Podłogi do zadań specjalnych

Posadzka przemysłowaW pomieszczeniach, które narażone są na wzmożoną eksploatację, szczególną uwagę należy zwrócić na podłogę. To, z czego zostanie wykonana, będzie zależeć od jej funkcjonalności i praktyki. Mamy tutaj na myśli przestrzenie, takie jak fabryki, hale przemysłowe, garaże, warsztaty, obiekty użytku publicznego, czyli wszystkie te, w których o podłogę się po prostu nie dba. Aby jednak była trwała i służyła jak najdłużej w całej estetyce swojego pierwotnego wykonania, należy wybierać odpowiednie materiały, które sprostają ogromnym oczekiwaniom.

Podłoga odpowiednia do pomieszczenia

O ile w pomieszczeniach mieszkalnych doskonale sprawdzają się panele, lita deska czy płytki ceramiczne, w przestrzeniach, w których podłoga jest mocno eksploatowana, takie materiały zupełnie się nie nadają. Weźmy pod uwagę, że w fabryce czy nawet w garażu wjeżdżają na nią ciężkie sprzęty o wadze co najmniej kilku ton. Co więcej, nikt nie dba tam o czystość czy zapobieganie jej rysowaniu.

W pierwszej kolejności należy więc dostosować materiał, z którego zostanie wykonana podłoga. Pod uwagę należy wziąć charakter jej użytkowania, a dopiero później decydować się na inwestycje.

Podłogi odporne na wszystko

Właściciele garaży, magazynów, hal przemysłowych czy ci, którzy projektują obiekty użyteczności publicznej, mają spore wymagania. Chcą, aby podłoga była:

  • odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, mróz czy wysokie temperatury,
  • odporna na ciężar,
  • odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu czystości,
  • odporna na ścieranie i zarysowania,
  • trwała,
  • niepodatna na pękanie.

Widać więc, że producenci mają "twardy orzech do zgryzienia". Produkcja takiej podłogi nie jest prosta. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się jednak propozycje, które spełniają wszystkie te wymagania. Przykładem są posadzki żywiczne, które posiadają wszystkie zalety. Do tego położenie takiej podłogi nie jest trudne - w garażu można pokusić się na jej samodzielne położenie. Cieszy też niewysoka cena, co ma znaczenie przy konieczności instalacji podłogi na dużej przestrzeni. Warto też zaznaczyć, że tego rodzaju posadzka może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Surowiec można łączyć na przykład z drobinkami brokatu.

Tego rodzaju posadzki epoksydowe są idealnie gładkie, dzięki czemu można je z łatwością utrzymać w czystości. Co więcej, ten surowiec nie przyciąga pyłu ani kurzu, przez co dłużej udaje się zachować jej idealny stan.

Warto również wspomnieć, że posadzki przemysłowe są nie tylko doskonałym izolatorem termicznym, ale też akustycznym. To ważne w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu zarówno osób, które poruszają się pieszo, jak i maszyn. Dzięki odpowiedniej izolacji można je spokojnie kłaść na wylewce betonowej bez zbędnych materiałów termicznych. Dlatego idealnie sprawdzają się na płaszczyznach parterowych, nawet bez podpiwniczenia.

Jeśli szukasz podłogi do zadań specjalnych, która będzie w pełni odporna na warunki zewnętrzne, ścieranie, pękanie czy duży ciężar, a do tego nie będzie trudna w utrzymaniu czystości, wybierz posadzkę, którą wykorzystuje się już powszechnie w halach i fabrykach. To najlepsza rekomendacja.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie: https://www.eradur.com.pl.

Ocena: 5.0