Piękne drewno dumą ogrodu, czyli skuteczna pielęgnacja drewna na zewnątrz

Pielęgnacja drewna na zewnątrzPrzepiękne płoty, altany, tarasy i meble ogrodowe sprawiają, że z wiosenne i letnie dni chętnie spędzamy czas w ogrodzie, a zarazem są dla nas bezcenną wizytówką.

Jednak należy pamiętać, że drewno na zewnątrz jest wystawione na szereg czynników, które mogą wystawić jego stan na szwank. Dlatego warto zadbać o jego zabezpieczenie, w czym pomogą wskazówki zawarte w tym artykule.Najważniejsze zagrożenia dla drewna na zewnątrz

Wśród zagrożeń czyhających na drewno na zewnątrz wymienić należy:

  • wodę i wilgoć - ich wpływ sprawia, że drewno ma tendencje do pęcznienia i kurczenia się, co szybko powoduje zniszczenia walorów estetycznych drewna
  • promieniowanie UV - uszkadza ligninę w drewnie, która jest dla niego składnikiem spajającym
  • grzyby - powodują rozkład drewna i zmieniają jego wygląd, powodując przebarwienia zwane sinizną drewna
  • owady - ich działanie powoduje uszkodzenie drewna

Drewno przebywające na zewnątrz jest więc jak widać wystawione na cały szereg zagrożeń, przeciw którym należy je regularnie zabezpieczać.

Odpowiednie stosowanie preparatów

Dobierając środki do zabezpieczenia drewna, musimy upewnić się, że będą dobrze współpracować z elementami, które chcemy konserwować. Dlatego ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do "uniwersalnych" środków, które mogą słabo nadawać się do elementów, które chcemy pielęgnować.

Oto krótkie omówienie różnych rodzajów środków, które należy stosować z różnymi elementami drewnianymi:

  • do mebli ogrodowych warto użyć twardej lakierobejcy, która cechuje się bardzo dobrą odpornością na zadrapania i zarysowania
  • do elewacji drewnianej najlepiej nada się elastyczna lakierobejca woskowa
  • do drewna egzotycznego najlepszy będzie olej do drewna

Niezależnie od tego, jaki typ preparatu mamy zamiar wykorzystać, trzeba upewnić się czy produkt zawiera środki zwane biocydami, które oferują ochronę przed grzybami i owadami. Warto też sprawdzić, czy ich producenci deklarują ochronę drewna przed promieniami UV, która nie jest oczywistością w przypadku bezbarwnych preparatów.

Pamiętajmy też, że fakt iż drewno na zewnątrz wystawiane jest na liczne czynniki powodujące jego uszkodzenie nie oznacza wcale, że najlepszym sposobem na jego zabezpieczenie jest używanie preparatów "ile fabryka dała". Wręcz przeciwnie - polecamy stosować je raczej oszczędnie, wedle zaleceń producenta. W innym przypadku narazimy bowiem powierzchnię drewna na łuszczenie i pękanie, a także zupełnie przykryjemy rysunek drewna, co psuje ogólny efekt estetyczny.

Kiedy zabrać się za zabezpieczanie drewna na zewnątrz?

Kiedy należy przystępować do konserwacji drewna na zewnątrz? Otóż wtedy, gdy drewno jest należycie suche. Jeżeli będzie nadmiernie wilgotne, preparat nie wchłonie się jak należy i nie da efektów, o jakie nam chodziło. Jeżeli zależy nam na naprawdę skutecznym zabezpieczeniu drewna na zewnątrz i zauważyliśmy, że jest jeszcze mokre, lepiej jest poczekać te kilka tygodni, aż się wysuszy niż zabrać się za to od razu, ale niedługo później musieć powtórzyć cały zabieg.

Stronie internetowej osmo.com.pl dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu.