Prace dekarskie, czyli jakie?

Prace dekarskiePrawidłowo wykonany dach zapewni komfort i bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Dlatego to ważne, aby prace związane z budową i naprawą dachów powierzyć doświadczonym fachowcom. Szukając sprawdzonego dekarza, warto wiedzieć, jakie czynności wchodzą w zakres prac dekarskich oraz kiedy można skorzystać z takich usług.

Prace dekarskie - co obejmują?

Dach to bardzo ważny element konstrukcyjny każdego budynku. Dobrze wykonany dach powinien być odporny na gwałtowne zjawiska atmosferyczne oraz posiadać prawidłową izolację termiczną, dzięki której domownicy unikną kosztownych strat cieplnych. Zlecone prace dekarskie muszą być przeprowadzone z najwyższą starannością i mogą obejmować takie czynności jak:

  • montaż pokryć dachowych;
  • montaż włazów dachowych;
  • montaż drabinek śniegowych;
  • wykonanie ociepleń dachowych;
  • montaż rynien;
  • obróbki blacharskie.

Poza pracami budowlanymi dekarz jest także często wzywany do konserwacji lub naprawy dachów. Nierzadko klienci zlecają również wymianę pokrycia dachowego i wówczas fachowiec musi najpierw zdemontować i zutylizować stare pokrycie, aby móc położyć nowych dach.

Prace dekarskie

Kiedy można skorzystać z usług dekarza?

Doświadczony dekarz ma rozległą wiedzę z zakresu budowy dachów, dlatego można skorzystać z jego fachowej opinii, gdy klient chce wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Dekarz może również dokonać pomiaru więźby i ocenić zgodność budowy dachu z konkretnym projektem. Do prac dekarskich można zaliczyć także montaż systemów wentylacyjnych oraz profesjonalne odśnieżanie i mycie dachów. Jeśli dekarz w swojej pracy wykorzystuje materiały budowlane, to powinien zająć się ich zakupem i bezpiecznym transportem. Dodatkowo to bardzo ważne, aby prace dekarskie zostały wykonane zgodnie z zaleceniami producenta danego materiału. Co oznacza, że dekarz powinien nałożyć dokładnie tyle warstw danego produktu, ile rekomenduje producent w dołączonej instrukcji obsługi. W trakcie wykonywania prac dekarskich kluczowe będzie również odpowiednie zabezpieczenie dachu na czas trwania budowy przed deszczem i wilgocią.

Prace dekarskie

Dlaczego warto zlecać prace dekarskie fachowcom?

Prace dekarskie są wykonywane na dużej wysokości i w dosyć trudnych warunkach. W takim wypadku nawet stosunkowo niewielka naprawa będzie się wiązała z koniecznością zastosowania odpowiednich środków ostrożności. Poza tym nieprawidłowo naprawiony dach może stanowić poważne zagrożenie dla mieszkańców. Dlatego warto korzystać z usług doświadczonych dekarzy, którzy wiedzą, jak wykonać swoją pracę oraz stosują dobrej jakości materiały i właściwe zabezpieczenia. W przypadku dachu o dużej powierzchni można zdecydować się na większą firmę, która zatrudnia co najmniej kilkunastu fachowców, dzięki czemu praca zostanie szybciej i sprawniej wykonana. Warto pamiętać również, że budowa bądź naprawa dachu to kosztowna usługa, wobec czego powinna być przeprowadzona z należytą starannością tak, aby dane rozwiązanie posłużyło klientom przez wiele lat. W tym celu można sprawdzić referencje dekarza lub poprosić go o pokazanie zdjęć z poprzednich realizacji.

Prace dekarskie wymagają posiadania ogromnej wiedzy i doświadczenia, a także sprawności fizycznej i manualnej. Dobry dekarz powinien umieć szybko przygotować propozycję idealnie dopasowaną do oczekiwań danego klienta. Ponadto prace dekarskie muszą być przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a wszystkie zastosowane produkty powinny być użyte zgodnie z ich przeznaczeniem.

Komentarze