Projekty domów na wąską działkę - rozwiązania dla nietypowych działek

Projekt domu na wąską działkęDopasowanie projektu domu do wąskiej działki to nie lada wyzwanie dla większości inwestorów. Posesje o szerokości mniejszej niż 16 metrów wymagają bowiem specjalnie dobranych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie zgodnych z prawem odległości od granicy. Ile metrów od krawędzi sąsiedniego terenu możemy wznieść swój dom oraz jak wybrać najlepszy projekt na wąską działkę?

Wąska działka i możliwość jej zabudowy

Znaczna część inwestorów obawia się, że wąska działka może uniemożliwić im realizację wymarzonej inwestycji. Tymczasem wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu, aby móc wznieść budynek mieszkalny na terenie o szerokości nawet kilkunastu metrów. Decydując się na budowę na wąskiej działce, powinniśmy mieć na uwadze między innymi przepisy prawa budowlanego. Według nich odległość domu od granicy na takiej posesji może wynosić jedyne 1,5 metra w przypadku ściany bez okien i drzwi - o ile taki dystans dopuszczają także zapisy MPZP. W niektórych sytuacjach dopuszczalna może okazać się nawet budowa bezpośrednio w granicy. W katalogu pracowni architektonicznej znajdziemy gotowe projekty domów, które będziemy mogli wznieść na stosunkowo wąskiej działce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas ich przeglądania?

Projekt domu na wąską działkę - najważniejsze cechy

Gotowe projekty domów na wąską działkę posiadają powierzchnię użytkową już od ok. 30 m2, zaspokajając potrzeby oszczędnego singla lub pary. W kolekcji znajdziemy wiele propozycji o najpopularniejszym metrażu, wynoszącym od 70 do 150 m2 - odpowiednim dla nieco większej rodziny. W sprzedaży nie brakuje także planów architektonicznych domów o powierzchni sięgającej 200 m2, które trafią w gust bardziej wymagających inwestorów, a zarazem zmieszczą się na wąskiej działce. Taki projekt domu może przybierać bardziej modernistyczną formę - nowoczesnej stodoły czy kostki z płaskim dachem, jak i nawiązywać swoją stylistyką do tradycyjnych rozwiązań. Dzięki stonowanej kolorystyce i zminimalizowanej liczbie detali, nie przytłacza wyglądem oraz sprawia, że okoliczna przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Może być przy tym wyposażony w garaż bądź podpiwniczenie, które jeszcze bardziej zwiększą jego funkcjonalność.

Jaki projekt domu na wąską działkę wybrać?

Na posesji o szerokości poniżej 16 metrów możliwe będzie wybudowanie stosunkowo wąskiego, ale w pełni funkcjonalnego obiektu mieszkalnego. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię zabudowy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na projekt domu piętrowego lub z poddaszem. Budynki parterowe cechują się bowiem dość rozległą bryłą, która nierzadko nie zmieści się na posesji o minimalnej szerokości. Na niedużym terenie najlepiej będzie prezentował się dom niezbyt wysoki, o prostej i zwartej formie. Będzie on estetyczny i proporcjonalny, a jego wnętrze - ustawne i komfortowe dla mieszkańców. Godne polecenia będą także gotowe projekty domów do zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Będą one najlepszym wyborem w sytuacji, gdy dysponujemy wąską działką, a zarazem bierzemy pod uwagę możliwość wzniesienia segmentu, który będzie sąsiadował z częścią zrealizowaną i zamieszkaną przez rodzeństwo, rodziców czy bliskich przyjaciół.

Nawet posiadając wyjątkowo wąską działkę, możemy wybudować na niej wygodny i ciekawy wizualnie dom o optymalnym metrażu. Wystarczy, że zdecydujemy się na projekt zgodny z przepisami prawa oraz dopasowany do własnych potrzeb i szerokości posesji. Dzięki niemu bez trudu będziemy mogli zrealizować wymarzoną inwestycję, ciesząc się funkcjonalnym i komfortowym domem dla siebie i swoich najbliższych.

Zdjęcie: Projekt M245b - Trafna decyzja - wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Projekty domy od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

Komentarze