Pompy ciepła - rodzaje, zastosowanie i ceny

Pompa ciepłaPompy ciepła - rodzaje, zastosowanie i cena

Zminimalizowanie opłat za energię, przy pomocy której ogrzejemy dom, staje się coraz częściej priorytetem. Konwencjonalne jej źródła są coraz droższe, a całkowite wyczerpanie się nawet najbogatszych złóż zbliża się nieubłaganie. Alternatywą okazują się pompy ciepła, które mogą pracować równie wydajnie, co stosowane dziś tradycyjne metody ogrzewania domów i innych budynków.

Pompy cieplne dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła.

Pompy ciepła - rodzaje

  • ASHP, pompa ciepła powietrzna, gdzie źródłem ciepła jest pobrane z zewnątrz powietrze. Dzieli się na dwa typy: pompa powietrze – powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze - woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą). Ten rodzaj charakteryzuje się mniejszą wydajnością zwłaszcza w okresie zimowym. Zaleca się stosowanie powietrznej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym. Zazwyczaj maksymalna temperatura wody grzejnej nie przekracza 38 - 40 stopni C. Ich cena waha się od 1 500 do 10 000 zł.
  • EAHP, pompa ciepła na wylotowe powietrze, która pobiera ciepło z powietrza wylotowego budynku, co wymaga mechanicznej wentylacji. Także w tym przypadku dzieli się na pompy transportujące ciepłe powietrze bezpośrednio do powietrza wlotowego oraz obiegu grzewczego i zbiornika ciepłej wody.
  • GSHP, pompa ciepła gruntowa, gdzie źródłem ciepła jest grunt lub inne podłoże. Dalszy podział został dokonany w zależności od źródła ciepła, np. gleba, skała, zbiornik wodny. Ten rodzaj pomp stosuje się do transportu ciepła zarówno do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Rodzaj ten jest zdecydowanie bardziej wydajny i bez obaw będzie współpracował z większością układów grzejnych. Temperatura wody grzejnej wynosi około 60 stopni C, cena tego typu urządzenia waha się między 30 000 a 50 000 zł.
  • WSHP, pompa ciepła wodna, gdzie jako źródło używa się ciepłą wodę płynącą. Zewnętrznym źródłem zasilania jest energia elektryczna, olej lub gaz. Pompa tego rodzaju działa przez cały rok, osiągając niższą skuteczność podczas intensywnych mrozów.

Warto podkreślić, że obecnie na rynku są dostępne także pompy ciepła hybrydowe, które różnią się w zależności od zastosowanych rozwiązań. Trudno wybrać uniwersalny najlepszy rodzaj pompy ciepła. Na ich funkcjonowanie ma wpływ szereg czynników, jak ocieplenie i wielkość budynku. Dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą i precyzyjnie określić swoje oczekiwania.

Komentarze

www.ecotechnik.pl
Pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to rozwiązanie, które po latach zwraca się z nadwyżką. Wiem coś o tym, ponieważ sam prowadzę firmę, która od kilkunastu lat zajmuje się montażem, serwisem pomp ciepła, klimatyzacji w domach, mieszkaniach i firmach. Mamy wielu zadowolonych klientów w okolicach Wrocławia, Oleśnicy, którzy mogą potwierdzić słuszność montaży pompy ciepła w swoim domu.

Ogrzewanie domuCzy wiecie, że ogrzewanie domu pochłania nawet 80% kosztów, jakie wiążą się z jego całkowitą ek


Nagrzewnica wodnaZasadniczo nagrzewnice wodne są stosowane do ogrzewania pomieszczeń z wysokimi


Pompa ciepłaGazowe pompy ciepła są jednymi z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych, jakie


BojlerIstnieje wiele rodzajów bojlerów, m.in poziome, pionowe, które nieustająco ulegają unowocześnieniu, b


Ogrzewanie podłogoweOstatnimi czasy popularną metodą ogrzewania pomieszczeń stało się ogrzewanie pod


Ogrzewanie domu gazem płynnymOgrzewanie domu gazem nie tylko oznacza wykorzystanie g


Nowoczesna technika grzewczaNowoczesne instalacje grzewcze wykorzystują najnowsze osi


Ogrzewanie domuW okresie jesienno-zimowym, wielu z nas poszukuje odpowiedniego urządzenia grzewczego do s