Płyta fundamentowa - czym jest? Zalety, zastosowanie

Płyta fundamentowaWielu inwestorów decydujących się na budowę własnego domu staje zaraz na początku przed niełatwym wyborem: tradycyjne fundamentowanie czy też może wciąż mniej popularna płyta fundamentowa? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dziś postaramy się przedstawić zalety drugiego rozwiązania i pokazać, że płyta fundamentowa to ciekawe i z pewnością warte uwagi rozwiązanie.

Co to jest płyta fundamentowa?

Zanim przejdziemy do omówienia zalet płyty fundamentowej, warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym ona właściwie jest, spora część osób z pewnością nie zetknęła się bowiem z tą nazwą.

Płyta fundamentowa to nic innego jak żelbetonowa płyta, którą wykonuje się pod całym budynkiem. Umieszczana ona może być zarówno poniżej głębokości przemarzania gruntu, jak i na jego powierzchni (w ten sposób buduje się domy lekkie, o drewnianej konstrukcji, które nie są podpiwniczone). Dla inwestorów ważną informacją jest również to, że w płycie fundamentowej umieścić można m. in. instalację grzewczą.

Zalety płyty fundamentowej

Jeżeli chodzi o zalety płyty fundamentowej, to jest ich naprawdę sporo, poniżej zestawienie tych najważniejszych:

Szybsze prace budowlane
Budowanie tradycyjnych fundamentów wiąże się z większą ilością prac ziemnych niż ma to miejsce w przypadku płyt fundamentowych, kolejną ważną sprawą jest czas - na klasyczne fundamentowanie potrzeba go minimum dwa razy więcej, dlatego, jeżeli inwestorowi zależy na szybkiej budowie, płyta fundamentowa jest z pewnością lepszym rozwiązaniem. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że tradycyjne fundamentowanie wymaga m. in. wznoszenia ław i ścian fundamentowych, co oczywiście zwiększa ilość prac, przekładając się także na koszty związane z opłaceniem pracowników, a te z roku na rok rosną coraz szybciej.

Stabilna konstrukcja domu
Płyta fundamentowa ze względu na to, że zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru budynku, a przez to mniejszy nacisk na grunt, rekomendowana jest szczególnie tam, gdzie występują grunty o tzw. słabej nośności (dotyczy to np. obszarów występowania szkód górniczych). Dzięki płycie fundamentowej, w przypadku miejscowego naruszenia stabilności podłoża, konstrukcja domu zachowa stabilność i nie zostanie uszkodzona.

Równe osiadanie
Każdy nowy budynek bez względu na technologię, w jakiej został wykonany, osiada pod naciskiem własnej masy, co ważne, w przypadku zastosowania płyty fundamentowej ciężar budynku ma szansę rozłożyć się równomiernie na całej powierzchni płyty, przez co ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, a co za tym idzie powstawania rys, pęknięć oraz szczelin jest znacznie niższe. Płyta fundamentowa zapewnia więc nie tylko stabilną konstrukcję, ale także brak nieestetycznych, a czasem nawet niebezpiecznych pęknięć na ścianach czy też sufitach.

Zniwelowanie mostków termicznych
Płyta fundamentowa to rozwiązanie, które eliminuje powstawanie mostków termicznych, co zapewnione jest przez ciągłą izolację ułożoną pod płytą fundamentową. Dzięki takiej technologii inwestor decydujący się na płytę fundamentową może ograniczyć straty ciepła, a przez to zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak nietrudno się domyślić, ten rodzaj fundamentu idealnie sprawdza się w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Uniwersalność
Płyta fundamentowa to niezwykle korzystne rozwiązanie dla domów o prostej, jak i skomplikowanej bryle o nieregularnym rzucie, która wymaga stosowania dużej ilości ścian konstrukcyjnych, a co za tym idzie ław fundamentowych. W tym przypadku płyta fundamentowa znacząco ogranicza koszty budowy (znaczące zwiększenie grubości płyty konieczne jest jedynie pod bardzo ciężkimi ścianami wewnętrznymi, kominami oraz oczywiście ścianami nośnymi).

Warto wiedzieć także o tym, że płyta fundamentowa pozwala na posadowienie na niej budynku wykonanego w dowolnej technologii (może to być więc do szkieletowy, dom z bali, dom murowany czy też dom z elementów prefabrykowanych). Dla inwestorów istotną informacją jest również to, że jeżeli projekt przewiduje klasyczny fundament, jego zamiana na płytę fundamentową nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń.

Choć w tym artykule skupiliśmy się głównie na zaletach płyt fundamentowych, których jak widać jest naprawdę sporo, to trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że rozwiązanie to posiada także pewne wady oraz ograniczenia, do który zalicza się m. in. konieczność wcześniejszego zaplanowania wszystkich przyłączy, a także cenę. Musimy sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że w niektórych przypadkach (w zależności od gruntu) płyta fundamentowa może okazać się droższa niż ławy fundamentowe - jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Bez względu jednak na to, na jakie rozwiązanie finalnie się zdecydujemy, warto wiedzieć, że alternatywa dla tradycyjnych fundamentów istnieje i z pewnością dobrym pomysłem jest przynajmniej rozważyć jej zastosowanie.