Poradnik: Jak wybrać wiertło do betonu i kamienia?

Wybór wiertła do betonu i kamieniaPodczas prac na budowie nie raz zdarza się sytuacja, gdy trzeba wiercić otwory w twardych materiałach, takich jak beton. Jeśli podczas wiercenia dojdzie do spotkania wiertarki z prętami zbrojeniowymi, nieodpowiednio wiertło łamie się lub jego końcówka zostaje uszkodzona. Warto wiedzieć, że w tego typu pracach niezbędne są specjalne, profesjonalne wiertła do betonu i kamienia. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę kilka czynników m.in.: typ uchwytu, materiał, szybkość wiercenia i wytrzymałość wiertła.

Wiertła do betonu - tylko do wiertarek dla profesjonalistów

Można wyobrazić sobie, jak skończyłoby się użycie wiertarki do domowego użytku na budowie, gdzie konieczne jest wiercenie np. w betonowych stropach. Tego rodzaju sprzęt z uwagi na swoją niewystarczającą moc i nieodpowiednie wiertła mógłby szybko ulec uszkodzeniu i stępieniu. Dlatego też do pracy w trudnych warunkach i do bardzo twardych materiałów wykorzystuje się profesjonalne elektronarzędzia w postaci wiertarek udarowych i młotowiertarek. By tego rodzaju urządzenia mogły służyć długo i sprawnie, trzeba wyposażyć je w odpowiedni osprzęt. Nie każde, zwykłe wiertło sprawdzi się bowiem podczas wiercenia w betonie. Często zdarza się bowiem tak, że podczas pracy można trafić na zbrojenie, któremu poddają się nieprzystosowane do takich warunków wiertła. Większość dostępnych na rynku wierteł posiada bowiem dwuostrzowe końcówki, które mogą zakleszczyć się podczas wiercenia w betonie, gdy natrafi ono na zbrojenie. By temu zapobiec, najlepiej wybierać modele wierteł z czteroostrzową końcówką.

Jak wybrać odpowiednie wiertło do betonu?

Wiercenie w betonie i kamieniu nie jest dużym wyzwaniem, o ile wykorzystuje się do tego celu odpowiedni sprzęt. Do takich zadań służą wiertarki z udarem lub młotowiertarki, które są wyposażone w specjalne uchwyty do mocowania. Co za tym idzie, wiertło, które posłuży do wiercenia w betonie lub kamieniu, powinno posiadać uchwyt odpowiadający temu w wiertarce. Wybierać można m.in. z dużego wyboru wierteł widiowych Würth. Mają one największy stopień twardości, cechują się dużą żywotnością i ułatwiają codzienną pracę. Skośne zakończenia końcówek tego rodzaju wierteł powodują, że nawet podczas natrafienia na zbrojenie, ryzyko zakleszczenia zostaje zminimalizowane. Spirala zwiększa szybkość i wygodę podczas wiercenia.

Wiertła do betonu - podwójne czy poczwórne ostrza?

Wiertła z płaskimi głowicami o podwójnych ostrzach można z powodzeniem używać do wiercenia w niezbrojonym betonie. Tego rodzaju wiertło poradzi sobie np. z murem. Jednak, gdy potrzebne jest wykonanie otworów w betonie zbrojonym, lepiej sięgnąć po wiertło z głowicą o poczwórnym ostrzu. Tego rodzaju sprzęt poradzi sobie z gęsto zbrojonym betonem i może nawet przebić się przez pręty. Z kolei, do najbardziej wymagającego i twardego podłoża polecane są wiertła diamentowe, które cechują się największą wytrzymałością. Opisane modele wierteł do betonu i kamienia można znaleźć w szerokiej ofercie sprzętu dla profesjonalistów marki Würth.

Ocena: 5.0

Komentarze