Planujemy remont mieszkania

Remont mieszkaniaRemont mieszkania to jedno z największych wyzwań, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Budzi nasze duże nadzieje i obiecuje, że już wkrótce będziemy mieszkać w przestrzeni spełniającej oczekiwania, rodzi jednak pewne obawy, trudno bowiem nie liczyć się z tym, że przynajmniej jeden z jego etapów nie będzie przebiegać zgodnie z planem. Jak zatem zaplanować remont, jeśli zależy nam na tym, aby zakończył się powodzeniem.

Dobre planowanie zamiast intuicji

Choć spontaniczność ma swoje zalety, podczas planowania remontu nie warto na niej polegać. Im staranniej zaplanujemy przebieg prac, tym większa jest szansa na to, że zakończą się one powodzeniem. Pierwszy problem pojawia się zresztą nieoczekiwanie szybko i wiąże się z samymi przygotowywaniami. Zwykle do zakupów przystępujemy dopiero wówczas, gdy termin remontu mamy już dawno wyznaczony i już na tym etapie okazuje się, że musimy dokonywać pierwszych poprawek. Glazura jest wykonywana na zamówienie, ciekawa tapeta nie jest dostępna w sprzedaży, a ekipa, na której pomoc liczyliśmy, nie ma wolnych terminów. Jeśli zależy nam na tym, aby unikać tego rodzaju niespodzianek, przygotowania do remontu powinniśmy zainaugurować nawet na dwa miesiące przed jego terminem. W innym wypadku może się okazać, że jesteśmy skazani na rozczarowanie.

Jak zaplanować kolejność prac?

Nawet najmniej skomplikowany remont może zakończyć się niepowodzeniem, jeśli zapomnimy o tym, jak duże znaczenie ma właściwa kolejność prac. Wiele zależy od tego, jakich zmian chcemy dokonać, co do zasady jednak wyburzanie i stawianie ścian powinno poprzedzać wymianę okien i zabudowę balkonu, a prace przy instalacji wodno-kanalizacyjnej muszą być wykonane wcześniej niż naprawy instalacji elektrycznej oraz wymiana parapetów.

Podczas planowania kolejności prac rodzą się wątpliwości, każde mieszkanie ma bowiem swoją specyfikę. Warto rozwiązywać je natychmiast po uświadomieniu sobie, że nie wszystko jest tak samo oczywiste, pozwoli nam to bowiem zaoszczędzić czas i cieszyć się satysfakcjonującymi efektami końcowymi.

Samemu, czy z ekipą?

Planowanie remontu mieszkania nie jest proste również dlatego, że w pewnym momencie każdy dostrzega, że oczekiwania nie idą w parze ze środkami finansowymi. Już choćby dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem warto zadać sobie pytanie o to, czy remont powinien zostać wykonany samodzielnie, czy też lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonej ekipy. Nietrudno jest się domyślić, że każda z wymienionych opcji ma swoje plusy i minusy. Samodzielne wykonywanie prac remontowych może być znacznie tańsze niż współpraca z zawodowcami, często jednak zajmuje na tyle wiele czasu, że już choćby z tego powodu przestaje być opłacalne. Nie da się też ukryć, że remont wykonywany samodzielnie może generować koszty ukryte, nie każdy jest bowiem fachowcem za jakiego się uważa. Zlecenie prac fachowcom oszczędza czas, nie każda ekipa jest jednak tak samo solidna, a trafienie na profesjonalistów nie zawsze jest możliwe. Im wcześniej rozstrzygniemy więc ten dylemat, tym lepiej.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę DAF z Trzebnicy.

Komentarze


Pielęgnacja drewna na zewnątrzPrzepiękne płoty, altany, tarasy i meble ogrodowe spraw


NityMimo pojawienia się wielu nowych rozwiązań umożliwiających połączenie różnych elementów, nity wciąż są używane w


PiaskowiecPiaskowiec bardzo często jest określany mianem naturalnego kamienia, który doprowadził do rew


Mieszkanie w stanie deweloperskimJak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Lokal, który o


Naprawa i konserwacja dachuJak się nie dać pogodzie - czyli wszystko o konserwacji i naprawach


Założenie instalacji gazowejZałożenie instalacji gazowej w domu bądź mieszkaniu.


Zgłoszenie budowy w nowym prawie budowlanym Zgłoszenie budowy w nowym prawie budowlanym


kołek rozporowyNośność kołków rozporowych – czynnik decydujący o wytrzymałości ścian g-k na obciążenia