Solidne ogrodzenie od podstaw

Kute ogrodzenieOgrodzenie terenu przeznaczonego pod budowę jest w Polsce wymagane prawnie. Służy to uniknięciu nieszczęśliwych wypadków, a dla właściciela jest ochroną przez potencjalnymi wtargnięciami na posesję.

Ogrodzenie tymczasowe i docelowe

Po oznaczeniu terenu działki słupkami granicznymi przez geodetę, musimy zdecydować w jaki sposób chcemy ją ogrodzić. Możemy zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe, które ma określony okres trwałości - po tym czasie nie będzie już raczej zdatne do użytku. Istnieje też możliwość postawienia od razu ogrodzenia, które ma finalnie znajdować się wokół zbudowanego domu - jest to rozwiązanie do pewnego stopnia oszczędniejsze, ponieważ ponosimy jednorazowy wydatek. Jednak budowa ogrodzenia docelowego zazwyczaj znacząco opóźnia wzniesienie budynku - w sytuacji, kiedy chcemy to zrobić jak najszybciej, powinniśmy wybrać wariant tymczasowy. Jednak i tutaj sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W zależności od tego, na jaki czas rozplanowana jest budowa, różne typy i rodzaje ogrodzeń będą dla nas odpowiednie. Rozpatrujemy tutaj budowę domu od podstaw, zatem można założyć, że będzie ona trwała około półtora roku - do tego dochodzą jeszcze późniejsze prace wykończeniowe, które zaabsorbują również pewną ilość czasu.

Ogrodzenie na etapie budowy jest wymagane prawnie - później natomiast jest po prostu przydatne. W związku z tym wzniesione na samym początku ogrodzenie - nawet z założenia tymczasowe - musi posiadać dość dużą wytrzymałość, aby nie zostało zniszczone przez czynniki środowiskowe, zwierzęta lub intruzów chcących wkroczyć na posesję. Wykonanie w takim wypadku ogrodzenia z drewna, bez fundamentów, jest po prostu nieopłacalne. Z kolei wszystkie inne materiały poza drewnem - metal, cegła czy beton - ze względu na swój ciężar lub skłonności do korodowania po umieszczeniu w gruncie, muszą zostać osadzone w fundamencie. W zależności od samego ogrodzenia - fundament może być punktowy lub ciągły. Bardzo przydatną maszyną podczas budowy ogrodzenia z fundamentem, jest minikoparka - pozwala ona zaoszczędzić ogromną ilość czasu i wysiłku, które musielibyśmy przeznaczyć na kopanie ręczne. Będzie ona również świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zdecydujemy się przekształcić ogrodzenie tymczasowe w jego ostateczną formę. Zależnie od tego jak konkretnie ma wyglądać docelowo, wymagany nakład pracy też będzie różny. Jeśli już przy budowie ogrodzenia tymczasowego wiemy, że finalnie chcemy wznieść ogrodzenie murowane - uwzględnijmy to i połóżmy fundament, który będzie odpowiadał naszej ostatecznej wizji.

Ogrodzenie na budowie

Ogrodzenie metalowe bez fundamentów

Kiedy zdecydować się na fundament ciągły?

Fundament ciągły cechuje się bardzo dużą siłą nośną i stabilnością po osadzeniu w gruncie. Właśnie te cechy sprawiają, że jest on zalecany podczas budowania ogrodzenia z ciężkich materiałów. Doskonale sprawdzi się w przypadku ogrodzeń murowanych i innych, które można określić jako masywne i ciężkie. Szerokość fundamentu powinna być taka, jak szerokość ogrodzenia. Jeśli zaś chodzi o to, jak głęboko powinien zostać osadzony fundament, zależy to od kilku czynników - jak rodzaj gleby i poziom strefy przemarzania gruntu na danym regionie. Chcąc zapewnić jeszcze większą wytrzymałość ogrodzenia, powinniśmy zdecydować się na umieszczenie prętów zbrojeniowych w ziemi przed zalaniem wykopów betonem. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne w przypadku budowania ogrodzenia docelowego wokół posesji, ponieważ zapewni odpowiednią trwałość przez długi okres czasu.

Ozdobne ogrodzenie

Ogrodzenie przęsłowe murowane

Ogrodzenie przęsłowe - o czym należy pamiętać?

