Rodzaje pokryć dachowych - poznaj ich wady i zalety

Pokrycie dachuDach stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Nie tylko stanowi bardzo istotny fragment budynku z punktu widzenia finansowego, ale również to po zakończeniu prac z nim związanych, nasz dom jest zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Pokrycie dachowe jest równie ważnym zagadnieniem i należy mu poświęcić należytą uwagę. Nie podejmujemy tej decyzji codziennie i warto włożyć wysiłek w poznanie zalet i wad poszczególnych możliwości.

Pokrycie ceramiczne

Największym plusem dachówek ceramicznych jest wytrzymałość tego materiału. Są one gwarancją długowieczności, gdyż są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale także na warunki atmosferyczne takie jak wiatr, woda czy promienie słoneczne. Wybranie ceramiki to rozwiązanie na lata. Często podaje się termin trwałości na poziomie 150 lat, ale znane są przypadki, w których właśnie to pokrycie wytrzymało kilkaset lat. Jednocześnie charakteryzują się ponadczasowym wyglądem, który nigdy się nie nudzi. Ceramika dobrze tłumi dźwięki, co w niektórych miejscach zamieszkania może mieć istotne znaczenie. Objęte są również długą gwarancją. Nie ma jednak rozwiązań, które nie posiadają wad. Przede wszystkim dachówki ceramiczne są drogie. Kolejną wadą może być fakt, że są ciężkie, a tym samym nie zawsze można je zastosować (np. wymiana na dachówki ceramiczne nie zawsze jest możliwa). Więźba dachowa prefabrykowana poradzi sobie z tym ciężarem, ale tradycyjna więźba nie zawsze.

Pokrycie betonowe (cementowe)

Dachówki betonowe są tańsze niż ceramiczne, a jednocześnie nadal posiadają szereg zalet. Nie są aż tak wytrzymałe jak te wcześniej opisywane, ale nadal odporność jest cechą, która je charakteryzuje. Po takim wyborze warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne nie będą dla nas straszne. Trwałość tego pokrycia szacowana jest na około 70 lat. Zaletą jest też podobieństwo do ceramiki. Czasami trudno jest je od siebie odróżnić. Są też od niej lżejsze, ale nadal dość ciężkie. Ogólnie można powiedzieć, że to taka ceramika z ograniczonymi cechami tzn. mniejsza wytrzymałość, cena, ciężar, ale ciągle są to zbliżone parametry. Oprócz tego pokrycie betonowe czasem blednie pod wpływem promieniowania UV.

Blachodachówka

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań w Polsce. W stosunku do poprzednich pokryć jest tańsza, a jednocześnie (jeśli zostanie wybrana blachodachówka odpowiedniej jakości) posiada niezłą wytrzymałość. Nie posiada wad pokrycia ceramicznego i betonowego w postaci dużej wagi. Lekka blachodachówka nada się w przypadku każdej więźby dachowej. Wymienić możemy dwie podstawowe wady. Pierwszą z nich są słabe własności akustyczne, które wiążą się z tym, że na poddaszu słychać krople deszczu. Blacha nadaje się do cięcia, ale w przypadku skomplikowanych kształtów dachu, może to doprowadzić do znaczących strat materiału na ścinki.

Pokrycie bitumiczne

Wiele osób ceni je za nieoczywisty wygląd. Jednocześnie powinny zdać egzamin w kwestii wytrzymałości i żywotności (ale tylko przy odpowiednim wykonaniu). Jednocześnie nie są bardzo drogie (choć to też zależy od rodzaju pokrycia bitumicznego) oraz uniwersalne, gdyż wykorzystuje się je zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych. Są też lekkie, więc nie powodują wielkich naprężeń na więźbę dachową. Wadą jest również konieczność wstępnego krycia desek.

Pokrycia naturalne

To również szeroka kategoria, ale na pewno wyróżniająca się wartością ekologiczną oraz oryginalnym wyglądem. Jednocześnie jest to rodzaj pokrycia, który uznawany jest za wytrzymały i długowieczny. Charakteryzują się dobrymi właściwościami termicznymi. Podstawową wadą jest wysoka cena. Często pokrycie naturalne jest też ciężkie.

Pokrycia z tworzyw sztucznych

Zapewniają dużą ilość przepuszczanego światła, a jednocześnie parametry wytrzymałościowe nie są złe. Za największą wadę uznaje się ich wygląd (chociaż to nie jest reguła). Są lekkie, ale może jeszcze niewystarczająco znane i wydają się ryzykownym wyborem.

Pokrycie dachu a więźba dachowa

W kwestii relacji pomiędzy więźbą dachową a pokryciem dachu najważniejsza jest kwestia ciężaru. Niezależnie od tego czy mamy tradycyjną więźbę czy nowoczesną technologię więźb dachowych prefabrykowanych pozostaje kwestia ciężaru. Pokrycia ceramiczne i betonowe są najcięższe. Naturalne również nie należą do najlżejszych. Lepsze w tej kategorii są blachodachówka i pokrycie bitumiczne, a liderem są tworzywa sztuczne. Ważne, że jeśli na etapie projektu budynku wiadomo, że chce się wybrać ciężkie pokrycie, to więźba musi zostać zaprojektowana odpowiednio do tych potrzeb.

Podsumowanie

Wybór pokrycia dachowego nie jest łatwym rozwiązaniem. Różne materiały wyróżniają się innymi właściwościami i ceną. Najtrwalsze są pokrycia ceramiczne i betonowe. Naturalne są pod tym względem gorsze, ale nie jest to znacząca różnica. Jednocześnie wszystkie są stosunkowo drogie. Blachodachówka i pokrycie bitumiczne są uniwersalne oraz mają niezłe proporcje wytrzymałości do ceny. Tworzywa sztuczne mogą zyskać na znaczeniu w przyszłości. Na ten moment są rzadko wybierane.

Źródło: www.kasmo.com.pl.

Komentarze