Podmurówka pod ogrodzenia - rodzaje, wady i zalety

Podmurówka pod ogrodzeniaPodmurówka, to na pierwszy rzut oka, mało ważny i nie zawsze ładnie wyglądający element elewacji. Nic bardziej mylnego. Podmurówka, bowiem stanowi kluczowy element, zapewniający bezpieczeństwo stabilności budynku, jak również zapewnia jego nośność. Jakie rodzaje podmurówek stosowane są na budowach? Podmurówka systemowa czy lana - które rozwiązanie lepsze? Jakie można wyróżnić wady i zalety obydwu rozwiązań?

Rodzaje podmurówek

Ze względu na wielkość budowy, jej przeznaczenie oraz teren na jakim powstanie, należy dobrać odpowiednie metody działania, a także określić rodzaj podmurówki i innych elementów. Wśród znanych metod wykonywania podmurówek należy wymienić podmurówkę systemową oraz podmurówkę laną. Czy się one charakteryzują oraz w jaki sposób są umieszczane?

Podmurówka systemowa

Podmurówka systemowa to nowoczesne rozwiązanie, stosowane w tworzeniu mniejszych realizacji. Najczęściej jest ona wykorzystywana do podmurowania płotów i ogrodzeń, Charakteryzuje się ona możliwością montowania gotowych elementów, łącząc je ze sobą. Łączenie prefabrykatów odbywa się w sposób szybki i prosty, a zastosowanie gotowych elementów znacząco wpływa na czas pracy i jej koszty. Rodzaj podmurówki systemowe, możliwość dobrania części, wzoru, wielkości, pozwala stworzyć ładne i trwałe fundamenty.

Instalacja prefabrykowanej betonowej podmurówki systemowej uzależniona jest od płyt podmurówki, które mogą różnic się między sobą strukturą, wielkością, kształtem czy wzorem. Jednakże montowanie elementów zazwyczaj odbywa się na zasadzie łączenia gotowych desek z odpowiednio dobranymi łącznikami. Instalacja odbywa się na zasadzie przemiennego układania i dopasowywania elementów.

Podmurówka lana

Podmurówka lana, to tradycyjna metoda tworzenia fundamentów. Można ją wykorzystać do wielu prac i realizacji, zarówno większych obiektów jak i mniejszych elementów. Podmurówka betonowa wykonywana sposobem tradycyjnym to także korzystne rozwiązanie pod ogrodzenia, płoty, przegrody czy murki.

Cechą charakterystyczną lanych podmurówek jest ich trwałość. Możliwość zainstalowania dodatkowych wzmocnień pozwala utrzymać większy ciężar, jak również przetrwać podczas niekorzystnych warunków zewnętrznych. Wylewka betonowa posiada również wysoką wytrzymałość na ściskania oraz niska nasiąkliwość. Zapewnia ona duża stabilność oraz możliwość sporego obciążenia jej.

Do wykonania podmurówki lanej potrzebne są do użycia beton, zbrojenia, elementy wzmacniające, odpowiednie przyrządy i urządzenia, a także wykonanie jej w odpowiednich warunkach pogodowych, pożądana temperatura, brak opadów.

Podmurówka systemowa czy lana? Wady i zalety obu rozwiązań

O skuteczności każdego z wymienionych rodzajów podmurówek decyduje wiele czynników. Aby określić który rodzaj podmurówki lepiej się sprawdzi należy przede wszystkim określić przeznaczenie wylewki, rodzaj realizacji, czas wykonania prac, koszty oraz oczekiwania.

Podmurówka systemowa jest rozwiązaniem tańszym, szybszym, wymagającym mniej pracy i zaangażowania. Należy jednak pamiętać, iż jest mniej trwała niż drugi rodzaj wylewki. Do stworzenia betonowej podmurówki lanej wymagane jest zastosowanie większej ilości elementów, jak również fachowe i specjalistyczne działania. Zaletą tego rodzaju podmurówki jest jej trwałość oraz odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Możliwość zamontowania dodatkowych zabezpieczeń wzmacnia całą konstrukcję. Należy pamiętać jednak, że zainstalowanie jej może odbyć się wyłącznie w określony warunkach z większym nakładem pracy i związanych z nią kosztów.

Autor: www.ogrodzenia-betonowe.com.pl.

Komentarze