Siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczneSiłowniki hydrauliczne są wykorzystywane w wielu urządzeniach w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu.

Ich właściwe działanie gwarantuje optymalną pracę i pozwala na znaczne zwiększenie efektywności. Niestety, ze względu na olbrzymie obciążenie są wyjątkowo narażone na różnego typu usterki. Wbrew pozorom, właściwe użytkowanie i serwisowanie to nie wszystko. Aby siłowniki hydrauliczne mogły służyć nam przez długie lata i właściwie wypełniać swoją rolę, warto pomyśleć o przeprowadzeniu ich regeneracji. Dzięki niej nie będziemy musieli obawiać się o ich kondycję i znacznie obniżymy ryzyko wystąpienia nieoczekiwanej usterki.

Pomimo pozornie prostej budowy siłowników hydraulicznych, ich prawidłowa praca zależy od stanu wielu komponentów. Jeżeli któryś z nich zawodzi, wpływa to bezpośrednio na pracę całej konstrukcji, a w wielu przypadkach może dojść również do nieodwracalnych uszkodzeń, które będą wiązały się ze znacznie wyższymi kosztami. Właśnie z tego powodu warto przeprowadzać regularną konserwację urządzeń oraz poddawać siłowniki hydrauliczne procesowi regeneracji. Należy również pamiętać, że choć jesteśmy w stanie samodzielnie wyeliminować niektóre usterki, w wielu przypadkach zdecydowanie rozsądniejsze będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalnej firmy - dzięki temu zyskamy pewność odpowiedniego przeprowadzenia robót oraz gwarancję trwałości poszczególnych elementów.

Możliwości siłowników hydraulicznych są wykorzystywane w wielu urządzeniach. Wyróżniamy kilka rodzajów siłowników, zależnych od ich budowy:

  • Siłowniki hydrauliczne teleskopowe;
  • Siłowniki jednotłoczyskowe jednokierunkowego działania;
  • Siłowniki jednotłoczyskowe dwukierunkowego działania;
  • Siłowniki dwutłoczyskowe.

Siłowniki hydrauliczne wykonują swoją pracę dzięki cieszy, wtłaczanej do przestrzeni roboczej. To ona wprawia tłok w ruch. Chociaż sama konstrukcja nie jest zwykle wyjątkowo skomplikowana, należy zadbać o jej kondycję.

Regeneracja siłowników hydraulicznych

Proces regeneracji siłowników hydraulicznych umożliwia przywrócenie im pełnej sprawności i zapobiegnięcie wystąpieniu poważnych usterek. Warto powierzyć go zaufanej i sprawdzonej firmie, która zadba o wszystkie elementy siłownika i zaoferuje nam jak najszerszy zakres prac. Rozpoczynają się one wymontowaniem siłowników i sporządzeniem ekspertyzy, która pozwoli właściwie ocenić stan poszczególnych elementów oraz zestawić szczegółowy zakres oraz koszty wykonywanych prac. Podczas procesu regeneracji zwykle wymienia się wszystkie uszczelnienia. Oprócz tego należy także zbadać stan tłoczysk, na których osadzony jest tłok. W przypadku mniejszego zużycia można je szlifować i pokryć warstwą chromu, w niektórych przypadkach konieczna jest jednak wymiana. Sam cylinder poddaje się z kolei honowaniu, czyli wygładzaniu, które pozwala zmniejszyć opory i przedłużyć jego żywotność. Wymienia się również rury cylindra oraz łożyska. Aby zapewnić jak największą trwałość siłownika, po przeprowadzonej regeneracji przeprowadza się testy wytrzymałościowe.

Autor - www.fluiconnecto.com.

Ocena: 5.0