żadna energia produkowana przez nasze panele nie przepada, a my cieszymy się tańszą energią przez cały rok. Z też względu panele fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność.

Jakie są koszta instalacji fotowoltaicznej i solarnej?

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest z reguły droższa, niż tych solarnych, a powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Fotowoltaika jest mniej znana, a technologie wykorzystywane przy tego typu instalacjach nowsze. Energia elektryczna jest także dla wielu domostw cenniejsza, niż energia cieplna produkowana przez panele słoneczne.

Panele słoneczne

Źródło: https://x-energy.pl.

Dzięki dużym ulgom podatkowym i dotacjom unijnym koszta instalacji fotowoltaicznych są znacznie niższe, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego koszt takiej instalacji nie powinny przekroczyć 17 tyś. złotych, a rokrocznie do tego dodajemy duże ulgi podatkowe, co sprawia, że instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 7 latach. Z kolei instalacja paneli solarnych jest nieco tańsza i wynosić może do 10 tyś złotych.

Dzięki promowaniu zielonej energii, coraz więcej osób ma dostęp do tej technologii. Warto zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki którym możemy zmniejszyć nasze rachunki za prąd, a także zadbać o planetę.

Komentarze