Piece kaflowe - renesans

Piece kaflowePiece kaflowe były kiedyś bardzo popularnym sposobem na ogrzewanie. Instalacje centralnego ogrzewania i moda na kominki sukcesywnie eliminowały je z wystroju wnętrz Jednak ceramika wraca, a design retro zdobywa zwolenników.

Piece kaflowe budowano w większości jako jeden element, to była precyzyjna robota wymagająca specjalistycznej wiedzy zduna. Mimo ogromnych rozmiarów pojedynczy piec najczęściej ogrzewał jedno lub czasem dwa pomieszczenia. Nowoczesna technologia i zastosowanie współczesnych palenisk w formie wkładów sprawia, że podobnie jak w przypadku kominków z płaszczem wodnym, piece kaflowe mogą być integralnym elementem instalacji grzewczej budynku. Ceramika jak zawsze odpowiada za design, a elementy szamotowe kumulują energie w piecach przeznaczonych do ogrzewania jednego pomieszczenia.

Wolnostojący piec kaflowy

Wolnostojący piec kaflowy, to konstrukcja identyczna z typową kozą. Różnica polega na zastosowaniu ceramiki jako ozdobnego elementu wykończenia. Piece kaflowe tego typu, podobnie jak inne kozy są łatwe w montażu i pozwalają na skuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Zastosowanie ceramiki, nie tylko w wyjątkowy sposób ozdabia wnętrze, ale spełnia także role akumulatora energii cieplnej. W trakcie spalania drewna uwalniana energia nagrzewa ceramikę, która nawet po wygaszeniu paleniska jeszcze przez długi czas promieniuje ciepłem. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie wydajności energetycznej tej formy ogrzewania.

Nowoczesne wielkoformatowe kafle

Oprócz piecyków wolnostojących z częściowo wykończonych kaflami jest jeszcze możliwość obudowania paleniska w formie wkładu kominkowego specjalnymi kaflami. Mogą one nawiązywać do designu retro, ale dostępne także są wielkoformatowe kafle, z których można zbudować nowoczesny piec ceramiczny nawiązujący wyglądem do współczesnych kominków.

Modułowy charakter takiego kompletu sprawia, że jego budowa w miejscu przeznaczenia jest o wiele mniej praco i czasochłonna, niż w przypadku zabudowy tradycyjnego kominka. Ponad to do minimum redukuje konieczność ingerencji w wykończenie danego wnętrza. Zastosowanie kafli, pozwoliło na kumulacje większej ilości energii. Spaliny nie ogrzewają wyłącznie powietrza wokół paleniska, a głównie jego obudowę w postaci kafli. Nagrzana ceramika jeszcze prze długi czas po wygaszeniu paleniska, ogrzewa pomieszczenie.

Ocena: 5.0

Komentarze