Solidne ogrodzenie od podstaw

Kute ogrodzenieOgrodzenie terenu przeznaczonego pod budowę jest w Polsce wymagane prawnie. Służy to uniknięciu nieszczęśliwych wypadków, a dla właściciela jest ochroną przez potencjalnymi wtargnięciami na posesję.

Ogrodzenie tymczasowe i docelowe

Po oznaczeniu terenu działki słupkami granicznymi przez geodetę, musimy zdecydować w jaki sposób chcemy ją ogrodzić. Możemy zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe, które ma określony okres trwałości - po tym czasie nie będzie już raczej zdatne do użytku. Istnieje też możliwość postawienia od razu ogrodzenia, które ma finalnie znajdować się wokół zbudowanego domu - jest to rozwiązanie do pewnego stopnia oszczędniejsze, ponieważ ponosimy jednorazowy wydatek. Jednak budowa ogrodzenia docelowego zazwyczaj znacząco opóźnia wzniesienie budynku - w sytuacji, kiedy chcemy to zrobić jak najszybciej, powinniśmy wybrać wariant tymczasowy. Jednak i tutaj sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W zależności od tego, na jaki czas rozplanowana jest budowa, różne typy i rodzaje ogrodzeń będą dla nas odpowiednie. Rozpatrujemy tutaj budowę domu od podstaw, zatem można założyć, że będzie ona trwała około półtora roku - do tego dochodzą jeszcze późniejsze prace wykończeniowe, które zaabsorbują również pewną ilość czasu.

Ogrodzenie na etapie budowy jest wymagane prawnie - później natomiast jest po prostu przydatne. W związku z tym wzniesione na samym początku ogrodzenie - nawet z założenia tymczasowe - musi posiadać dość dużą wytrzymałość, aby nie zostało zniszczone przez czynniki środowiskowe, zwierzęta lub intruzów chcących wkroczyć na posesję. Wykonanie w takim wypadku ogrodzenia z drewna, bez fundamentów, jest po prostu nieopłacalne. Z kolei wszystkie inne materiały poza drewnem - metal, cegła czy beton - ze względu na swój ciężar lub skłonności do korodowania po umieszczeniu w gruncie, muszą zostać osadzone w fundamencie. W zależności od samego ogrodzenia - fundament może być punktowy lub ciągły. Bardzo przydatną maszyną podczas budowy ogrodzenia z fundamentem, jest minikoparka - pozwala ona zaoszczędzić ogromną ilość czasu i wysiłku, które musielibyśmy przeznaczyć na kopanie ręczne. Będzie ona również świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zdecydujemy się przekształcić ogrodzenie tymczasowe w jego ostateczną formę. Zależnie od tego jak konkretnie ma wyglądać docelowo, wymagany nakład pracy też będzie różny. Jeśli już przy budowie ogrodzenia tymczasowego wiemy, że finalnie chcemy wznieść ogrodzenie murowane - uwzględnijmy to i połóżmy fundament, który będzie odpowiadał naszej ostatecznej wizji.

Ogrodzenie na budowie

Ogrodzenie metalowe bez fundamentów

Kiedy zdecydować się na fundament ciągły?

Fundament ciągły cechuje się bardzo dużą siłą nośną i stabilnością po osadzeniu w gruncie. Właśnie te cechy sprawiają, że jest on zalecany podczas budowania ogrodzenia z ciężkich materiałów. Doskonale sprawdzi się w przypadku ogrodzeń murowanych i innych, które można określić jako masywne i ciężkie. Szerokość fundamentu powinna być taka, jak szerokość ogrodzenia. Jeśli zaś chodzi o to, jak głęboko powinien zostać osadzony fundament, zależy to od kilku czynników - jak rodzaj gleby i poziom strefy przemarzania gruntu na danym regionie. Chcąc zapewnić jeszcze większą wytrzymałość ogrodzenia, powinniśmy zdecydować się na umieszczenie prętów zbrojeniowych w ziemi przed zalaniem wykopów betonem. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne w przypadku budowania ogrodzenia docelowego wokół posesji, ponieważ zapewni odpowiednią trwałość przez długi okres czasu.

Ozdobne ogrodzenie

Ogrodzenie przęsłowe murowane

Ogrodzenie przęsłowe - o czym należy pamiętać?

