Szklarnie z poliwęglanu. Tunele na 25 lat+

Szklarnia z poliwęglanuSzklarnie z poliwęglanu to temat, który w ciągu ostatnich lat zyskał wielką popularność. Szklarnie tego rodzaju wykorzystywane są dziś nie tylko przez profesjonalnych ogrodników, ale również pojawiły się na wielu prywatnych posesjach, na których są ważną częścią przydomowych ogródków. Dla jednych taka szklarnia to ciekawy pomysł na hobby i spędzanie wolnego czasu, a dla innych źródło naturalnych warzyw, owoców i ziół. Co warto wiedzieć na ich temat?

Szklarnia ogrodowa poliwęglan - konstrukcja

Szklarnia ogrodowa poliwęglan oparta jest na prostej, stalowej albo aluminiowej konstrukcji zbudowanej z połączonych ze sobą rur i kształtowników. Półokrągły przekrój zapewnia jej znacznie zwiększoną wytrzymałość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. W praktyce wiele modeli z powodzeniem radzi sobie nawet z grubą warstwą śniegu zalegającą zimą. Pokrycie wykonane jest z półokrągłych, komorowych płyt poliwęglanowych. Cechują się one dużą odpornością na wpływ czynników zewnętrznych, przy jednoczesnym przepuszczaniu odpowiedniej dla uprawianych roślin ilości światła. W zależności od modelu szklarnia może na końcach być wyposażona w jedno lub dwa wejścia i uchylne okna. Konstrukcja większości modeli szklarni jest modułowa. Oznacza to, że w zależności od potrzeb może być dowolnie przedłużana.

Szklarnia z poliwęglanu

Poliwęglanowa szklarnia Strzałka - www.sklep.arlenteam.pl.

Możliwości, jakie dale szklarnia poliwęglanowa

Szklarnie poliwęglanowe stosowane są zarówno do profesjonalnych, jak i przydomowych upraw. Świetnie sprawdzają się do uprawy wymagających odmian warzyw i owoców, ale również ziół, kwiatów, czy nawet egzotycznych roślin. Metalowa konstrukcja szklarni umożliwia bardzo łatwy montaż instalacji nawadniających i dodatkowego oświetlenia. Przy odrobinie wiedzy i umiejętności możliwa jest nawet budowa instalacji całkowicie zautomatyzowanych.

Najważniejsze zalety szklarni poliwęglanowych

Dużą zaletą poliwęglanu jest nieprzepuszczanie szkodliwego promieniowania UV, przy jednoczesnej wysokiej przepuszczalności dla światła z zakresu korzystnego dla roślin. Poliwęglan jest jednocześnie materiałem trwałym. Szklarnia wykonana tą technologią może być z powodzeniem wykorzystywana przez wiele lat. Sporym plusem jest wspomniana już wcześniej łatwość rozbudowy, a także możliwości wyposażenia szklarni w dodatkowe instalacje. Nawet spore szklarnie poliwęglanowe cechują się niewielką wagą. Nie potrzebują fundamentów i mogą być umieszczone bezpośrednio na gruncie. Mocuje się je przy pomocy specjalnych kotew. Dzięki temu, w razie potrzeby szklarnia może być łatwo przeniesiona w inne miejsce.

Komentarze