Rozcieńczanie farby do malowania - jak i czym?

Rozcieńczanie farby do malowaniaWiele dostępnych na rynku produktów nadaje się do malowania od razu po dokładnym wymieszaniu w opakowaniu. Z drugiej strony jako doświadczony wykonawca na pewno potrafisz ocenić, czy dana konsystencja farby zda egzamin, czy konieczne jest jej rozcieńczenie. Przypomnijmy więc najważniejsze informacje dotyczące rozcieńczania farby. Jak to zrobić, aby osiągnąć najlepszy efekt? Sprawdźmy.

Rozcieńczanie farby - jest konieczne?

Na rynku dostępne są zarówno farby gotowe do użycia, np. świetnie kryjąca Latex 4, jak i takie, którym należy nadać odpowiednią konsystencję. Informacji na ten temat szukaj w karcie technicznej. Jeżeli rozcieńczanie nie wchodzi w grę, producent na pewno zawrze w karcie produktu odpowiednią adnotację.

Duże znaczenie mają tu Twoje wymagania i oczekiwania. Jeżeli uznasz, że konsystencja produktu Ci nie odpowiada i jest zbyt gęsta, a producent tego nie wyklucza - możesz rozcieńczyć farbę. Oczywiście konieczne jest tu przestrzeganie pewnych podstawowych zasad.

Czym rozcieńczyć farbę?

Tu ponownie należy odwołać się do informacji podanych przez producenta - w karcie technicznej znajdziesz wskazówki dotyczące sposobu rozcieńczania farby. Uniwersalnym i najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest użycie wody pitnej. Przeważnie nie należy dodawać jej więcej niż 15% produktu. Maksymalnie 15-procentowy dodatek wody jest zalecany m.in. w przypadku farb Dulux Professional z rodziny Rezisto.

Jak rozcieńczyć farbę? Instrukcja krok po kroku

W pierwszej kolejności upewnij się, czy rozcieńczanie produktu rzeczywiście jest konieczne. W tym celu dokładnie wymieszaj farbę w opakowaniu, następnie sprawdź jej konsystencję.

Zapoznaj się z kartą techniczną - dowiesz się z niej, czym rozcieńczyć farbę. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj jest to woda pitna. Przeczytaj też, jakie proporcje są wskazane. Producent wskazuje przeważnie na 5-, 10- lub 15-procentowy dodatek wody w stosunku do ilości farby.

Pamiętaj, aby nie rozcieńczać farby wprost w opakowaniu. Jeżeli wlejesz za dużo wody, będzie do wyrzucenia! Dlatego najlepiej robić to w oddzielnych pojemnikach, szczególnie takich z miarką wewnątrz. Wlej do jednego z nich odpowiednią ilość farby, do drugiego zaś - tyle wody, ile potrzebujesz. Następnie dodaj wodę do pojemnika z farbą i dokładnie je wymieszaj. Gotowe!

Po co rozcieńczać farbę? Aby jej konsystencja w pełni Ci odpowiadała. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz produkty, na których pracujesz, a jednocześnie wiesz, jak uzyskać dobry efekt wymalowania. Możliwe, że rozcieńczenie farby zdecydowanie Ci w tym pomoże.

Komentarze