Decydując się na ogrodzenie przęsłowe, podczas tworzenia fundamentów, musimy pamiętać o rozkładzie obciążeń na całym ogrodzeniu. Funkcję nośną pełnią w jego przypadku słupy - tam zatem fundament powinien sięgać odpowiednio głębiej. Przęsła natomiast mogą opierać się na nieco płytszym fundamencie, ponieważ nie poddawane są aż takiemu obciążeniu. Głębokość fundamentu różni się w zależności od ciężaru ogrodzenia - w przypadku tych najbardziej masywnych, jedynym praktycznym rozwiązaniem na wykopanie fundamentu jest użycie koparki, która pomoże nam uporać się z tym zadaniem dużo szybciej i sprawniej, przy o wiele mniejszym nakładzie pracy.

Niezwykle istotna w przypadku ogrodzenia przęsłowego, jest dylatacja fundamentu - czyli ścisłe oddzielenie fragmentów znajdujących się pod słupkami, od tych podpierających przęsła. Wynika to z tego, że elementy te (słupki i przęsła) poddawane są zupełnie różnym obciążeniom, jeśli więc byłyby oparte na jednym fundamencie, mogłoby to skutkować uszkodzeniami, takimi jak pęknięcia czy zniekształcenia - zarówno dla fundamentu jak i samego ogrodzenia.

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie metalowe na fundamencie ciągłym

Ogrodzenie na fundamencie punktowym

Planując użycie lżejszych materiałów, jak różnego rodzaju siatki czy kratki ogrodzeniowe, możemy sobie pozwolić na fundament dużo szybszy i łatwiejszy w budowie - fundament punktowy. Jest on kładziony jedynie w miejscach, gdzie planowo mają znajdować się słupki ogrodzenia. Jeśli są one wykonane z metalu - położenie fundamentu jest konieczne, ponieważ jeśli stop byłby umieszczony bezpośrednio w ziemi, bardzo szybko by skorodował, narażając nas na kolejne wydatki związane z budową nowego ogrodzenia. Fundament punktowy sprawdza się jednak równie dobrze w przypadku innych materiałów, z którego wykonane jest ogrodzenie, jak na przykład:

  • ogrodzenia kompozytowe
  • ogrodzenia drewniane

W przypadku ogrodzeń metalowych, warto zadbać o to, aby przestrzeń między siatką i podłożem była w jakiś sposób zabezpieczona. Jeśli tak nie jest, trawa zacznie obrastać ogrodzenie, a na teren posesji będą mogły wejść różne zwierzęta - zarówno dzikie, jak i te udomowione, bezpańskie. Jeśli nie chcemy z jakiegoś powodu zdecydować się na fundament ciągły - alternatywą będzie w tej sytuacji tak zwana podmurówka. Jest to układana bezpośrednio na gruncie, najczęściej betonowa płyta, która stanowi barierę bezpieczeństwa pomiędzy siatką ogrodzenia, a fauną i florą dookoła.

Ogrodzenia gabionowe

Jednym z najbardziej interesujących rodzajów ogrodzeń, które wymagają położenia fundamentu, jest ogrodzenie gabionowe. Składa się ono z drucianych koszy, wypełnionych kamieniami w bardzo ścisły sposób. Osiągnięty wizualny efekt jest masywny, więc często ogrodzenia gabionowe łączy się z innymi, lżejszymi elementami wykonanymi z drewna bądź metalu. Ogrodzenie gabionowe jest ciężkie nie tylko pod względem wizualnym - z powodu użycia kamieni, nacisk wywierany na podłoże także jest znaczny, pojawia się zatem potrzeba położenia solidnego fundamentu, który zabezpieczy stalowy kosz przez upadkiem. W przypadku tego typu ogrodzenia tworzy się tak zwaną ławę fundamentową, która bazuje na nieco innym schemacie podczas budowy. Skonstruowanie jej jest jednak koniecznością, aby zabezpieczyć ogrodzenie przez działaniem czynników zewnętrznych, a także upadkiem. Podczas budowy ogrodzenia gabionowego warto również pamiętać o tym, że elementy metalowe powinny być jak najwyższej jakości. W innym wypadku, po pewnym okresie użytkowania, ogrodzenie będzie się najprawdopodobniej nadawać do całkowitej dekonstrukcji.

Artykuł przygotowała firma Warszawski Kopacz. Firma oferuje usługi koparką oraz wynajem koparek na terenie Warszawy.

Komentarze