Pompa obiegowa - charakterystyka

Pompa obiegowaPompa obiegowa jest to urządzenie, które wywołuje przepływ cieczy w obiegach w instalacjach grzewczych lub chłodzących. Pierwszy taki produkt opatentowano w 1929 roku, a jego twórcą był Wilhelm Oplander. Konstrukcja z XX wieku była tzw. pompą kolanową, która wykorzystywała zamknięty silnik elektryczny, napędzający wirnik w kolanie rurociągu. Obecnie pompy obiegowe są kompatybilne z większością nowoczesnych kotłów do c.o. Niektóre modele są nawet fabrycznie wyposażone w pompy obiegowe. Jeśli dany kocioł nie posiada pomby, zostaje ona zamontowana w instalacji.

Parametry techniczne - bieg pompy i charakterystyka

Zazwyczaj pompy obiegowe wyposażone są w silniki posiadające regulację prędkości obrotów - trzy lub czterostopniową. Zmiana prędkości może dokonywać się ręcznie lub automatycznie. Urządzenie jest najbardziej sprawne, gdy pracuje na najwyższych obrotach, dlatego specjaliści zalecają, by pompa obiegowa (http://www.saga.info.pl/pompy-obiegowe) przez większość czasu była ustawiona na najwyższy stopień. Bardzo istotne jest natężenie przepływu czyli konkretne zapotrzebowanie na ciepło danego budynku. Wybierając pompę należy zwrócić uwagę na ten parametr oraz na wysokość podnoszenia pompy. Oba te wskaźniki (charakterystyka) informują czy dany model pompy jest odpowiedni do konkretnej instalacji. Przy wyborze modelu pompy należy także zwrócić uwagę na takie parametry jak: poziom hałasu, ciśnienie, pobór mocy, wydajność, nadwyżka antykawitacyjna i sprawność zespołu pompowego.

Montaż pompy obiegowej

Pompa może zostać zainstalowana na przewodzie zasilającym lub powrotnym. Instaluje się ją na rurociągu za pomocą złączek. Urządzenie musi być zamontowane w miejscu łatwo dostępnym, zgodnie ze strzałką na korpusie pompy, która informuje o kierunku przepływu wody. Poza tym, sama pompa musi być ustawiona w położeniu poziomym. Pomocnym rozwiązaniem jest instalacja zaworów odcinających za i przed pompą. W przypadku naprawy pompy, nie ma konieczności spuszczania wody ze zbiornika. Na rynku dostępne są modele urządzenia z wbudowanymi zaworami.

Pompa obiegowa a zawory termostatyczne

W wielu instalacjach c.o. znajdują się zawory termostatyczne. Wzrost temperatury w pomieszczeniu powyżej określonej wartości na termostacie powoduje przymykanie zaworu. Co za tym idzie, wzrasta ciśnienie w samej instalacji. Bardzo często jest to przyczyną głośnej pracy instalacji, żeby tego uniknąć, wystarczy przestawić pompę na niższy bieg. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie pomp z płynną regulacją czyli wyposażone w elektroniczną regulację różnicy ciśnienia. Takie urządzenie samoczynnie dostosowuje się do zmian przepływów wody w instalacji grzewczej i utrzymuje cały czas jedną wartość ciśnienia.

Ocena: 5.0

Komentarze