Szkło, beton i drewno - niezwykłe materiały w aranżacji wnętrz

Modne aranżacje wnętrzWykorzystanie naturalnych, surowych materiałów to kierunek, który obiera wiele stylów aranżacji wnętrz. Spotykamy je w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim, wabi-sabi, industrialnym i wielu innych. Trudno się temu dziwić, zważywszy na ich liczne atuty. Poza walorami estetycznymi i użytkowymi warto zaznaczyć też, że większość ludzi doskonale czuje się w pomieszczeniach, które urządzono z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Stąd też dążenie, by otaczać się przedmiotami, które z nich powstały i wprowadzać je do wnętrza jako element konstrukcyjny, wykończeniowy, użytkowy albo dekoracyjny.

Bliżej natury możemy się poczuć nie tylko w plenerze, ale również we wnętrzach własnych domów. Wystarczy zastosowanie odpowiednich, przyjaznych człowiekowi materiałów. Na pierwszy plan wysuwa się tu oczywiście drewno, które doskonale nawiązuje do natury, a do tego nadaje aranżacjom charakterystycznego uroku i ociepla wnętrze.

We współczesnych wnętrzach, gdzie dość często dostrzegamy elementy stylu nowoczesnego i industrialnego, chętnie stosowany jest też beton. To materiał, który budzi dużo sprzeczności. Przez jednych uważany za zbyt surowy i zimny, by stosować go w pomieszczeniach mieszkalnych, przez innych bardzo ceniony.

Natomiast rola szkła jest trudna do przeceniania. Okazuje się bowiem, że duże przeszklenia w ścianach zewnętrznych budynku to nie jedyna możliwość jego zastosowania. Przeszklenia wewnątrz mieszkań mogą mieć duże znaczenie praktyczne.

Wymienione wyżej materiały wykorzystuje się zarówno przy aranżacji i wykańczaniu wnętrz, jak i produkcji mebli, oświetlenia oraz dodatków. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Drewno

Drewno jest materiałem, który człowiek docenił już wiele lat temu. Jest ekologiczne, bezpieczne i bardzo pożądane we wnętrzach. Doskonale wpływa na ich estetykę, a dzięki licznym gatunkom drzew wykorzystywanych w meblarstwie oraz branży budowlanej i wnętrzarskiej jest też bardzo różnorodne. Znajduje zastosowanie w aranżacjach utrzymanych w różnych stylach architektury wnętrz i w każdym z nich może prezentować się inaczej. Jest też łatwe w obróbce, co zdecydowanie ułatwia jego wykorzystanie i dostosowanie do potrzeb człowieka.

Jest materiałem niejednorodnym, co niektórzy postrzegają jako jego wadę, inni nazywają zaletą. Widoczne w nim słoje, sęki i pęknięcia mogą wiele osób zniechęcać. Są jednak i tacy, którzy cenią ten materiał właśnie za widoczny rysunek słojów oraz urozmaiconą fakturę. Warto zresztą wspomnieć, że współcześnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się meble w kolorze naturalnego drewna.

Drewno znalazło zastosowanie w produkcji paneli ściennych, podłóg oraz mebli. Powstają z niego stoły, krzesła, szafy, komody, półki, szafki łazienkowe, drewniane kuchenne blaty i wiele innych. Drewno, aby zachowało swój niepowtarzalny urok, musi być jednak odpowiednio zabezpieczane i poddawane pielęgnacji. Dotyczy to każdego drewna zastosowanego we wnętrzu, ale przede wszystkim tego, które narażone jest na działanie wody, detergentów i przebarwienia na skutek styczności z żywnością (blaty kuchenne, szafki łazienkowe itd.).

Drewniane meble oraz podłogi nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Podnoszą wartość mieszkania oraz poprawiają jego estetykę. Mają też niezwykłą moc ocieplania wnętrza, dzięki temu to staje się bardziej przytulne. Są symbolem elegancji oraz wygody.

Szkło

Choć często o tym zapominamy, szkło można odnaleźć praktycznie w każdym pomieszczeniu w naszych domach. Jego wykorzystanie we wnętrzach nie kończy się tylko na oknach zewnętrznych oraz łazienkowych lustrach. Warto zauważyć zresztą, że lustra coraz częściej wieszane są też w salonie, sypialni i innych pomieszczeniach. Jaki jest cel takiego zabiegu? Dzięki takiemu rozwiązaniu można optycznie powiększyć wnętrze, co doskonale sprawdza się w niedużych pomieszczeniach. Lustra cenione są również w dużych, garderobianych szafach, a zawieszone w przedpokoju pozwalają rzucić okiem na nasz wygląd tuż przed wyjściem z domu.

Niektóre osoby twierdzą, że szkło wprowadza do wnętrza chłodny klimat. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie stanie się tak, jeśli połączymy je z drewnem. Takie połączenie odnajdziemy między innymi w niektórych szafkach kuchennych oraz witrynach. Jeśli witryna zostanie dodatkowo podświetlona światłem o ciepłej lub neutralnej barwie, nie ma mowy o tym, by za jej strawą wnętrze stało się chłodne.

Beton

Beton jest najbardziej surowym ze wszystkich wymienionych tu materiałów. Pomimo wszystko również on znajduje zastosowanie w aranżacjach wnętrz mieszkalnych. W przeszłości był wykorzystywany głównie jako materiał budowlany (fundamenty, stropy, posadzki), obecnie coraz częściej stanowi materiał dekoracyjny. W pomieszczeniach mieszkalnych oraz komercyjnych zastosowanie znajduje beton architektoniczny. Doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu nowoczesnym, industrialnym oraz wielu innych. Nadaje pomieszczeniu surowego, minimalistycznego wyglądu, który można równoważyć za pomocą ocieplającego wnętrze drewna. Nie da się zresztą ukryć, że taki duet jest przez wielu architektów wnętrz bardzo ceniony.

Warto wspomnieć także o tym, że dekor betonu coraz częściej wykorzystywany jest w branży meblarskiej. Powstają też betonowe lampy oraz liczne dodatki, które doskonale sprawdzają się w aranżacji wnętrz.

Zastosowanie i łączenie wszystkich trzech materiałów we wnętrzach, przy umiejętnym ich wykorzystaniu, pozwala tworzyć efektowne i modne aranżacje. Inspiracji, jak to robić, można szukać w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz lub na portalach o tej samej tematyce.

Więcej na temat mebli i dodatków z wykorzystaniem tych materiałów można znaleźć na stronie https://zona-design.pl.

Ocena: 5.0