Rodzaje systemów wentylacji: grawitacyjna, hybrydowa, mechaniczna

WentylacjaCyrkulacja powietrza w każdym budynku jest niezbędna, by osoby w nim przebywające mogły normalnie funkcjonować. Dostępny musi być tlen, a usuwany dwutlenek węgla, ponadto w przypadku użytkowania kuchenki gazowej czy indukcyjnej opary muszą zostać odprowadzone na zewnątrz.

Wentylacja grawitacyjna

W przypadku stosowania kotłów na paliwo stałe, spaliny muszą opuścić komory spalania i trafić przez komin do atmosfery. Jednak można stosować dodatkowe filtry, które zmniejszają poziom zanieczyszczeń, a także kotły, które emitują mniejsze ilości spalin. Zatem w przypadku wentylacji grawitacyjnej stosuje się kominy z przewodami spalinowymi, dymowymi i wentylacyjnymi. Wentylacja grawitacyjna opiera się w dużej mierze na wietrzeniu pomieszczeń. Można stosować okna z wywietrznikami bądź tradycyjne uchylne. Jednak nie używa się żadnego dodatkowego wspomagania cyrkulacji powietrza. W związku z tym latem taka wentylacja może nie działać w ogóle, zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma wiatru. Z kolei zimą funkcjonuje nazbyt dobrze, gdyż zbyt długie wietrzenie powoduje szybkie wychładzanie budynku. Zatem na pewno system wentylacji grawitacyjnej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli budynek usytuowany jest w takim miejscu, gdzie cyrkulacja powietrza jest stale większa niż w innych, np. pod lasem, gdzie panuje wyższa wilgotność i większe ciśnienie przepływu, to oczywiście wentylacja grawitacyjna będzie miała sens. Natomiast w przypadku większości nowoczesnych, dobrze izolowanych budynków lepszym rozwiązaniem będzie wentylacja hybrydowa lub mechaniczna. W końcu ideą ocieplania budynków jest uniknięcie mostków termicznych i strat energii, a biorąc pod uwagę wentylację grawitacyjną są one potrzebne do jej sprawnego działania, czyli ni mniej ni więcej okna nie mogą być stuprocentowo szczelne, bo w takim przypadku przy zamkniętych oknach można by się udusić, a przynajmniej wyraźnie odczuwać niewystarczający obieg powietrza. Wszak kratki wentylacyjne to nie wszystko. Wtedy dokuczają nam przewlekłe bóle głowy, gdyż dwutlenek węgla nie jest efektywnie odprowadzany, a tlen dostarczany do wewnątrz.

Wentylacja hybrydowa

Choć w budynku nie mogą istnieć równocześnie dwa rodzaje wentylacji, to jednak są sposoby na "podrasowanie" wentylacji grawitacyjnej. W takim przypadku stosuje się wentylację hybrydową. Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji stosować należy źródło ciepła z zamkniętą komorą spalania, kotły kondensacyjne lub niskotemperaturowe. Dzięki temu spaliny mogą być odprowadzane nawet przez otwory w ścianie. Taki system pozwala zastosować wentylację hybrydową, gdzie stosowane są nawiewniki na otworach okiennych oraz wentylatory elektryczne wymuszające obieg powietrza. Można wybrać również wywietrzniki na zwieńczeniu kanału wentylacyjnego. Taki system jest bardziej efektywny od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, jednak w przypadku stosowania starego kotła na paliwo stałe nie jest możliwy do zrealizowania. Inwestując w bardziej ekologiczne źródło ciepła zamkniętą komorą spalania można sobie pozwolić na wentylację hybrydową i będzie to w tej sytuacji zgodne z prawem budowlanym.

Wentylacja mechaniczna

Obecnie wymogi dotyczące izolacji ścian budynków są coraz większe, zatem budowanie domów energooszczędnych staje się powoli koniecznością, a jeszcze bardziej efektywne domy pasywne także zyskują na popularności. W obydwu przypadkach niezbędne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Dzięki niej można ograniczyć straty ciepła do poziomu przynajmniej 20%, a nawet 10%. Rekuperator z odzyskiem ciepła ma bowiem sprawność na poziomie od 80 do 90%. Najlepiej zdecydować się na wymiennik przeciwprądowy lub spiralny. Istotne znaczenie mają tutaj dobrze rozmieszczone i zaizolowane kanały wentylacyjne w ścianach, stropach czy też podłodze. Ponadto ważne są filtry w rekuperatorze. Im mniejsze cząstki wychwytują, tym lepiej. Mogą zniwelować ilość bakterii, grzybów, wirusów, alergenów, a także smogu w nawiewanym powietrzu. Taki system wentylacji jest najodpowiedniejszy dla osób cierpiących na alergie czy astmę, a także tych z upośledzoną odpornością. Wybierając wentylację mechaniczną zapewniamy sobie zdrową atmosferę. Co ważne, można ją stosować zarówno w nowo budowanych domach murowanych, szkieletowych, jak i drewnianych, czy stawianych z prefabrykatów betonowych. Oczywiście wentylację mechaniczną można wykonać w istniejącym budynku, przerabiając wentylację grawitacyjną, jednak prac jest w tym przypadku sporo. Trzeba liczyć się z kuciem w ścianach i zaślepieniem komina.

W zależności od typu budynku, a także jego usytuowania można wybrać najlepszy rodzaj wentylacji. Warto podkreślić, że ze względu na coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin, a także strat ciepła inwestycja w ekologiczne systemy, w tym wentylację mechaniczną, wydaje się najlepszym wyborem.

Komentarze