Środki ostrożności przy pracy z frezarką

Środki ostrożności przy frezarcePrzy pracy z urządzeniem takim, jak frezarka do drewna, wystarczy chwila nieuwagi, by się skaleczyć. Konsekwencje bywają zresztą znacznie poważniejsze. Można jednak tak przygotować sobie miejsce pracy i sprzęt, by frezowanie było bezpieczne.

Najprostsza frezarka do drewna górnowrzecionowa jest bardzo tania, podczas gdy niektóre modele frezarek dolnowrzecionowych mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Sposób działania wszystkich tych typów mocno się od siebie różni, choć istnieją oczywiście pewne podstawowe zasady, których trzeba się trzymać w każdym przypadku.

Właściciele przydomowych warsztatów muszą też pamiętać, że nawet jeśli sami doskonale znają możliwości swojej frezarki do drewna, to niekoniecznie to samo dotyczy wszystkich domowników. Gdy metalowe urządzenie się nagrzewa, a dookoła latają wióry, łatwo o wypadek. Dlatego szczególnie dzieci nie powinny być obecne przy frezowaniu i muszą znać podstawowe zasady bezpieczeństwa takich maszyn.

Frezarka do drewna z drugiej ręki?

O ile wieloma innymi narzędziami można zacząć posługiwać się na wyczucie, doświadczenie zdobywając z czasem, to w przypadku korzystania z frezarki lepiej, by poprzedziło je wprowadzenie kogoś bardziej doświadczonego. Warto o to pytać w momencie zakupu.

Przy okazji dobrze sprawdzić, czy wszystkie elementy zabezpieczające maszynę są sprawne. Chodzi tu m.in. o podawarki, osłony i mocowania przedmiotów. Jeśli są one obluzowane, to mogą nie utrzymać obrabianego materiału. To z tego powodu frezarka do drewna z drugiej ręki zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, którego nie ma markowy sprzęt objęty gwarancją.

Środki ostrożności przy frezarce

Domowe akcesoria do frezarki do drewna

Jeśli chodzi o frezarki do drewna górnowrzecionowe, to wiele osób własnoręcznie dorabia do nich stolik, zamiast kupować gotowy. Taki mebel może pasować nawet lepiej, bo będzie spersonalizowany. Jeśli jednak pojawi się jakiekolwiek ryzyko ukruszenia się blatu czy złamania nogi stołu podczas prac, to może być to bardzo groźne. Dlatego lepiej nie zabierać się do tego bez zapoznania się z fachowymi poradnikami, a jeśli dziedziczymy stolik po kimś, praca z frezarką powinna być poprzedzona dokładnym sprawdzeniem jego stabilności i mocy udźwigowej.

Środki ostrożności przy frezarce

BHP przy frezarce do drewna

Pamiętaj, że każda frezarka pracuje inaczej i również środki ostrożności zależą od tego, którą frezarkę wybierzesz. Sprawdź: jak używać frezarki do drewna? Szczególnie niebezpieczne są frezarki dolnowrzecionowe, które przeznaczone są już dla nieco bardziej zaawansowanych majsterkowiczów. Nawet oni najczęściej stosują do takiej frezarki gogle, kask, rękawice i strój ochronny, by nie zranić się kawałkiem drewna ani ostrzem. Warto zaopatrzyć się w takie akcesoria przed rozpoczęciem prac.

W przypadku frezarek CNC kontakt z materiałem podczas obróbki jest mniejszy, więc niefachowe zaprogramowanie raczej nie zaowocuje uszczerbkiem na zdrowiu. Można jednak łatwo zniszczyć materiał. Dlatego warto wcześniej przejść kurs na operatora CNC i nie próbować podchodzić do takich maszyn bez uprawnień.

Ocena: 5.0

Komentarze