Przeszklenia we wnętrzach - wady i zalety

Przeszklenie we wnętrzuPowszechnym rozwiązaniem stosowanym podczas aranżacji wnętrz są przeszklenia. Idealnie komponują się z każdym stylem oraz użytym do wykończenia materiałem. Przeszklenia mają wiele zastosowań - mogą wydzielać strefy funkcyjne, oraz być minimalistyczną dekoracją naszej przestrzeni.

W jakim wnętrzu zastosować przeszklenie?

Przeszklenia sprawdzą się przede wszystkim w dużych, takich jak salon, ponieważ pozwolą nam wydzielić strefy funkcyjne pomieszczenia. Sprawdzą się także w kuchni, jadalni czy dużej łazience. Wybierając odpowiedni rodzaj szkła i jego oprawy, otrzymamy nowoczesny i elegancki charakter wnętrza.

Z przeszkleń można stworzyć ściany w pomieszczeniu lub użyć ich jako drzwi. Szyby umieszczone w czarnych, metalowych lub aluminiowych ramach, wpasują się w klimat loftu w stylu nowojorskim lub małych paryskich kamienic. Przeszklenia sprawdzą się również np. w mieszkaniach z wielkiej płyty, w których budowano kuchnie bez dostępu światła dziennego. Często używa się ich także podczas budowy domów jednorodzinnych, stawiając z nich całe ściany (np. w jadalni lub salonie).

Jakie są zalety przeszkleń?

Zaletą stosowania przeszkleń jest przede wszystkim zwiększenie ilości światła w pomieszczeniu. Duże tafle szkła sprawiają, że przestrzeń staje się urozmaicona oraz bardzo dobrze doświetlona. Stosując przeszklenia w miejscu, gdzie wybudowanie ściany działowej spowoduje zaciemnienie pomieszczenia, mamy szansę na dostarczenie do wnętrza naturalnego światła.

W przypadku małych mieszkań lub przestrzeni, szklane ściany pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca - optycznie powiększą każde pomieszczenie. Można dzięki nim uzyskać np. pełną komfortu oraz swobody strefę idealną do pracy. Poza wspomnianymi wyżej zaletami przeszklenia poprzez pochłanianie naturalnej energii słonecznej, zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

W dużych przestrzeniach przeszklenie całej ściany daje nam bliższy kontakt z naturą – zwłaszcza jeśli za oknem mamy piękny taras z ogrodem lub las. Możemy się w takiej sytuacji cieszyć widokiem przez cały rok. Przeszklenia zazwyczaj nie są problematyczne w czyszczeniu, myjemy je jak zwykłe okna. Należy je jednak czyścić regularnie, by powierzchnie cały czas wyglądały estetycznie.

Jakie są wady przeszkleń?

Jeśli ktoś nie lubi myć okien, z pewnością czyszczenie przeszkleń będzie dla niego uciążliwe. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, należy liczyć się z tym, że ich rączki będą często poodbijane na szklanych powierzchniach.

Warto również zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy zamontować szklaną taflę. Powinno to być bardzo dokładnie przemyślane - zwróćmy uwagę, jaki będziemy mieć widok za szybą oraz kto będzie widział nas. Trzeba zadbać o prywatność. Należy również pamiętać, że zimą przez tak duże przeszklenia pomieszczenie może się szybciej wychładzać - by ograniczyć utratę ciepła, musimy stosować pakiety szyb zespolonych.

Czy warto stosować przeszklenia?

Jest to decyzja bardzo indywidualna, zależna od naszych upodobań. W obecnej chwili można zamówić ściany takie, jakie tylko nam się podobają. Firma realizująca zlecenie wykona produkt zgodnie z naszymi potrzebami i wytycznymi. Należy się jednak liczyć z faktem, że niestandardowe rozwiązania wiążą się z wyższą ceną. Jeśli jednak budżet nie jest przeszkodą, to szklana aranżacja może okazać się pięknym akcentem w naszym wnętrzu.

Autor: www.gethome.pl.

Komentarze