Przygotuj swój taras na lato - meble ogrodowe i zadaszenia

Taras latemLato z każdym dniem jest coraz bliżej, co widać dobrze po coraz wyższych temperaturach panujących na zewnątrz. Już podczas wiosny często ma się ochotę spędzić czas wolny na świeżym powietrzu, ciesząc się bliskością natury. Żeby mój odpoczywać na tarasie, konieczne są oczywiście meble. Latem przyda się także zadaszenie, pod którym stworzy się chłodne i zacienione miejsce.

Meble na taras - co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Przy wyborze mebli na taras najważniejszą kwestią jest materiał ich wykonania. Ponieważ będą one używane na zewnątrz, gdzie mogą być narażone na zmienne warunki atmosferyczne i kontakt z wilgocią, muszą być odporne i trwałe. Meble ogrodowe, odpowiednie do stosowania także na tarasach, wykonuje się z kilku materiałów.

Największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie drewniane meble ogrodowe, piękne, naturalne i niezwykle trwałe. Ich jedyną wadą jest fakt, że nawet mały stolik ogrodowy wymagać będzie regularnej pielęgnacji, w tym dokładnego czyszczenia, a najlepiej raz w roku powtarzania procesu impregnowania bądź olejowania.

Alternatywą dla drewna jest naturalny rattan, lekki materiał, z którego tworzy się łatwe do przeniesienia fotele i sofy. Materiał ten jest doceniany przede wszystkim za swój wygląd - rattanowe meble to modele plecione, których faktura przypomina tradycyjne wiklinowe kosze. Ponieważ naturalny rattan wykazuje niską odporność na wilgoć, meble ogrodowe coraz częściej wykonuje się z technorattanu. To syntetyczny zamiennik tego materiału o wysokiej trwałości.

Taras latem

Komplety na taras mogą być wykonywane również z plastiku. To tani materiał łatwy w obróbce, z którego tworzy się meble we wszystkich kolorach i przeróżnych kształtach. Dodatkową zaletą plastiku jest jego niska waga, przez co meble są mobilne i łatwe w przeniesieniu. Wadą tego materiału jest natomiast jego kruchość, choć zależy to w dużej mierze od jakości konkretnego tworzywa i jego indywidualnej wytrzymałości.

Jak zadaszyć taras?

Taras, na którym znajdują się już niezbędne meble jak stolik, leżaki drewniane, czy sofa, często zadasza się dla uzyskania cienia czy ochrony przed deszczem. Bez zadaszenia meble znajdujące się na tarasie mogą nagrzewać się od słońca, a każdy drobny deszcz zakłóci odpoczynek na świeżym powietrzu.

Istnieje kilka rodzajów zadaszeń tarasu, a podstawowe z nich, jak tkaninowe markizy, chronią jedynie przed silnym słońcem. Korzystanie z tkaniny jako ochrony przed deszczem prowadzi do jej uszkodzenia, rozciągnięcia, a nawet przeważenia całej konstrukcji z zadaszeniem pod ciężarem gromadzącej się wody. Tkaninowe markizy czy parasole ogrodowe chowa się przed nadejściem silnego wiatru, deszczu, lub burzy.

Taras latem

Istnieje kilka możliwości zadaszenia tarasu z pomocą tkaniny, w tym rozciągnięcie jej na stabilnej pergoli, albo rozwinięcie z kasety markizy zamontowanej na ścianie budynku. Chcąc jednak korzystać z tarasu niezależnie od pogody, warto rozważyć stałe zadaszenia wykonywane między innymi z paneli szklanych lub poliwęglanowych.

Stałe zadaszenia nie muszą być przezroczyste. Wiele z nich wykonuje się na przykład z impregnowanego drewna lub pokrywa blachodachówką. Coraz popularniejsze stają się jednak zadaszenia, a nawet całkowite zabudowy tarasów z przezroczystych paneli wykonywanych ze szkła lub lżejszego i odporniejszego poliwęglanu komorowego. To dobre rozwiązanie między innymi wtedy, gdy zadaszenie tarasu ma zasłonić dostęp naturalnego światła do okna, przez co panele, które nie przepuszczają promieni słonecznych, zaciemniłyby jedno z pomieszczeń.

Komentarze