Renowacja metalowego ogrodzenia krok po kroku

Renowacja metalowego ogrodzeniaRenowacja metalowego ogrodzenia nie wymaga wynajęcia profesjonalnej ekipy. Jedyne, czego potrzebujesz, to dobra farba, odpowiednie narzędzia i trochę wolnego czasu. Rdzawe zacieki, popękana warstwa farby, nieestetyczne łuszczenie się? To sygnał, że nie obejdzie się bez renowacji! Przeczytaj, jak odnawiać metalowe ogrodzenie, aby jeszcze przez długi czas nie myśleć o jego wymianie.

Jaka farba do metalowego ogrodzenia?

Pamiętaj, że nie każda farba do metalu nadaje się do malowania metalowego ogrodzenia. Przede wszystkim powinien to być produkt przeznaczony do stosowania na zewnątrz, wyróżniający się odpornością na oddziaływanie niszczących czynników, jak deszcz, śnieg, zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Poza tym powłoka musi tworzyć skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne. Wypróbuj np. farbę Nobiles Stalochron, którą można nakładać bezpośrednio na zardzewiałe fragmenty powierzchni. Co ciekawe nie wymaga ona stosowania podkładu, to więc wygodny produkt typu 3 w 1.

Jak odnowić metalowe ogrodzenie? Instrukcja krok po kroku

Krok 1. Sprawdź stan podłoża i oszacuj, jaki będzie zakres prac. Pomoże Ci to skompletować niezbędne narzędzia, produkty i akcesoria.

Krok 2. Jeśli stara powłoka malarska łuszczy się i odspaja, musisz ją usunąć. Należy zeszlifować ją z podłoża za pomocą szlifierki, drucianej szczotki lub gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie zmatowić całość papierem drobnoziarnistym. Dokładnie usuń luźną rdzę.

Jeśli poprzednia powłoka malarska jest nadal dobre przyczepna do podłoża, wystarczy samo matowienie.

Usuń powstały pył i umyj oraz odtłuść ogrodzenie.

Krok 3. Jeśli nakładasz nowy produkt na starą warstwę farby i jest to wyrób innego producenta, upewnij się, czy obie powłoki są ze sobą kompatybilne. Przeprowadź test farby – pomaluj niewielki i ukryty przed wzrokiem fragment powierzchni. Jeśli dojdzie do powstania jakichkolwiek niepożądanych efektów na powierzchni, oznacza to, że należy jeszcze raz przygotować metalowe ogrodzenie do malowania, tym razem całkowicie usuwając poprzednie powłoki malarskie.

Krok 4. Malowanie metalowego płotu zacznij od przestudiowania etykiety produktu. W razie wątpliwości zajrzyj do jego karty technicznej. Nie maluj w pełnym słońcu, w wietrzny dzień ani jeśli zapowiadany jest deszcz. Zwróć uwagę na zalecany zakres temperatury powietrza oraz jego maksymalną wilgotność. Ponadto kieruj się zaleceniami producenta odnośnie do liczby warstw i czasu ich schnięcia.

Krok 5. Jeśli do malowania używasz wspomnianej wcześniej farby, nakładaj jej dwie grube warstwy. Rozprowadzaj wyrób dokładnie i równomiernie aż do uzyskania dobrze kryjącej powłoki. Przed aplikacją każdej kolejnej warstwy przeszlifuj metal drobnoziarnistym papierem i dokładnie odpyl powierzchnię.

Pozostaw do wyschnięcia. Gotowe!

Komentarze