Szafa wolnostojąca w przedpokoju czy zabudowana, jaką wybrać

Szafa wolnostojącaWybór szafy do przedpokoju spędza sen z powiek niejednej osobie. Mnogość modeli w różnych kolorach i wykonanych z różnych materiałów, wcale nie ułatwia wyboru. Szafa wolnostojąca czy zabudowana, jaką wybrać?

Szafa wolnostojąca w przedpokoju czy zabudowana - czym się różnią?

Szafa to mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym korytarzu. Zmieścisz w niej nie tylko ubrania, ale także inne przedmioty, jak np. deskę do prasowania czy żelazko, dzięki czemu zachowasz ład i porządek. Na rynku dostępne są dwa typy szafy do przedpokoju: wolnostojące oraz zabudowane.

Szafa wolnostojąca

Szafy wolnostojące do przedpokoju charakteryzują się tym, że są obudowane ściankami z każdej strony, zarówno od góry i dołu, jak i po bokach. W środku znajdują się drążki, na których można powiesić ubrania oraz półki w różnych konfiguracjach. Do ich atutów zalicza się przede wszystkim:

 • łatwy montaż - bez problemu złożysz ją samodzielnie,
 • mobilność - mebel ten można dowolnie przesuwać. Dzięki temu nie będzie problemu z przeniesieniem jej zarówno do innego pomieszczenia, jak i nawet mieszkania,
 • niską cenę - w porównaniu do szaf zabudowanych, wolnostojące są o wiele tańsze.

Niestety modele te mają również wady:

 • ograniczone możliwości aranżacji wnętrza - szafy wolnostojące to głównie modele, które już posiadają urządzony środek. Można zamienić półki na drążek i na odwrót, ale nie można samodzielnie wybrać ilości i rozmiarów półek czy ilości drążków,
 • jeden kształt - meble wolnostojące są zazwyczaj w określonym kształcie, zazwyczaj prostokątna. W związku z tym nie sprawdzą się w pomieszczeniach ze skosami.

Szafy do zabudowy

Szafy do zabudowy ustawiane są we wnęce w danym pomieszczeniu. Nie mają tylnej, dolnej ani górnej ścianki, ponieważ od dołu jest podłoga, od góry sufit, a z tyłu ściana przedpokoju. Ich zalety to:

 • możliwość idealnego dopasowania do wymiarów w pomieszczeniu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni,
 • dowolne rozmieszczenie drążków do wieszania ubrań oraz półek, dzięki czemu każdy drążek może być ulokowany na innej wysokości i być różnej długości. Z kolei półki mogą mieć różne rozmiary, dopasowane do indywidualnych potrzeb,
 • możliwość wyboru dowolnego rodzaju i koloru drewna lub metalu, a także drzwi. Możesz zadecydować, czy mają być otwierane, czy przesuwane, a także, czy mają być z lustrem, czy bez.

Pomimo tylu zalet posiadają również wady:

 • są drogie - w porównaniu do modeli wolnostojących, meble na wymiar w są drogie. Ostateczna cena zależy od rozmiarów, ale i tak wyniesie więcej niż gotowe modele,
 • nie są mobilne - decydując się na zabudowane szafy do przedpokoju, musisz mieć świadomość, że nie zmienisz ich położenia ani nie zabierzesz do innego mieszkania. Są one przymocowane do sufitu i podłogi, co uniemożliwia ich przesunięcie,
 • trudne w montażu - w przeciwieństwie do wolnostojących modeli, szafy do zabudowy są trudne w montażu. Wymagają odpowiednich umiejętności albo pomocy specjalisty.

Szafa wolnostojąca w przedpokoju czy zabudowana, jaką wybrać?

To, na jaki rodzaj szafy do przedpokoju się zdecydujesz, zależy od wolnej przestrzeni, jaką dysponujesz oraz własnych preferencji. Szafy wnękowe doskonale sprawdzą się, gdy masz w korytarzu wnękę i chcesz maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Niestety poza zaletami mają również wady. Nie są mobilne, a więc nie sprawdzą się, jeżeli planujesz przeprowadzkę, ponieważ jej ze sobą nie zabierzesz.

Ponadto, nie da się jej przesunąć. Jeśli postawisz ją w danym miejscu, to będzie już tam na stałe. Do tego ich cena jest dość wysoka w zależności od wymiarów mebla, a także materiałów, z których zostanie wykonana. Z kolei wolnostojące szafy do przedpokoju są chętnie wybierane do małych korytarzy ze względu na niewielkie rozmiary. Będą idealnym rozwiązaniem, gdy planujesz przeprowadzkę, ponieważ łatwo się je składa i rozkłada.

Jeśli nie masz zamiaru trzymać w niej zbyt wielu rzeczy i nie zależy Ci na konkretnym ułożeniu półek i drążek, również się sprawdzi. Pamiętaj jednak, że modele wolnostojące mają ograniczony zakres modyfikacji wnętrza.

Komentarze