Decydując się na ogrodzenie przęsłowe, podczas tworzenia fundamentów, musimy pamiętać o rozkładzie obciążeń na całym ogrodzeniu. Funkcję nośną pełnią w jego przypadku słupy - tam zatem fundament powinien sięgać odpowiednio głębiej. Przęsła natomiast mogą opierać się na nieco płytszym fundamencie, ponieważ nie poddawane są aż takiemu obciążeniu. Głębokość fundamentu różni się w zależności od ciężaru ogrodzenia - w przypadku tych najbardziej masywnych, jedynym praktycznym rozwiązaniem na wykopanie fundamentu jest użycie koparki, która pomoże nam uporać się z tym zadaniem dużo szybciej i sprawniej, przy o wiele mniejszym nakładzie pracy.

Niezwykle istotna w przypadku ogrodzenia przęsłowego, jest dylatacja fundamentu - czyli ścisłe oddzielenie fragmentów znajdujących się pod słupkami, od tych podpierających przęsła. Wynika to z tego, że elementy te (słupki i przęsła) poddawane są zupełnie różnym obciążeniom, jeśli więc byłyby oparte na jednym fundamencie, mogłoby to skutkować uszkodzeniami, takimi jak pęknięcia czy zniekształcenia - zarówno dla fundamentu jak i samego ogrodzenia.

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie metalowe na fundamencie ciągłym

Ogrodzenie na fundamencie punktowym

Planując użycie lżejszych materiałów, jak różnego rodzaju siatki czy kratki ogrodzeniowe, możemy sobie pozwolić na fundament dużo szybszy i łatwiejszy w budowie - fundament punktowy. Jest on kładziony jedynie w miejscach, gdzie planowo mają znajdować się słupki ogrodzenia. Jeśli są one wykonane z metalu - położenie fundamentu jest konieczne, ponieważ jeśli stop byłby umieszczony bezpośrednio w ziemi, bardzo szybko by skorodował, narażając nas na kolejne wydatki związane z budową nowego ogrodzenia. Fundament punktowy sprawdza się jednak równie dobrze w przypadku innych materiałów, z którego wykonane jest ogrodzenie, jak na przykład:

  • ogrodzenia kompozytowe
  • ogrodzenia drewniane

W przypadku ogrodzeń metalowych, warto zadbać o to, aby przestrzeń między siatką i podłożem była w jakiś sposób zabezpieczona. Jeśli tak nie jest, trawa zacznie obrastać ogrodzenie, a na teren posesji będą mogły wejść różne zwierzęta - zarówno dzikie, jak i te udomowione, bezpańskie. Jeśli nie chcemy z jakiegoś powodu zdecydować się na fundament ciągły - alternatywą będzie w tej sytuacji tak zwana podmurówka. Jest to układana bezpośrednio na gruncie, najczęściej betonowa płyta, która stanowi barierę bezpieczeństwa pomiędzy siatką ogrodzenia, a fauną i florą dookoła.

Ogrodzenia gabionowe

Jednym z najbardziej interesujących rodzajów ogrodzeń, które wymagają położenia fundamentu, jest ogrodzenie gabionowe. Składa się ono z drucianych koszy, wypełnionych kamieniami w bardzo ścisły sposób. Osiągnięty wizualny efekt jest masywny, więc często ogrodzenia gabionowe łączy się z innymi, lżejszymi elementami wykonanymi z drewna bądź metalu. Ogrodzenie gabionowe jest ciężkie nie tylko pod względem wizualnym - z powodu użycia kamieni, nacisk wywierany na podłoże także jest znaczny, pojawia się zatem potrzeba położenia solidnego fundamentu, który zabezpieczy stalowy kosz przez upadkiem. W przypadku tego typu ogrodzenia tworzy się tak zwaną ławę fundamentową, która bazuje na nieco innym schemacie podczas budowy. Skonstruowanie jej jest jednak koniecznością, aby zabezpieczyć ogrodzenie przez działaniem czynników zewnętrznych, a także upadkiem. Podczas budowy ogrodzenia gabionowego warto również pamiętać o tym, że elementy metalowe powinny być jak najwyższej jakości. W innym wypadku, po pewnym okresie użytkowania, ogrodzenie będzie się najprawdopodobniej nadawać do całkowitej dekonstrukcji.

Artykuł przygotowała firma Warszawski Kopacz. Firma oferuje usługi koparką oraz wynajem koparek na terenie Warszawy.

Komentarze

Hammerman
Wybór odpowiedniego ogrodzenia uzależniony jest od kwot, jaka dysponujemy oraz od stylu, który chcemy osiągnąć. Ogrodzenie ma jednak być przede wszystkim funkcjonalne.
https://www.hammerman-tech.pl/oferta/ogrodzenia-i-bramy