Rynny do domu - co warto o nich wiedzieć?

Rynny do domuNa budowę domu składa się wiele ważnych elementów. Jednym z nich jest sposób odwodnienia domu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe usuwanie wody z dachu, a w konsekwencji - zabezpieczanie murów przed wilgocią. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rynny do stawianego budynku.

Rodzaje rynien

Poszczególne rynny różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najbardziej popularne są propozycje z tworzywa PCV, które są najlżejsze, a co za tym idzie - najprostsze w montażu. Ich zaletą jest to, że są odporne na korozje oraz są przystępne cenowo, jednak łatwo ulegają uszkodzeniu. Zakłada się, że nadają się do użytku około 50 lat, jednak w przypadku skrajnych temperatur, może to ulec zmianie, gdyż mogą pękać. Z uwagi na to, że PCV to materiał powszechny i prosty w obróbce, dostępnych jest wiele kolorów, które można z łatwością dopasować do dachówki - od beżów, przez brązy, na antracycie kończąc.

Alternatywą są rynny z blachy, które występują w trzech opcjach: stalowej, aluminiowej oraz cynkowo-tytanowej. Te pierwsze są trwałe, jednak z czasem wymagają konserwacji, aby nie rdzewieć. Pomimo że mogą pękać, można je lutować, usuwając tym samym drobne ubytki. Rynny aluminiowe to najbardziej odporne propozycje, które oprócz jakości, zachwycają też swoim wyglądem. Podobnie jest w przypadku systemów cynkowo-tytanowych, których żywotność szacuje się na 100 długich lat.

Jak dopasować rynny do budynku?

Oprócz materiału, rynny dostępne w ofercie https://www.bricomarche.pl/budowanie/dach-i-rynny/rynny różnią się też rozmiarem. Przekrój powinien być dokładnie wyliczony na podstawie tzw. efektywnej powierzchni dachu, odpowiadającej połowie wysokości dachu dodanej do poziomej odległości od szczytu do końca dachu pomnożonej przez jego całkowitą długość. Wynika z tego, że do powierzchni 50 mkw powinny zostać użyte rynny o średnicy 100 mm, natomiast w przypadku dachu większego niż 100 mkw nie mogą być węższe niż 150 mm.

Obok klasycznych zaokrąglonych propozycji, znaleźć można rynny o kształcie kwadratowym, co doskonale uzupełni estetykę nowoczesnych, minimalistycznych domów parterowych. Na cenę instalacji oprócz materiału wpływa głównie kształt dachu - im bardziej złożony i nieregularny, tym więcej elementów trzeba będzie użyć, co wyraźnie podnosi rachunek. Choć poszczególne systemy różnią się od siebie jakością, warto się zastanowić, czy chwilowe oszczędności są dobrym pomysłem, czy jednak lepiej zainwestować w droższe propozycje i nie obawiać się o konieczność renowacji i konserwacji.

Komentarze