Szamba betonowe - wytrzymałe i niezawodne

Szambo betonowePrefabrykowane materiały konstrukcyjne wkraczają na place budowy coraz powszechniej, są bowiem świetnym rozwiązaniem na to, aby budować sprawnie i szybko. Dostępne na rynku elementy budowlane umożliwiają wznoszenie nie tylko budynków, ale także małych betonowych zbiorników, np. szamb.

Gotowe betonowe szamba mają zalety, które sprawiają, iż przewyższają one budowle montowane na miejscu - są wolne od usterek, znacznie szczelniejsze, a także proste w montażu. Szamba wykonane z betonu są niezwykle trwałe, odporne na nacisk gruntu i uszkodzenia mechaniczne, a także na procesy zachodzące w glebie oraz w samych ściekach.

Oferowane na rynku zasobniki to zbrojone konstrukcje, do produkcji których wykorzystywany jest beton klasy B20 lub B40. Są zabezpieczane specjalnymi masami, dzięki którym uzyskują niezawodną szczelność oraz wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Kiedy brakuje sieci kanalizacyjnej

Szamba to podziemne, bezodpływowe zbiorniki służące do gromadzenia ścieków z domowych kanalizacji. Mają one zastosowanie na posesjach, na których brak jest możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Dostępne na rynku zbiorniki to na ogół jednokomorowe oraz dwukomorowe konstrukcje, które można dobrać odpowiednio do indywidualnych potrzeb.

Zbiorniki produkowane jako szamba mogą pełnić wiele innych ról. Mogą zostać wykorzystane do gromadzenia innego rodzaju nieczystości, np. gnojówki albo też do zbierania wody deszczowej.

Opcja podstawowa - zbiorniki jednokomorowe

Szambo jednokomorowe znajduje zastosowanie głównie na działkach z zabudową jednorodzinną. Są to zbiorniki bezodpływowe, a więc ich okresowe opróżnianie wymaga użycia wozu asenizacyjnego.

Jednokomorowe szamba na domowe nieczystości płynne mają kształt czworokątny, oferowane są przy tym w różnych wymiarach, co pozwala dopasować je do wielkości i układu nieruchomości. Najmniejsze z nich posiadają pojemność 2 tys., największe na ogół 12 tys. litrów. Ostateczny dobór rozmiarów i proporcji zależy od pożądanej pojemności.

Niektórzy producenci umożliwiają zamontowanie czujnika poziomu szamba, który sygnalizuje poziom napełnienia. Dzięki temu nie jest konieczne sprawdzanie poziomu nieczystości poprzez zaglądanie do wnętrza.

Szamba połączone szeregowo

Szamba jednokomorowe mogą zostać ze sobą połączone szeregowo. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku, gdy na posesji konieczne jest umieszczenie zbiornika na szambo o większej pojemności lub o nietypowym kształcie, jednak panujące warunki nie pozwalają na wykorzystanie podstawowego, standardowego produktu. Możliwość modułowego ustawienia pojedynczych szamb w długi prostokąt, kształt litry U lub L umożliwia rozwiązywanie tego typu problemów.

Poszczególne zbiorniki połączone za pomocą rury przelewowej stanowią trwałą i szczelną konstrukcję, a dzięki odpowiedniej konfiguracji mogą osiągnąć pojemność nawet dwukrotnie większą od wariantu wykorzystującego pojedynczy zbiornik na szambo.

Zbiorniki dwukomorowe - dodatkowe możliwości

Wspomniane wyżej szambo jednokomorowe wymaga dość częstego opróżniania i wywożenia zawartości z posesji. Szambo dwukomorowe, polecane np. w zabudowie wielorodzinnej, umożliwia sporadyczne korzystania z wozu asenizacyjnego.

Tego typu zbiornik zaopatrzony jest w dwie komory, co służy oddzieleniu od siebie różnego rodzaju nieczystości: w jednej komorze zbierane są ścieki stanowiące ciężki, opadający na dno osad, natomiast do drugiej, poprzez przelewanie przez specjalny otwór, odprowadzane są ścieki płynne.

Do komory gromadzącej ścieki stałe można dodawać preparaty zawierające bakterie rozkładające zawartość, co wpływa na zmniejszenie tempa, w jakim zapełnia się zbiornik. W wyniku tego rozdzielenia ścieki płynne - o ile na posesji są ku temu odpowiednie warunki wodno-gruntowe - mogą zostać odprowadzone poprzez drenaż do gruntu. Dzięki takiemu rozwiązaniu z usług szambiarki można korzystać zaledwie jeden lub dwa razy do roku. Szambo dwukomorowe może stać się także bazą do urządzenia domowej oczyszczalni ścieków.

Konstrukcje tego rodzaju osiągają na ogół pojemność od 6 tys. do 20 tys. litrów.

Nieodzowne zabezpieczenia

Każde szambo przykrywane jest betonową płytą zaopatrzoną w wypust kominowy, w którym umieszczony jest właz. Otwór ten pełni różne funkcje - umożliwia wietrzenie zbiornika, kontrolę poziomu jego zawartości, dodawanie środków wspomagających rozkład nieczystości, opróżnianie, a także przeglądy i naprawy. Powinien być zabezpieczony ciężką pokrywą, aby zapobiec wypadkom podczas poruszania się po terenie wokół domu.

Właz do szamba musi być na tyle mocny, aby wytrzymał wagę dorosłego człowieka, a często także wjeżdżające na teren posesji samochody. Powinien być także wystarczająco ciężki, aby zapobiec niepożądanemu podniesieniu i przesunięciu. Najczęściej właz do szamba to solidna, żeliwna lub betonowa pokrywa, która stanowi szczelną ochronę.

Odpowiedni dobór pojemności szamba to punkt wyjściowy, ważne jest także, aby było ono trwałe, szczelne i niezawodne. Właściwy wybór zbiornika zapewni mieszkańcom wygodę i spokój na wiele lat.

Więcej informacji na temat zbiorników i szamb betonowych udzieli Państwu ich producent, firma Betonex.

Ocena: 5.0

Komentarze